Český dům v Londýně nabízí kulturu, zábavu i kulinářské speciality

Foto: ČTK

Prezident Václav Klaus oficiálně otevřel Český dům v Londýně, centrum českého života v průběhu letních olympijských her. Český dům nabízí zázemí pro činovníky olympijského výboru, fanoušky, návštěvníky her i Londýňany, které už od pondělí láká k návštěvě klikující autobus sochaře Davida Černého. Slavnostní otevření Českého domu v londýnské čtvrti Islington sleduje i kolega Jan Richter. Jaký je program otevření Českého domu?

Václav Klaus v Českém domě,  foto: ČTK
"Celý program a Český dům otevírá prezident Václav Klaus. Je tady trochu zpoždění, protože český prezident zřejmě uvíznul v dopravní zácpě cestou sem do Islingtnu, což je teď běžný jev v Londýně, kam přijelo spoustu návštěvníků. Prezident se nezdrží příliš dlouho, protože poté se zúčastní recepce u britské královny Alžběty II. spolu s ostatními hlavami států a národních olympijských delegací. Nicméně ten program bude pokračovat až do večera. Budou tady koncerty, zahrají například české skupiny Monkey Business, Toxique, Charlie Straight a podobně. Jinak program tu už probíhá několik hodin. Návštěvníkům jsou k dispozici různé sportovně laděné atrakce, například kulečníkové stoly, posilovací stroje, ale je zde také kulturní program. Probíhají výstavy českého umění, prezentace českých regionů a různých firem."

Co Český dům návštěvníkům nabízí?

Petra Kvitová ve studiu České televize v Českém domě v Londýně,  foto: ČTK
"Český olympijský výbor pojal celou akci skutečně velkoryse. Utratil za ni o deset milionů víc než před čtyřmi lety v Pekingu, celkem asi 90 milionů korun. Český dům se nachází v takové hale, která se vzdáleně podobá pražskému Veletržnímu paláci. Na pódiu bude probíhat kulturní program, různé projekce českých filmů, výstavy. Je tu také zatím prázdná jakási deska cti, kam se budou zapisovat úspěšní čeští atleti, kteří zde s fanoušky budou slavit své případné úspěchy na olympijských hrách. Kromě toho je zde také česká restaurace, která nabízí některá česká jídla a všude se točí pravá plzeň; jedna pinta stojí čtyři libry, což je o něco méně než v klasických hospodách, a to by mohlo přitáhnout další návštěvníky."

Mají lidé zájem o prezentaci České republiky?

Foto: ČTK
"Ano, už pár hodin je tady několik set lidí. Odhadoval bych to tak na 400 až 500 lidí. Podle mého odhadu je tak půl na půl poměr mezi Čechy a zahraničními návštěvníky. S některými jsem mluvil. Buď pracují někde v okolí nebo je nalákal ten červený dvoupatrový autobus sochaře Davida Černého, který dělá kliky. Přišli se samozřejmě podívat na otevření, jak se Česká republika prezentuje. Ale určitě si také užijí ten kulturní program, případně nějaké kulinářské speciality. Tady v Londýně je velká konkurence těchto národních stánků. Například německý olympijský výbor má svoje zázemí na lodi Deutschland, která kotví v jednom z londýnských doků. Myslím, že se Český dům rozhodně neztratí. I právě díky tomu velmi populárnímu klikujícímu autobusu Davida Černého."

Děkujeme, tolik Jan Richter, který se nám přihlásil přímo z londýnského dění.