Českoslovenští Židé se účastnili bojů na frontách 2. světové války

Foto: ČTK

Židé v boji a odboji, to je název sborníku, který v neděli 27. ledna představil Historický ústav Akademie věd České republiky. Datum nebylo zvoleno náhodně, právě tehdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi a na paměť tohoto výročí se připomíná 27. leden jako den památky obětí holokaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.

Tomáš Jelínek z České rady pro oběti nacismu, která spolu s již zmíněným Historickým ústavem Akademie věd ČR představení sborníku uspořádala, říká, že se často mluví o tom, že českoslovenští Židé představovali největší část československých obětí druhé světové války. "Na druhé straně se už poměrně málo ví, že českoslovenští Židé byli také aktivní součástí západní armády, východní armády a též součástí domácího odboje."

Podle Tomáše Jelínka pohled na Židy pouze jako na oběti koncentračních táborů může být důsledkem toho, že řada lidí vnímá historii prostřednictvím zjednodušení, která vytvářejí např. média nebo skrze různé kulturní zkratky. Svou roli na tom hraje podle něj i minulý režim, který nechtěl uznávat podíl Židů nebo levicových Němců v jednotkách československých vojsk. Kde konkrétně Židé za druhé světové války bojovali? "Židé aktivně tzv. se zbraní v ruce v podstatě bojovali všude. Všude, kde byly fronty tehdejšího konfliktu, tak nějaká jejich účast byla. O tom taky vypovídá třeba i film, který natáčí Václav Marhoul, kde i jeden z těch jeho vojáků u Tobruku je Židovský voják Liebermann."

Foto: ČTK
Českoslovenští Židé se také účastnili odboje v koncentračních táborech jako např. v Treblince. Sborník Židé v boji a odboji : Rezistence československých Židů v letech druhé světové války je výsledkem konference z října předloňského roku. Věnuje se mimo jiné tématům Židů v řadách českého a slovenského domácího odboje nebo židovského odboje v ghettech a koncentračních táborech. Na konferenci tehdy byli přítomni čeští a slovenští historikové i přímí účastníci bojů. Sborník tedy obsahuje nejen odborné příspěvky, ale také osobní vzpomínky lidí, kteří válečné události přímo prožili a je doplněn o velký počet dosud nepublikovaných fotografií. Na setkání u příležitosti vydání sborníku se sešlo na sedm desítek přímých účastníků.Zúčastnil se i Adolf Burger, který jako vězeň pracoval v německé padělatelské dílně v koncentračním táboře Sachsenhausen. Podle jeho knihy vznikl film Ďáblova dílna, který je nyní nominován na Oscara.

Akcí, na nichž si shromáždění připomněli oběti holocaustu, proběhlo v České republice několik. Prezident Václav Klaus například při svém projevu k této příležitosti zdůraznil: "Genocida evropských Židů nesmí být zapomenuta. Musí zůstat věčným mementem. Mementem, které nám bude připomínat zlo, které jsou schopni lidé vůči sobě navzájem páchat."