Český fotbal by měl být v Evropě vidět

0:00
/
0:00

S napětím čekali fotbaloví fanoušci na čtvrtek, jak to všechno dopadne. V Monte Carlu se losovalo složení základních skupin elitní evropské Ligy mistrů a všichni byli zvědaví, koho los přisoudí našemu jedinému účastníkovi pražské Spartě. V podvečer se pak v Teplicích hrálo odvetné utkání druhého předkola Poháru UEFA, které mělo dát odpověď na otázku, zda v druhé nejprestižnější evropské soutěži budou Česko reprezentovat tři nebo jenom dva kluby. Nakonec zavládla celková spokojenost. Více už se dozvíte od Zdeňka Vališe.

Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. V současnosti nejlepší útočník světa prověří v Lize mistrů Spartu. Čtvrteční los totiž rozhodl, že v základní skupině se český mistr setká se slavným Arsenalem Londýn v čele s neméně slavným Thierrym Henrym. I kdyby ale tento znamenitý útočník otřásl defenzívou Sparty, stále ještě je tu docela slušná naděje, že letenští by mohli ze své skupiny postoupit k vyšším metám. Utkají se v ní ještě se známým Ajaxem Amsterodam a švýcarským Thunem. Sparťané si ale vzali poučení z loňska. Tehdy hýřili optimismem a neustále zdůrazňovali, že je to skupina na postup. A pak v ní skončili poslední. Letos tedy raději říkají, že je to dobrá skupina a že mohli dopadnout hůř. Opatrně se ke čtvrtečnímu losování vyjádřil i trenér letenských Jaroslav Hřebík.

"Žádná skupina není lehká a každé mužstvo má osobitý způsob hry. Ajax je určitě vnímán tak, že už není tak silný, jak se podle jména zdá. Co se týče Thunu, v letošním roce to bylo jednoznačně nejlepší mužstvo švýcarské ligy, kterou vyhrálo asi o deset bodů. Je to mužstvo na velkém vzestupu, ostatně vyřadilo Kyjev i Malmö. A o Arsenalu je zbytečné hovořit, to je mužstvo, které je dlouhodobě na nejvyšší evropské úrovni."

Fanoušci Sparty ale vesměs soudí, že letošní los jejich mužstvu přál. Arsenal je jasným favoritem, ale mezi dalšími soupeři to bude otevřené. Velká radost zavládla ve čtvrtek v podvečer také na severu Čech v Teplicích. Domácí fotbalisté, kteří v uplynulém ročníku fotbalové ligy skončili na třetím místě a vybojovali si tak možnost účasti v evropské soutěži, zvládli odvetu druhého předkola Poháru UEFA proti běloruskému MTZ RIPO Minsk. Vyhráli 2:1, což stačilo na postup do hlavní soutěže, protože v Minsku tepličtí uhráli remízu 1:1. Utkání to ale bylo hodně infarktové. Teplice si vytvořily tolik brankových příležitostí, že by jim to stačilo alespoň na pět zápasů. V druhém poločase se ujala ale jen jedna. A když pak teplický veterán Verbíř neproměnil penaltu, hosté se najednou osmělili a v podstatě jedinou brankovou příležitost dokázali proměnit na vyrovnání. Když už to vypadalo, že utkání se bude prodlužovat, vypjali se domácí ještě k závěrečnému zoufalému náporu, který třicet sekund před koncem korunoval útočník Jiří Mašek vítězným gólem. Střelec samozřejmě zářil štěstím. Vždyť na přesný zásah do sítě čekal tři a půl měsíce. A povedlo se to zrovna v tak důležité chvíli.

"Myslím, že v prvním poločase jsme hráli velmi dobře. Vlétli jsme na ně tak, jak jsme chtěli. Šance jsme si vypracovali, bohužel jsme je neproměňovali. Ve druhém poločase jsme trošku vypadli z tempa a také jsme nedali penaltu. To nás asi také trochu poznamenalo. Oni naopak vystrčili trošku růžky a jedna střela se jim vydařila. V tu chvíli to na nás psychicky trochu dolehlo. Věděli jsme ale, že ještě zbývá naděje něco vytvořit ze standardních situací. A to nám také vyšlo."

Říká skromně autor druhého gólu. Je to skvělé. Český fotbal tedy bude mít letos v Poháru UEFA trojnásobné zastoupení. Vedle Slavie, která selhala v boji o Ligu mistrů, Ostravy, která si postup do Evropy vybojovala coby vítěz Českého poháru, se bude hrát "evropsky" i v Teplicích. Ty nejsou v Poháru UEFA žádným nováčkem. Třeba před dvěma roky šokovaly Evropu tím, že v prvních dvou kolech vyřadily německý Kaiserslautern a pak dokonce Feyenoord Rotterdam a byly nakonec po dramatickém duelu vyřazeny až slavným Celtikem Glasgow.