České politické špičky odsuzují Kaddáfího režim kvůli brutálnímu potlačování nepokojů v Libyi
Kaddáfího režim tvrdě potlačuje protivládní demonstrace v Libyi, v zemi hrozí občanská válka. O situaci jednali v Bruselu i ministři zahraničí evropské sedmadvacítky. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg ale popřel, že by Česká republika režim Muammara Kaddáfího jakkoliv podporovala.
Premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení uvedl, že krveprolití, které je v zemi pácháno na civilním obyvatelstvu, nemá v civilizovaném světě místo. Česká republika podle něj vyzývá k okamžitému ukončení násilí.
K dramatickému vývoji v Libyi se v pondělí během setkání s polským prezidentem Bronislawem Komorowským vyjádřil i prezident Václav Klaus. Neodpustil si přitom kritiku západní Evropy kvůli jejímu dosavadnímu přátelskému postoji vůči Kaddáfímu:
"My jsme si vědomi nadějí na straně jedné, ale i rizik, která jsou spojena s dnešním vývojem v severní Africe a na Blízkém východě. Myslím, že právě ta dvojakost nadějí a rizik je to, co je potřeba v této chvíli zdůrazňovat. A podle toho bychom se také my měli vůči tomu chovat. Myslím, že není náhodou, že nejbrutálněji zasáhla vláda, armáda i policie právě v Libyi. A jak bude reagovat Evropská unie? To já samozřejmě nevím. Byl jsem ale na summitu Evropská unie - Afrika, který se v listopadu minulého roku konal v libyjském Tripolisu právě pod vedením pana Kaddáfího. A musím říct, že prezidenti či premiéři zemí střední a východní Evropy se vůči předsedajícímu tohoto summitu chovali velmi opatrně a obezřetně. Ale když jsem viděl, jak velmi přátelsky se vůči panu Kaddáfímu chovali někteří prezidenti a premiéři západní Evropy, tak myslím, že teď budou mít problém."V Libyi je stále několik českých turistů. Podle ministerstva zahraničí se do úterního poledne se šesti z nich nepodařilo navázat spojení. Jeden český občan byl v pondělí evakuován zvláštním letadlem do Vídně.