Česko v komentáři

Prezident Beneš podepisuje dekrety

Dnes budeme hovořit o tzv. Benešových dekretech, které v souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie rozbouřily vody v naších vzájemných vztazích s Německem a zejména Rakouskem.

Hostem dnešního vydání rubriky "Česko v komentáři" je český právník žijící ve Švýcarsku pan Jaroslav Anděl. Dobrý den.

"Dobrý den vám přeji."

Prezident Beneš podepisuje dekrety
Dnes budeme hovořit o tzv. Benešových dekretech, které v souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie rozbouřily vody v naších vzájemných vztazích s Německem a zejména Rakouskem. Minulý týden Evropský parlament akceptoval posudek, který si na dekrety prezidenta Edvarda Beneše nechal vypracoval německým expertem Jochenem Froweinem. Posudek praví, že dekrety nejsou překážkou vstupu Česka do Evropské unie. Jak to vidíte Vy, pane doktore?

"Já odpovědně prohlašuji, že všechno, co tvrdím, mám povinnost prokázat. A z toho důvodu tvrdím, že Benešovy dekrety jsou naprosto správné, naprosto oprávněné, což jsem ochoten komukoliv dokázat, nevyvratitelně prokázat! Tvrdím dále, že kdyby někdo v České republice podepsal zrušení Benešových dekretů, podepisuje současně rozhodnutí o zániku České republiky, případně i o zániku českého národa. Mohu toto prokázat z činností sudetských Němců za poslední války. Byl jsem z řadou Němců v dobrém, prátelském spojení, a ten rozkol nastal teprve vstupem Adolfa Hitlera do světové politiky a získáním tzv. sudetských Němců do jeho politiky a do jeho strany."

Nejen posudek, o kterém jsem hovořil, ale i někteří němečtí a rakouští politici nicméně nesměle namítají, že by bylo vhodné, kdyby se česká strana nějakým způsobem alespoň omluvila za poválečný odsun sudetských Němců z Československa, především za jeho nekontrolovanou, živelnou část, při níž padly oběti. Myslíte si, že omluva prezidenta Václava Havla z devadesátých let nestačila?

"Byla nadbytečná a zbytečná. Pan Václav Havel neměl vůbec žádné právo se Němcům omlouvat, protože Němci mají povinnost se omlouvat první! Němci totiž zbavili života během jejich panství v Československé republice více než 450 tisíc lidí, z toho bylo 230 tisíc českých židů. Češi nepopravili předsedu vlády německé republiky, ale Němci popravili generála Eliáše, předsedu československé vlády! Povinnost Čechů se omlouvat nastává teprve tehdy, až se omluví Němci, protože kdyby nebylo spáchaných zločinů Němci, nemohlo nastat ani žádné poškození občanských práv ze strany Čechů."

Jak je ve Švýcarsku nahlíženo na otázku tzv. Benešových dekretů ve spojitosti se vstupem České republiky do Evropské unie? Co soudí lidé, s nimiž se stýkáte?

"O tomto problémy neví Švýcaři téměř nic, protože se jich to netýká. Ovšem tento problém a zmínka o Švýcarsku velmi zajímavá tím, že v této zemi v míru a v pořádku žijí čtyři národy: Němci, Francouzi, Italové a zbytek původních obyvatel Švýcarska - Retrorománi. A jde to. Proč nemohlo dojít k trvalému přátelskému soužití Čechů a Němců, když Němcům se nikdy nic zlého v Československé republice nestalo?! Dokonce mohu odpovědně prohlásit, že Němci v českých zemích měli větší práva než Češi sami. Tehdy asi dva miliony Němců žijících v Čechách měly jednu univerzitu, ale pět milionů Čechu mělo také jednu univerzitu, dva miliony Němců měly jednu Techniku, ale pět milionů Čechů mělo také jenom jednu Techniku. Němci v Československé republice měli naprosto stejná politická a občanská práva jako Češi sami. Měli jsme dokonce v několika vládách zastoupeny i německé občany. Kuriozum je, že jeden z německých občanů Československé republiky byl v jedné z vlád dokonce ministrem spravedlnosti."

Hostem rubriky "Česko v komentáři" byl tentokrát 97-letý právník žijící ve Švýcarsku, doktor Jaroslav Anděl. Děkuji mockrát.

"Děkuji."