Česko se vojenských operací v Libyi neúčastní, nabízí chemiky

Foto: ČTK

Česko se vojenské akce, kterou o víkendu zahájili spojenci kvůli udržení bezletové zóny nad Libyí, nezúčastní. V neděli to potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pokud to bude ale potřeba, můžeme nabídnout například protichemickou jednotku.

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
O postoji Česka k současnému vývoji v Libyi se vedly spory už minulý týden. K ochraně civilistů před armádou diktátora Muammara Kaddáfího vyzýval exprezident Václav Havel, naproti tomu současný prezident Václav Klaus se stavěl proti vzniku bezletové zóny nad Libyí. Její zavedení by považoval za vyhlášení války. I premiér Petr Nečas prohlásil, že Česko se vojenské operace v Lybii nezúčastní. Ve čtvrtek večer ale Rada bezpečnosti OSN dala mandát k zásahu proti Kaddáfího režimu.

"V okamžiku, když Rada bezpečnosti udělí mandát, tak nemůžeme z hlediska mezinárodního práva už mluvit o agresi,"

uvedl k tomu v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Přesto i on potvrdil, že Česká republika se v Libyi vojensky angažovat nebude:

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
"Nemáme námořní síly, taky řekněme naše letadla nejsou dělána na tyto akce."

Ministr obrany Alexandr Vondra k tomu pro Český rozhlas uvedl podrobnosti:

"My se této vojenské akce neúčastníme. Řekli jsme to otevřeně dopředu, nemáme k tomu potřebné schopnosti a kapacity. České gripeny plní úkoly při obraně našeho vzdušného prostoru, umíme dělat třeba air-policing v Pobaltí, ale na tyto vzdálenosti a v součinnosti s dalšími letouny, jako jsou F16, neumíme plnohodnotně fungovat, neumíme doplňovat palivo."

Podobně se vyjádřil i náš velvyslanec při Severoatlantické alianci Martin Povejšil:

"Česká republika zřejmě nebude mít vhodné síly a prostředky k tomu, aby se přímo zapojila. Nepřímo se zapojíme, pokud taková operace bude, nepochybně prostřednictvím společných vojenských prostředků NATO, jako jsou například alianční Awaxy."

Šéf diplomacie Schwarzenberg ovšem připustil, že bychom mohli spojencům nabídnout naši protichemickou jednotku:

"Můžu si představit jediné, údajně Libye disponuje velkým počtem chemických zbraní. Tam, jak známo, máme velké znalosti a zkušenosti."

Karel Schwarzenberg také vysvětlil, proč je podle něj důležité, aby se do vojenské operace v Libyi zapojila i Severoatlantická aliance. Severoatlantická rada o tom měla hlasovat už v neděli, nakonec se hlasování přesunulo na pondělí. Ministr avizoval, že Česká republika vstup NATO do této vojenské akce podpoří:

Foto: ČTK
"Budeme hlasovat pro z velmi prostého důvodu. Já bych byl velice nerad, aby zde jednotlivé, byť veliké evropské země jednaly úplně nezávisle od svých spojenců v řadách NATO. Já bych byl velice rád, kdyby celá ta akce proběhla v rámci i pod dozorem NATO."

Velvyslanec Povejšil doplnil, jak se zřejmě Severoatlantická rada nakonec dohodne:

"Pokud dospějeme k nějakému rozhodnutí, tak se to bude týkat zbrojního embarga. Otázka implementace té bezletové zóny na základě jednání, která jsem absolvoval, je zřejmě ještě na delší čas."

NATO už schválilo operační plán pro tuto akci a během pondělí by ji mohlo odstartovat. Aliance se zatím kvůli odporu Turecka neshodla na plánech pro zabezpečení bezletové zóny nad Libyi. Jedinou možnou formou účasti NATO na operacích v Libyi tak zůstává vynucení zbrojního embarga. Sami Libyjci, kteří protestují proti režimu Muammara Kaddáfího, odmítli účast aliančních jednotek v pozemních operacích.