Český válečný film představila zajímavá výstava

Oldřich Nový
0:00
/
0:00

Archiv Národního muzea připravil pro návštěvníky hlavní muzejní budovy zajímavou výstavu, která je seznamuje s dramatickým údobím české kinematografie - s obdobím Protektorátu. Toto odbobí je spjato nejen s nejrůznějšími životními osudy českých herců, ale také s bojem českého filmu o přežití. Na výstavu Český film 1939-1945 se zašla podívat Martina Lustigová.

Babička, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Pantáta Bezoušek, Roztomilý člověk nebo Kristián - to jsou filmy, které neztrácí na přitažlivosti ani po šedesáti letech. Stejně jsou oblíbeni Oldřich Nový, Nataša Gollová, Jiřina Štěpničková, Adina Mandlová a další herci. Co je tedy na výstavě, která se věnuje mimo jiné i těmto filmům a těmto hercům, k vidění? To už je otázka pro autora výstavy Libora Jůna:

"Výstava je složena z více částí. Jsou na ní prezentovány filmové plakáty nejrůznějších typů. Některé z nich jsou, dá se říci, unikátní. Dále je k vidění větší množství fotografií - některé z nich nebyly nikdy představeny veřejnosti, to jsou především fotografie pocházející z fotoateliéru Karla Hájka. Dále zde je nejrůznější další dokumentační filmový materiál - programy, vstupenky do kin, atd. Výstava by návštěvníkovi měla poskytnout obraz toho, jaké filmy vznikaly a v jakých souvislostech."

Jaké filmy tedy za války vznikaly?

"Vznikalo mnoho veseloher, které byly takovým únikem z válečné reality. Vznikaly i velké filmové tituly, které čerpaly z klasické české literatury nebo historie. Příkladem může být třeba film Babička, který je slavný až do dnešních dnů. Na druhou stranu i ta válečná situace napomáhala některým filmovým experimentům, které by asi při fungování běžné kinematografie na komerční bázi nevznikly. Ale to bylo jen několik málo výjimek."

Jaké například?

"Například film Věra Lukášová."

Výstava návštěvníkům ukázala řadu zajímavých exponátů. Mnohé z nich pocházejí ze soukromých sbírek - jako například kostým Oldřicha Nového z filmu Kristián, který zapůjčil jeho sekretář Miloš Janoušek. Jak jste tyto zajímavé kousky sehnali? "Tady jsme měli celkem ulehčenou situaci, protože s panem Janouškem spolupracujeme už dlouhodoběji, takže zde to nebylo příliš složité. Některé věci jsou dílem náhody. Se známým filmovým sběratelem Milanem Volfem jsme také navázali, aspoň doufám, delší spolupráci."

A co by návštěvník neměl minout? Vedle kostýmu z Kristiána například jedinou dochovanou scénu z loutkového filmu Ferda mravenec. Před válkou byly v Československu nesmírně populární kreslené disneyovky, ale po vstupu Spojených států do války přestaly být tyto filmy německými okupanty tolerovány. A proč by právě scéna z Ferdy mravence měla návštěvníka zaujmout? "Už i z toho důvodu, že ten film je černobílý, takže celá loutková scéna je ve škálách šedi a bílé barvy, což zase není běžná záležitost. Dnes už určitě ne," uzavřel můj průvodce výstavou Libor Jůn.

V hlavní budově Národního muzea výstava skončila posledním červencovým dnem. Autoři ale jednají o jejím přesunutí do dalších míst.