Českou republiku opět ohrožují zvýšené hladiny řek

Záplavy opět způsobily miliónové škody.

Moravu, ale také sever a východ Čech postihla o víkendu velká voda a záplavy způsobily miliónové škody. V tuto chvíli mají už obyvatelé nejhorší za sebou a na většině toků mohl být odvolán stav ohrožení. Více informací má Josef Kubeczka.

Vždy, když začne vydatně pršet, je celá Morava okamžitě na nohou. Všichni obyvatelé si dobře pamatují ničivé povodně z doby před čtyřmi lety, které přinesly i oběti na životech. Paradoxně právě tyto záplavy přinutily úředníky zamyslet se nad stavem vodních toků a organizací záchranných prací. Stát je tak dnes na podobné situace mnohem lépe připraven, což se potvrdilo i tento víkend. V předchozích letech byly rekonstruovány hráze a mnohé řeky se dočkaly vyčištění koryt, což si při letošních přívalových deštích pochvalovali především obyvatelé Zlínska. Řada měst má zpracovány podrobné protipovodňové plány, které však letošní deště naštěstí zcela neprověřily, neboť nebyly tak intenzivní. Pršet začalo už v pátek a hladiny řek nejvíce kulminovaly v sobotu, kdy musely být například evakuovány dětské tábory na Havlíčkobrodsku. V obci Vrdy ještě v pondělí ráno stálo na stadiónu a tenisových kurtech půl metru vody a voda zalila 50 rodinných domků. V rozbouřený živel se změnila řeka Jizera. Proudy vody byly tak silné, že odnesly třicetitunový bagr, který stál u koryta řeky. Podle mluvčího České pojišťovny Milana Urbana likvidátoři očekávají, že se na ně obrátí asi 700 poškozených občanů.

"Očekáváme, že z majetkových pojištění na severní Moravě vyplatíme zhruba 5 miliónů korun, na jižní Moravě zatím nejsou škody přesně vyčísleny, ale očekáváme, že to bude asi poněkud méně. Na jižní Moravě byla situace horší zejména kolem Zlína. Na severní Moravě pak zejména na Vsetínsku, Bruntálsku, Karvinsku a Olomoucku."

Díky zlepšenému počasí se během neděle začala většina řek vracet ke svému původnímu stavu. Potíže v pondělí ráno přetrvávaly jen v několika obcích na Olomoucku a Prostějovsku, kde bouře spojená s kroupami zpřetrhala dráty elektrického napětí a poškodila střechy domů. Podle předpovědi počasí čeká teď Českou republiku několik velmi teplých letních dnů. Přesto však meteorolové upozorňují na možnost nových vydatných rážek v Beskydech.