Česko podpoří vstupní rozhovory Turecka s EU

Abdulláh Gül (vlevo) a Cyril Svoboda, foto: Autor

Česko podporuje zahájení vstupních jednání mezi Evropskou unií a Tureckem. Po setkání se svým tureckým protějškem Abdulláhem Gülem to uvedl šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Vládní koalice se ale v této otázce zcela neshoduje. Více už Zdeněk Vališ.

Abdulláh Gül (vlevo) a Cyril Svoboda, foto: Autor
Definitivní ano procesu přistoupení Turecka do Evropské unie mají dát šéfové vlád na prosincovém summitu. Vláda už o tomto tématu jednala, ale konečné rozhodnutí o tom, s jakým stanoviskem pojede premiér Stanislav Gross na summit, zatím odložila. Zřejmě se však nebude nijak lišit od prohlášení, se kterým vystoupil Cyril Svoboda po rozhovoru s tureckým ministrem zahraničí.

"Náš postoj je, že proces negociací má být zahájen a je zřetelné, že tento proces nemá předem garantovaný výsledek, jako neměl ani v našem případě. Musí být připravenost na obou dvou stranách."

Všechno zatím svědčí o tom, že v české vládě mají stoupenci zahájení rozhovorů s velkou euroasijskou zemí převahu. Lze to říci ještě jinak. Jednoznačné stanovisko české vlády v této otázce není a kvůli postoji křesťanských demokratů pravděpodobně nebude. Člen této strany, ministr zahraničí Cyril Svoboda, ale svůj osobní názor nesdělil.

Abdulláh Gül (vlevo) s Václavem Klausem, foto: ČTK
"Ministři zahraničních věcí nemají soukromý názor na věc, ale jsou od toho, aby reprezentovali vůli vlády."

Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal naproti tomu může být otevřenější.

"KDU-ČSL nevydala žádné oficiální stanovisko, ale jako místopředseda této strany vnímám názory členské základny. Máme za to, že současná Evropská unie má svých problémů nadbytek a že přidělávat si další problémy, které by souvisely s přijetím tak neobvyklého státu, jako je Turecko, je něco v tuto chvíli nadbytečné. Rozumím ovšem těm, kdo se domnívají, že přijetí Turecka by určitým způsobem zajistilo vyšší bezpečnost Evropské unie. Já se však řadím k těm, kteří tvrdí, že Evropská unie je také společenstvím hodnot a tam těch společných hodnot mezi křesťanskou Evropou a muslimskou zemí Tureckem moc nevidím."

Myslíte si, že rozdílný postoj ke vstupu Turecka do Evropské unie by mohl přinést rozkol v současné vládní koalici?

"Pokud o tom bude rozhodovat tato koalice, názorově nás může otázka Turecka rozdělit. Nemyslím si ale, že by tento problém mohl přivodit konec této koalice. Já si docela dobře umím představit, že křesťanští demokraté budou mít jiný názor než socialisté."

Zahájení rozhovorů s Tureckem ale podporuje kromě sociálních demokratů také Unie svobody. Proti není ani prezident Václav Klaus. Zazněla však spekulace, že kladný postoj prezidenta, který má vůči unii řadu výhrad, i ODS prý vychází z kalkulace, že vstupem Turecka do Evropské unie dojde k jejímu dalšímu rozmělnění. Unie by se pak mohla změnit v podstatě na volné společenství hospodářských partnerů bez jednotné politické vůle.