Souboj prezidentů

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus se vyslovil proti vojenskému zásahu v Libyi. Odmítl názor svého předchůdce ve funkci Václava Havla, který v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny uvedl, že zásah je nutný a Západ nesmí váhat.

Václav Havel,  foto: ČTK
Václav Havel v listu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího označil za šíleného zločince, kterého je nutné odstranit. Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal. Zdůraznil, že pokud se boje budou dále protahovat a Muammar Kaddáfí bude páchat další a další zločiny, bude zásah západních zemí nutný. "Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokaci vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," uvedl Václav Havel. O Kaddáfím řekl, že ho celý svět měl za podivínského šaška. "A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec," konstatoval bývalý český prezident. "O Miloševičovi se čtyři roky debatovalo, ale opatrnická prodleva se nevyplatila, spustila naopak bezpočet hrůz," upozornil exprezident Havel. To bylo podle něj velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ v případě Libye jednal opravdu rychle, i kdyby jeho rozhodnutí bylo nyní nepopulární. Václav Klaus je opačného názoru:

Václav Klaus
"Já s panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil v momentu, kdy chtěl bombardovat Bělehrad, a já s ním nesouhlasím ani v této věci."

S názory Václava Havla nesouhlasí ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg:

"Já si velice vážím vždy názorů pana prezidenta Václava Havla, ale řekněme, že on v poslední době taky nemá všechny informace, které mám já."

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Karel Schwarzenberg v souvislosti s vývojem v Lybii před dvěma týdny narazil, když údajně řekl, že Evropská unie podle něj může této severoafrické zemi pomoci, pokud o to bude požádána, své názory jí ale vnucovat nesmí. Šéf české diplomacie tehdy připustil, že pozice libyjského vůdce Muammara Kaddáfího je hluboce otřesena. Přesto je prý třeba s ním i nadále jednat, stejně jako zahájit dialog s demokratickými silami. Server EUobserver i na základě jeho slov napsal článek s názvem "Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití". To ale následně ministr Schwarzenberg razantně odmítl. "Situace je velice vážná,"řekl s tím, že za libyjského vůdce se rozhodně nepostavil. Zdůraznil, že jeho slova byla špatně pochopena. "Někdy dojde k blbostem, za to opravdu nemůžu," uvedl tehdy český ministr.

Na jedno z úskalí vojenského zásahu v Lybii upozornil v České televizi bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý:

"Je potřeba zvážit, zda by ta operace neměla opačný účinek v arabském světě a z Kaddáfího se nestal potom mučedník."

Václav Klaus připomněl, že o situaci v Libyi budou politici ještě jednat:

"Musím říci, že se v závěru tohoto týdne odehraje vrcholné setkání na úrovni ministrů obrany NATO v Bruselu. V pátek se odehraje summit Evropské unie k této tématice, na který jedu za Českou republiku. Myslím, že je potřeba, abychom si v následujících hodinách a dnech ujasňovali, upevňovali svá stanoviska, se kterými tam chceme jet, a potom v pátek je tam prezentovali."

Foto: ČTK
Humanitární organizace zatím s pomocí pro Lybii vyčkávají. Člověk v tísní, Adra i Arcidiecézní charita situaci nejen v Lybii, ale v celé severní Africe sledují. Jak České televizi řekl Jan Mrkvička z organizace Člověk v tísní, konkrétní kroky zatím nepřipravují:

"Máme několik partnerů na místě, máme přímo zprávy zevnitř Libye, ale zatím nevíme o tom, že by tam byla klasická humanitární krize."