Čeští fotbalisté porazili v Teplicích v kvalifikaci pro mistrovství světa Severní Irsko 3:1

Málem až na pokraji samého dna postupových nadějí na mistrovství světa se zmítali čeští fotbalisté v sedmém díle kvalifikace světového šampionátu. Ještě tři minuty před koncem nervy drásajícího duelu hráli v Teplicích se Severním Irskem nerozhodně 1:1. Dále informuje Kateřina Brezovská.

Po sobotní prohře 2:1 s Dánskem se od české reprezentace očekávalo, že papírově slabší mužstvo bez problémů přehraje. Skutečnost však byla jiná: dvě nastřelené tyče, spousta zahozených šancí a vyrovnávací gól Severních Irů před přestávkou. Sny o světovém šampionátu se českým fotbalistům začaly rozplývat. Vysvobození ze zlých přestav přišlo až v 88 minutě, kdy vsítil Pavel Kuka svůj druhý gól. V poslední minutě pak pečetil šťastné vítězství Milan Baroš. Hráče, kteří byli pět minut před koncem vypískáváni, provázel nakonec do kabin potlesk. Trenér českého týmu Jozef Chovanec si viditelně oddechl. Utkání pak pro Radio Praha zhodnotil takto.

"Tenhleten zápas byl nesmírně těžký i když pro ěkoho to možná tak nevypadalo. Hráli jsem do "plnejch" /pozn. red.: zhuštěné obrany/ celé utkání. Mužstvo Irska sem přišlo bránit. Měli na nás připravené různé pasti do kterých nás chtěli nachytat. Nám nezbývalo nic jiného, jen hrát troělivě. Trošku mi chmury dělaly ty šance, které se nepromněňovaly. To střelecké štěstí některé naše hráče, v podstatě celý reprezentační tým opustilo. Ale věřil jsem, že jsme schopni je přehrát."

Hrdninou zápasu byl samozřejmě dvojnásobný střelec Pavel Kuka, který má na svém kontě už 29 reprezentačních gólů.

"My jsme tady dnes vytvořili takový trošku složitější fotbal. Ale myslím si, že divákům se to nakonec líbilo protože byli spokojeni - odcházeli s vítězstvím. A to je na tom fotbale to nejdůležitější."

Kousek, jaký by od něj nikdo nečekal, předvedl v Teplicích útočník Jan Koller. Když ho trenér Chovanec v 66. minutě střídal, svlékl si ještě na hřišti dres a před lavičkou pak do trička národního týmu vší silou vzteky kopl. Už deset minut poté v kabině svého neslušného gesta litoval. Po utkání pak přišel tento obrovitý útočník na tiskovou konferenci a za své gesto se omluvil.

"Já bych se chtěl hlavně vyjádřit k mému incidentu při vystřídání, kdy jsem zahodil dres národního mužstva. Důvodem toho bylo, že mi ujely nervy po mé nepromněněné šanci. Teď s odstupem času mě to hrozně moc mrzí protože to se nedělá. Chtěl bych se prostřednictvím vás všech omluvit."

Po středečním utkání jsou čeští fotbalisté ve skupině se 14-ti body druzí a na vedoucí Dány ztrácejí bod. Třetí Bulhaři mají stejně jako naši 14 bodů, ale horší skóre. Před zářijovým pokračováním kvalifikace na Islandu svolá trenér Jozef Chovanec své svěřence na 15. srpna pravděpodobně do Drnovic. Soupeřem bude tým Korejské republiky, nebo Spojených států.