Lidovečtí poslanci se zavazují, že nepodpoří vládu opřenou o KSČM

Vedení KDU-ČSL požádalo své poslance, aby se písemně zavázali, že se nebudou jakkoliv podílet na vládě, která by byla závislá na komunistech. Poslanec, který by tento závazek nechtěl podepsat, by se měl vzdát poslaneckého mandátu, usoudilo vedení strany. Usnesení předcházely výroky lidoveckého poslance Cyrila Svobody v tisku.

Cyril Svoboda
Ve čtvrteční Mladé frontě Dnes Cyril Svoboda kritizoval zářijové usnesení KDU-ČSL, které lidovcům zakazuje tolerovat menšinovou vládu ČSSD, kterou by podrželi komunisté. Usnesení celostátní konference bylo podle Svobody přijato ve vypjaté situaci, je potřeba o něm znovu diskutovat a případně ho přehodnotit. Svobodovo vyjádření vyvolalo mezi lidovci velkou nevoli. V prohlášení pro ČTK později uvedl, že je proti podpoře jakékoliv vlády, která by se opírala o komunisty, a že Mladá fronta Dnes jeho slova překroutila. Deník to však popírá. Svoboda tvrdí, že prý hovořil jen o akademické variantě: "Protože Česká republika má vládu, které nebyla poprvé v dějinách vyslovena důvěra, tak se má hledat řešení. Tak jsem popisoval všechny možné varianty, ale nikdy jsem neřekl, že budu navrhovat změnu toho usnesení. Já tu změnu nenavrhuji."

Vedení KDU-ČSL ve čtvrtek vyzvalo své poslance, aby podepsali závazek nepodílet se na vládě závislé na komunistech. Pokračuje úřadující šéf strany Jan Kasal: "Vedení KDU-ČSL trvá na tomto usnesení celostátní konference, je přesvědčeno, že tento zásadní postoj vyjadřuje mínění jak členů KDU-ČSL, tak také našich voličů. A proto vyzvalo ty poslance, kteří odmítnou potvrdit podpisem schválení usnesení celostátní konference, aby se vzdali svého poslaneckého mandátu." Všech 13 lidoveckých poslanců závazek podepsalo.

Jak takový závazek hodnotí odborníci? Slovo má politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého:

"Myslím, že je to v podstatě určitý paradox, protože řada politiků KDU-ČSL vyčítala sociální demokracii to, že se její poslanci musejí k něčemu zavazovat. A teď se dostali do stejné situace také oni."

Poslanec má svůj mandát podle ústavy vykonávat "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Je s tím slučitelný takový závazek?

Logo KDU-ČSL
"My jsme si zvykli na to, že určitá stranická disciplína musí fungovat. Já si myslím, že v tomto směru na to lze nahlížet ze dvou rovin. Na jedné straně je to, že každý poslanec je svobodný, na druhé straně zase to, že určitá stranická disciplína asi musí fungovat, pokud se na tom shodne vůle většiny celé strany, což se v tomto případě stalo. Takže já si myslím, že KDU-ČSL jednala logicky."

A je takový závazek vůbec právně vynutitelný?

"Ne, tady asi slovo právo nelze použít. Spíš jde o možná nějaký morální princip. Pokud ta strana necítí, že je dostatečně silná, a nějaký poslanec by mohl ohrozit její politiku, tak používá tento mechanismus."

Připomeňme, že tento týden už vzbudil rozruch také lidovecký poslanec Libor Ambrozek, když v médiích naznačil ochotu podpořit případnou sociálnědemokratickou vládu, pokud by s tím souhlasily stranické orgány. Úvahy o účasti KDU-ČSL ve vládě s ČSSD, která by se musela spoléhat na komunisty, už stály křeslo bývalého předsedu lidovců a Svobodova vnitrostranického rivala Miroslava Kalouska.