Česko míří na literární Olymp: Frankfurt 2026 bude ve znamení české kultury
Úryvek z knihy Bohumila Hrabala Příliš hlučná samota bude ukrytý ve skleněné roli, kterou převezmou zástupci České republiky na závěr letošního Frankfurtského knižního veletrhu. Předáním tzv. GastRolle z rukou současného čestného hosta Filipín začne výjimečný rok pro českou literaturu, který vyvrcholí v říjnu 2026 čestným hostování České republiky na této největší světové knižní události.
Veletrh, který každoročně přitahuje stovky tisíc návštěvníků, se letos koná od 15. do 19. října. Česko má silné zastoupení, vrchol ale přijde až na samotný závěr, kdy čeští zástupci převezmou tzv. GastRolle – skleněnou roli s úryvkem z knihy Bohumila Hrabala Příliš hlučná samota. Symbolicky tak začne „horká fáze“ příprav na rok 2026, kdy se Česko stane čestným hostem největšího knižního veletrhu světa a tím pádem výkladní skříní české literatury, kultury i knižního průmyslu.
„Pevně věříme, že to zásadním způsobem zviditelní českou literaturu nejen směrem do německojazyčných zemí, ale i do celého světa,“ říká Tomáš Kubíček, ředitel projektu Czechia 2026 a šéf Moravské zemské knihovny.
Na letošním ročníku se představí plejáda českých autorů – od Michala Ajvaze přes Biancu Bellovou až po komiksového ilustrátora Jindřicha Janíčka, který je spolu s Ondřejem Buddeusem nominován na Německou cenu za literaturu pro mládež. Janíček se navíc zapojí do debaty o grafických románech a vystoupí v rámci „Happy Hour Czechia“ v Comics Business Centre.
Literatura, hry i film: Česko ukáže, co umí
Na národním stánku CZECHIA o rozloze 160 m² se představí 24 nakladatelství, literární agentury i tiskárny. K vidění budou knihy oceněné Magnesií Literou, Zlatou stuhou i tituly z výběru Nejkrásnějších českých knih roku. „Současná česká literatura má co nabídnout a stoupající počty překladů jsou toho výmluvným dokladem,“ dodává Kubíček.
Frankfurtský veletrh letos propojí i literaturu s filmem – dorazí delegace producentů, kteří se zapojí do programu Book-To-Screen. A chybět nebudou ani zástupci herního průmyslu: Mikoláš Tuček z Cyber Sail Consulting se zapojí do profesního programu Games Business Centre.
Startuje Rok české kultury
V rámci tiskové konference 16. října představí Česko vizuální identitu projektu Czechia 2026, webové stránky i animovaný spot režiséra Jakuba Kouřila. „Novináři se seznámí s aktuálním programem prezentace české literatury a s letošními akcemi Roku české kultury v německy mluvících zemích, který potrvá až do konce roku 2026,“ uzavírá Martin Krafl, programový ředitel projektu.
Frankfurtský knižní veletrh letos očekává podobně jako v loňském roce přes 230 000 návštěvníků, 7 500 novinářů a 4 300 vystavovatelů z 92 zemí. A Česko bude u toho – s knihami, příběhy, vizemi i ambicemi.







