Český dům v chytré kůži zaujal na soutěži v USA

Foto: ČTK

Studenti pražského vysokého učení technického vytvořili sluneční dům, který zaujal v USA. Postoupili mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu.

Foto: ČTK
Studenti nazvali svůj dům AIR House. Jeho princip je jednoduchý a přesto novátorský. Dal by se shrnout do dvou slov: box a membrána, uvedl člen soutěžního týmu Dalibor Hlaváček.

"Dům se skládá ze dvou částí, první je takový dřevěný box, který má rozměry, aby se vešel do jednoho kontejneru. My ho potom můžeme velmi jednoduše do Ameriky dopravit a velmi jednoduše na místě rozložit. Tento box obsahuje veškeré technologie a zázemí domu. Potom je druhá část, která s boxem vizuálně kontrastuje, je z lehké membrány, která je taková poloprůsvitná."

Dřevěný box je jakýmsi odkazem na tradici minimálního bytu české architektonické avantgardy 20. let. Je úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Dům má asi 60 metrů čtverečních. Pro návrh bylo klíčové to, jak dům do Ameriky dopravit. Proto je jeho dispozice kompaktní a rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel právě do jednoho kontejneru.

Foto: ČTK
Membránu, která ho obepíná, si lze představit jako nafukovací matraci, která tvoří jeho chytrou kůži. Je nosná, tepelně izoluje, propouští světlo, vyrábí elektrickou energii i stíní. Vtip je v tom, že foliové polštáře jsou jakousi zdvojenou fasádou a teplota vzduchu mezi boxem a membránou je podle potřeby upravována. Přímo ve střešních polštářích jsou fotovoltaické články. Navíc jsou všechny materiály stoprocentně recyklovatelné. Dům vlastně stačí zjednodušeně řečeno rozložit a nafouknout.

"Podmínka je, že musíme ten dům v Americe postavit za velmi krátkou dobu, zhruba za jeden týden. Náš Air House je určen tam, kde hraje roli čas, velikost pozemku. Například to může být bydlení pro mladý pár, pro seniory."

Studenti v rámci přípravy projektu jednali i s dětskými domovy. Dům by totiž mohl sloužit jako tzv. přechodné bydlení na půli cesty pro děti, které dětské domovy opouštějí. AIR House tak nabízí široké využití, například i jako bydlení při živelných katastrofách.

Dům musí pro soutěž splňovat i cenový limit. Plný počet bodů získá dům s pořizovacími náklady pod 250 tisíc dolarů. To je v přepočtu asi 5 miliónů korun. Tahle částka je však počítána na základě cen materiálů a stavebních prací v USA. Pro český trh by podle Dalibora Hlaváčka byla cena významně nižší.

Foto: ČTK
Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé a považují to za velký úspěch. Soutěž Solar Decathlon je jedinečnou příležitostí prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost a komplexní návrh. Stavby se totiž hodnotí v deseti kategoriích, odtud také název soutěže Solární desetiboj. Pro České vysoké učení technické nabízí soutěž možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

"Na této americké soutěži je ze své povahy velká konkurence amerických univerzit. Tento ročník je tam 16 univerzit z USA, 2 univerzity z Kanady. Z Evropy je tam pouze naše univerzita České vysoké učení technické v Praze a Technická univerzita ve Vídni."

Architektonická soutěž vznikla roku 2002 a soutěží se každé dva roky. Finále se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si dům bude moci prohlédnout česká odborná i laická veřejnost v areálu kampusu univerzity v Praze.