Český lékař se v Kábulu pokusí zachránit zrak afghánskému chlapci

0:00
/
0:00

Koncem roku 2001 byla v Lidových novinách zveřejněna fotografie afghánského chlapce, který ležel v nemocnici v Kábulu. Dlouhodobě strádal podvýživou a v jejím důsledku téměř oslepl. Český lékař se mu teď pokusí transplantovat rohovku a oči zachránit.

Martin Filipec,  Marta Nollová a Claudio Carresi,  foto: ČTK
Ale vraťme se na samý začátek příběhu. Fotka v novinách tehdy pronásledovala Martu Nollovou, která se pokusila v Kábulu kontaktovat českou novinářku Petru Procházkovou, zakladatelku sdružení Berkat. Ta chlapce usilovně hledala a nakonec s přáteli rozvěsila fotku po mešitách a to mělo úspěch. Zjistila, že se jmenuje Adžamal, je mu deset let a bydlí v horské vesnici Tagau. Česká polní nemocnice v Kábulu po vyšetření konstatovala, že jedinou záchranou očí je transplantace rohovky, tedy zákrok, který se v Afghánistánu neprovádí. Občanské sdružení Berkat se proto rozhodlo pomoci a jak uvedla Jana Hradílková, začalo shánění peněz.

"Zpočátku to byly takové drobné finanční sbírky. Potom se podařilo získat pro spolupráci pana doktora Filipce a oční kliniku Lexum, na které pracuje. Když jsme začali komunikovat s afghánským ministerstvem zdravotnictví, tak jsme dali dohromady žádost o grant na ministerstvo zahraničí a podstatným dílem k financování projektu přispěla i česká vláda."

Situaci v rodině Adžamala zhoršila i násilná smrt jeho otce - policisty, o kterém se říká, že odhalil vrahy čtyř zahraničních žurnalistů. Špičkový český oftalmolog Martin Filipec je již v Kábulu a zároveň chce zaškolit zdejší lékaře v provádění této operace, ale i v následné pooperační péči.

"Operace byla původně plánovaná na neděli, ale došlo ke komplikacím. Pan doktor Filipec s doktorem Carresim z Říma sice doletěli, ale zavazadla s nástroji uvízla v Dillí, takže se teprve čeká až dorazí. Jinak je všechno na operaci připraveno. Jejich šestitýdenní pobyt bude v podstatě jenom práce a práce. Čeká tam na ně spousta lidí, kteří očekávají, že jim poradí a pomohou nejen v otázce rohovek, ale i v otázce jiných očních problémů. Pak je tam hlavně čeká trénink afghánských lékařů. V postatě ten původně individuální humanitární projekt získal expertní ráz."

Transplantace rohovky, která se poprvé na světě uskutečnila v Olomouci právě před sto lety, bývá úspěšná v 90 procentech případů. V Kábulu je připraveno 90 pacientů a doktor Filipec předpokládá, že přibližně polovina z nich by mohla být vhodná pro operaci. Lékaři mají zatím připraveno šest rohovek a tisíc nitroočních čoček. Rohovky mají omezenou dobu skladování. Další přijdou z české tkáňové banky a ze zahraničních bank.

Občanské sdružení Berkat, které operaci organizuje, bylo založeno v roce 2001 s cílem pomáhat zemím, které prošly válkou. V Afghánistánu má podle Jany Hradílkové i další projekty.

"V současné době tam probíhá projekt Šťastné létající koberce, což je projekt, který tam běží dva roky a je to podpora čtyř komunit ve čtyřech vesnicích, které jsou extrémě chudé a je tam mnoho žen s početnými rodinami, které přišly o své muže a my se je snažíme naučit být v rámci možností podnikatelkami. Ony vyšívají, váží koberce. My potom výsledky toho jejich snažení prezentujeme v ČR a sbíráme prostředky na to, aby se jim tam lépe žilo."