Český ráj - kraj drahých kamenů i slavností slámy

Šperk z českých granátů

Jak jsme slíbili minulý týden, budeme dnes pokračovat v návštěvě Turnovska a Českého ráje, který může kromě unikátních skalních měst nabídnout i naleziště drahých kamenů a netradiční slavnosti slámy. Slovo má Zdeňka Kuchyňová.

Český ráj je také rájem šperkařů. Na 15 tisíc obyvatel Turnova jich připadá čtyřicet a v těchto dnech sem přijeli na sympozium další z celého světa. Na okolních nalezištích si nejprve najdou materiál a pak své šperky vyrobí. Z jejich prací si může muzeum vybrat vždy jeden šperk. Sbírka shromážděná za 14 ročníků sympozia už obsahuje 313 exponátů a odborníci ji hodnotí jako jednu z nejpozoruhodnějších v Evropě. Jak uvedla Hana Maierová ze sdružení Český ráj, český granát se objevil na špercích už v 18. století a na Turnovsku byl dokonce součástí lidových krojů. Největší popularitu však získal v 19. století v době národního obrození.

"Český granát se kombinuje s perlami, olivíny, a dalšími drahými kameny. Používá se nejen do šperků, ale třeba se jimi vykládají i rámečky fotografií, zdobí se jím pamětní knihy spolků."

Šperky s českými granáty se dnes v Turnově vyrábějí v družstvu Granát, které je jediným výrobcem v České republice a ke svým výrobkům vždy dává certifikát o jejich pravosti. Nejen granáty, ale i další drahé kameny pak najdou návštěvníci v turnovském muzeu, které má třetí největší sbírku drahých kamenů v Čechách. Turnov má i další raritu. Už roku 1884 zde byla založena klenotnická škola - první mimo Vídeň v rámci Rakousko-uherské monarchie. Učí se zde i dnes a její secesní budova je vlastně umělecko-průmyslové muzeum.

"V chodbách jsou vytríny i jednotlivé solitéry, které vás provázejí produkcí, která dříve byla pracemi studentů, kteří se mnohdy staly významnými výtvarníky či profesory na uměleckých školách. Protože naše škola nemá jenom obor broušení drahých kamenů a zlatnictví, ale má také umělecké kovářství a rytectví, tak jsou ty šperkařské výrobky výjimečným způsobem doplněny pracemi mladých kovářů, kdy s obdivem zůstanete stát nad tím, co mladí lidé dokáží vytvořit."

Jak dodala Hana Maierová, kdo má chuť, může hledat drahé kameny v okolí nebo navštívit dílny kamenářů. Nedaleko Turnova se pořádají také netradiční slavnosti slámy. Loni se konal první ročník a hned napoprvé sem přišlo 10 tisíc lidí, i když počasí zrovna nepřálo. Jak uvedl jeden z organizátorů Tomáš Tomsa, Český ráj je místem pro rodinnou dovolenou a právě slavnosti slámy přilákají jak děti tak rodiče. A jak to tu loni vypadalo?

"Postavili jsme na poli z balíků slámy slaměný hrad, udělali jsme slaměné sochy, bluditě v kukuřici, módní přehlídku slaměných modelů. Měli jsme smůlu, že zrovna když jsme to pořádali, tak byla v republice povodeň. Slaměné modely, které si v Praze připravili, jim vzala voda. Honem jsme vyráběli něco dalšího a nechtěli jsme to nechat jen na profesionálech, snažili jsme se tam dostat naše lidi z Českého ráje."

Své modely tu tedy nepředváděly jen finalistky soutěže Miss a modelky, ale i místní dívky a kluci, kteří si vyrobili vlastní modely a sklidili velký ohlas. Děti zase soutěžily ve výrobě slámových sošek a byl zde i jarmark. Těch je dnes sice všude spousta, ale tento měl jednu zvláštnost.

Český granát,  foto: ČTK
"Nikde neuvidíte jarmark na poli. My jsme se domluvili s výrobci, že tam vezmou ty svoje kovadliny, produkty ze kterých to vyrábí, že tam budou pálit skleněné figurky a že to nechají lidi vyzkoušet. Mělo to úžasný úspěch."

Letošní slavnosti slámy budou trvat 14 dnů a organizátoři připravují mj. šermířskou bitvu kolem slaměného hradu. Inspiroval je k tomu panoramatický obraz od Mikoláše Alše, který je ve zdejším muzeu. Má rozměry 10 na 8,5 metru a jmenuje se Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Jak dodal Tomáš Tomsa, zvláštností je, že Sasové pod Hrubou skálou nikdy nebojovali.

"Říkali jsme si, že uděláme rekonstrukci této bitvy, která se nikdy nekonala a bude takovým magnetem toho letošního Slamáku. Zatím se nám přihlásilo napevno sto šermířů a předpokládáme, že jich bude nakonec asi 200 a uděláme úžasnou rekonstrukci této bitvy."

Český ráj nabízí i další zajímavosti - atrakcí je například malá vesnička Pěnčín, kde se brousí perly. Při prohlídce můžete zkusit speciality vedlejší kozí farmy a na závěr se projet malým vyhlídkovým motorovým vláčkem.

10
50.519722000000
15.170556000000
default
50.519722000000
15.170556000000
50.583720600000
15.152188700000