Čeští hokejisté jsou v semifinále Světového poháru

Marek Židlický dává třetí gól utkání, foto: ČTK

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále Světového poháru Švédy na jejich ledě 6:1 a postoupili do semifinále. Díky úterní vysoké výhře nad švédským týmem je český hokejový výběr znovu mezi světovou špičkou, mezi čtyřmi nejlepšími celky prestižního Světového poháru. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Marek Židlický dává třetí gól utkání,  foto: ČTK
Úterní zápas se vůbec nepodobal tomu, který Česko sehrálo ve Stockholmu minulý týden. Čeští hokejisté předváděli po celou dobu bezvadnou hru. Ve vyprodané Stockholmské hale se představili jako tým s nekomplikovanou obranou a nebezpečnými protiútoky. Hráčům výsledek výrazně zvedl sebevědomí. Ve Stockholmu jim asi málokdo dával šance. Ze svěřenců trenéra Vladimíra Růžičky se ale během šedesáti minut zápasu stal favorit prestižního turnaje. Přesto ale byly chvíle, hlavně ve druhé třetině, které prověřily kvality brankáře Tomáše Vokouna. Jaký byl zápas z jeho pohledu?

"Zápas to byl skvělý, užíval jsem si ho. To, co jsme si řekli před zápasem, jsme do puntíku splnili. Začali jsme hrát s maximálním nasazením už od první minuty a podařilo se nám dát dva góly v první třetině. To je proti Švédsku velice důležité, protože Švédové jsou známi svojí defenzivní hrou. Myslím si, že všichni hráči pracovali pro mužstvo a na výsledku se to jasně odrazilo. Kluci hráli skvěle, je třeba ocenit jak práci hráčů, kteří dali góly, tak práci hráčů, kteří se soustředili a bránili, kteří dělali takovou tu hokejovou černou práci. To je pro mužstvo důležité a myslím si, že právě tito hráči, pokud je doplní střelci, vyhrávají důležitá utkání, jako je čtvrtfinále světového poháru."

Kdy začal brankář Tomáš Vokoun opravdu věřit, že si český tým zahraje v semifinále?

Martin Havlát a švédský obránce Nicklas Lindström,  foto: ČTK
"Určitě přišlo velké povzbuzení, když jsme dali třetí gól. Marek Židlický krásnou střelou - co k tomu dodat - překonal švédského brankáře. 3:0 už byl slibný náskok."

K vítězství ale Češi nakročili už v sedmé minutě utkání, kdy skóroval Martin Straka. Ještě v první třetině zvýšil na 2:0 Martin Havlát. Kromě Marka Židlického a Radka Dvořáka skóroval ještě Milan Hejduk, a to hned dvakrát. Útočník Patrik Eliáš poukázal i na drobné nedostatky hry českého týmu:

"Můžeme být s výsledkem spokojení. Z výkonu mám smíšené pocity, protože ve druhé třetině jsme hráli pasivně a měli jsme myslím štěstí, že Švédové nedali gól. Samozřejmě nám v těžké situaci pomohl Tomáš Vokoun, chytal skvěle. Určitě jsme hráli naplno a tvrdou prací jsme si výsledek vybojovali."

Česko v posledních letech pravidelně končilo na důležitých hokejových akcích ve čtvrtfinále. Naposledy při světovém šampionátu v Praze. Tentokrát ale svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky klíčový souboj zvládli. Na to, s kým bude český tým hrát v semifinále, si musíme počkat. Pokud Kanada ve středu porazí Slováky, pak se utkáme v Torontu právě s domácími hokejisty. Pokud by v zámořském čtvrtfinále uspěli Slováci, střetnou se Češi se Spojenými státy.