Čeští fotbalisté do 21 let jsou mistry Evropy

Radost českých fotbalistů po vítězném utkání, Foto: ČTK

Čeští fotbalisté se dočkali prvního titulu mistrů Evropy v éře samostného státu. Zasloužili se o to reprezentanti do 21 let, kteří ve finále šampionátu v Basileji porazili Francii po penaltovém rozstřelu 3:1. Zápas sledoval i Josef Kubeczka.

Radost českých fotbalistů po vítězném utkání, Foto: ČTK
Čeští fotbalisté nastupovali do utkání s velkou motivací. Chtěli Francouzům oplatit porážku 0:2 ze základní skupiny a také zvrátit neúspěch z předloňského finále evropského šampionátu na Slovensku. Přesto se zápas pro české barvy neodvíjel nejlépe. Sebevědomí Francouzi se neustále tlačili před branku "lvíčat" a vypracovávali si jednu šanci za druhou. Několikrát se skvělými, mnohdy jen reflexními zákroky blýskl brankář Petr Čech, který zejména v prvním poločase své spoluhráče v poli držel ve hře o zlato.

Trenér Miroslav Beránek měl problémy se složením základní jedenáctky. Musel na poslední chvíli nahradit tvořivého pravého záložníka Davida Kobylíka, který dostal teplotu a nemohl nastoupit. Navíc během prvního poločasu museli ze hry kvůli roztrženému obočí obránce Jiránek a zanedlouho kvůli nakopnuté noze také útočník Milan Baroš. Po opatrné obranné hře v první polovině zápasu se po obrátce čeští fotbalisté více pouštěli do útoků a vypracovali si několik brankových příležitostí. V normální hrací době ani v prodloužení však branka nepadla, a tak rozhodovaly pokutové kopy. Češi proměnili všechny pokusy, Francouzi jednou trefili břevno a dvě penalty chytil brankář Petr Čech. Po zásluze se tak stal nejlepším hráčem utkání. Jak sám řekl, s francouzskými soupeři se mu hrálo dobře:

Karel Piták a Francouz Olivier Sorlin (vlevo), Foto: ČTK
"Zápasy s Francií jsou pro golmana velice náročné, ale na druhou stranu golman je pod velkým tlakem. Většinou jsem si v obou zápasech dost zachytal, ale to mám raději než když se musím půl hodiny soustředit na každý okamžik, abych se dotkl míče. Hrá tohoto týmu mi vyhovuje. Pro hráče v poli je to ale velmi náročné a těžké. Oni o sobě fantasticky vědí a nahánět je po celém hrišti je někdy velmi složité."

Brankář Petr Čech se také vyjádřil k taktice českého mužstva:

"My jsme si řekli, že chceme co nejdéle držet čisté konto. Oni také odehráli celý turnaj s pouze několika změnami a ta únava se kumuluje. Bylo vidět, že ke konci zápasu už toho také měli dost. S tím my jsme počítali a proto jsme chtěli co nejdéle udržet stav 0:0 nebo nulu na našem kontě a popřípadě ten gol vstřelit. Bylo vidět, že postupem času naše taktika byla úspěšná. Ke konci se už dalo více hrát a měli jsme i některé šance."

A jaká byla nálada před rozhodujícími penaltami?

"My jsme si věřili. Před prodloužením jsme si řekli, že ať se děje co se děje, i kdybychom gol neměli dát, že to dotáhneme do penalt a rozhodneme to při nich. Já osobně jsem si věřil."

Trenér mistrů Evropy Miroslav Beránek se po utkání na hřišti radoval stejně odvázaně, jako jeho svěřenci. Krátce po zápase se ale nezapomněl obejmout se svým kolegou, trenérem reprezentačního "áčka" Karlem Brücknerem, který sešel z hlediště na trávník. On totiž provedl spolu s ním tým kvalifikací a nese na titulu také zásluhu.