Každé léto do Zambie
Čeští dobrovolníci, většinou studenti českých univerzit, jezdí každé léto na zambijský venkov s cílem postavit střední školu. Proč jenom v létě? Za jak dlouho bude škola hotová? Dozvíte se z našeho článku a videa.
Nejedná se o žádnou jednotřídku. V plánu je středoškolský kampus, tvořený 30 menšími budovami. Za jak dlouho se ale dá postavit 30 budov? Ptáme se vedoucího projektu Kashitu School Ing. Petra Čandy.
„Počítáme s nějakou rozfázovaností stavby. Teď jsme v takové první fázi, kdy vytváříme budovy, které jsou součástí základní infrastruktury. To je první, kde si vyzkoušíme, jak se tam vůbec staví a jestli zvolená technologie funguje tak, jak jsme si představovali. Do roku 2030 bychom chtěli ve škole spustit výuku, ale na to nepotřebujeme všechny budovy. V principu by to však nemělo trvat tak dlouho, pro jistotu si ale necháváme časovou rezervu, aby vše fungovalo, jak má. Teď máme postavené dvě velké budovy, a na to, abychom mohli střední školu začít provozovat, tak potřebujeme postavit ještě další dvě větší budovy, ve kterých budou učebny a laboratoře.“
Z videa jsem vyrozuměl, že na místě trávíte v létě přibližně tři měsíce. Teď je únor, co se tam děje teď? Někdo tam bez vás pokračuje v práci? Nebo se čeká zase na váš příjezd jako stavbyvedoucího, ptáme se stavbyvedoucího Ing.Michala Přibyla.
„Teď je primárně v Zambii období dešťů, takže se stavět ani nedá. To je největší limitující faktor. A řekněme, stavět se může od května do toho konce září, kdy i ty teploty jsou takové, že se tam jako dá fungovat nějakým způsobem. No takže teď se nestaví, teď se intenzivně tady v Česku všechno plánuje a připravuje na to, aby potom jsme tam mohli odjet a pustit se do stavby.“