Souboj prezidentů
Prezident Václav Klaus se vyslovil proti vojenskému zásahu v Libyi. Odmítl názor svého předchůdce ve funkci Václava Havla, který v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny uvedl, že zásah je nutný a Západ nesmí váhat.
S názory Václava Havla nesouhlasí ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg:
"Já si velice vážím vždy názorů pana prezidenta Václava Havla, ale řekněme, že on v poslední době taky nemá všechny informace, které mám já."
Karel Schwarzenberg v souvislosti s vývojem v Lybii před dvěma týdny narazil, když údajně řekl, že Evropská unie podle něj může této severoafrické zemi pomoci, pokud o to bude požádána, své názory jí ale vnucovat nesmí. Šéf české diplomacie tehdy připustil, že pozice libyjského vůdce Muammara Kaddáfího je hluboce otřesena. Přesto je prý třeba s ním i nadále jednat, stejně jako zahájit dialog s demokratickými silami. Server EUobserver i na základě jeho slov napsal článek s názvem "Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití". To ale následně ministr Schwarzenberg razantně odmítl. "Situace je velice vážná,"řekl s tím, že za libyjského vůdce se rozhodně nepostavil. Zdůraznil, že jeho slova byla špatně pochopena. "Někdy dojde k blbostem, za to opravdu nemůžu," uvedl tehdy český ministr.Na jedno z úskalí vojenského zásahu v Lybii upozornil v České televizi bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý:
"Je potřeba zvážit, zda by ta operace neměla opačný účinek v arabském světě a z Kaddáfího se nestal potom mučedník."
Václav Klaus připomněl, že o situaci v Libyi budou politici ještě jednat:
"Musím říci, že se v závěru tohoto týdne odehraje vrcholné setkání na úrovni ministrů obrany NATO v Bruselu. V pátek se odehraje summit Evropské unie k této tématice, na který jedu za Českou republiku. Myslím, že je potřeba, abychom si v následujících hodinách a dnech ujasňovali, upevňovali svá stanoviska, se kterými tam chceme jet, a potom v pátek je tam prezentovali."
Humanitární organizace zatím s pomocí pro Lybii vyčkávají. Člověk v tísní, Adra i Arcidiecézní charita situaci nejen v Lybii, ale v celé severní Africe sledují. Jak České televizi řekl Jan Mrkvička z organizace Člověk v tísní, konkrétní kroky zatím nepřipravují:"Máme několik partnerů na místě, máme přímo zprávy zevnitř Libye, ale zatím nevíme o tom, že by tam byla klasická humanitární krize."