Zlatý hokejový víkend

Jakub Klepiš s pohárem mistrů světa, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko prožilo hokejový víkend, který mohlo na samém jeho konci nazvat zlatým. Zasloužil se o to podceňovaný tým trenéra Vladimíra Růžičky, kterému na začátku věřil asi jen málokdo. A jak to bylo na konci?

V sobotu nastoupilo české mužstvo do zápasu se Švédskem a jeho průběh byl, stejně jako u mnoha jiných, které Češi na šampionátu svedli, opravdu dramatický. V závěrečné třetině Švédové vedli a jen několik vteřin před koncem Karel Rachůnek vyrovnal na 2:2. O výhře Čechů pak rozhodly samostatné nájezdy, kdy se do švédské branky trefili Lukáš Kašpar a Jan Marek.

Foto: ČTK
V sobotu bylo také jasné, že českým soupeřem v boji o zlato bude ruská sborná, v níž hvězdná jména rozhodně nechyběla.

Do zápasu ale Češi vstoupili skvěle. Hned ve dvacáté vteřině překonal ruského brankáře Jakub Klepiš. Druhý gól si pak připsal kapitán Tomáš Rolinek a Češi ještě přes velký tlak soupeřů odolávali až do posledních minut, kdy Rusové už hráli bez brankáře a Čechům chyběli dva vyloučení hráči. Komentátoři Českého rozhlasu Pavel Petr a Kamil Jáša ale museli oznámit:

Foto: ČTK
"Další příležitost...a bohužel gól. Třicet pět sekund před koncem se ruskému týmu podařilo přeci jen snížit. Pavel Dacjuk je tím hráčem, který se zapisuje do listiny střelců. Stále věříme společně s vámi, že naši hráči to dokáží, že naši hráči to vybojují!"

Více než půl minuty může znamenat v hokeji hodně. Sledovat poslední chvíle zápasu bylo pro řadu fanoušků o nervy a obdobně na tom byl asi i Jaromír Jágr. Ten po se střetu s Alexejem Jemelinem, který byl za něj vyloučen, kvůli zranění do dění na ledě nezapojil. V České televizi uvedl:

Jaromír Jágr  (vlevo) a Vladimír Růžička po zápase,  foto: ČTK
"Musí to být hrozné pro ty diváky, co se dívají. Když jsem viděl tu přesilovku šest na tři, těch šest hráčů, kteří byli na ledě, to se nedá ani popsat. Naši hráli výborně a Voki samozřejmě všechno pochytal."

Nicméně všichni si nakonec mohli oddechnout. Vítej zlatý hattricku si ruští komentátoři zavolat nemohli, naopak jásali ti čeští.

"Teď už pozor zpátky na led, zpátky k tomu, co se děje...Puk za českou brankou, Němec ho vyhazuje. Pět vteřinek, tři vteřiny, tři, dva, jedna! Jsme mistři světa!! Je to tam, je to neskutečné!"

Tomáš Vokoun,  foto: ČTK
Jak už bylo řečeno, velkou zásluhu na vítězství českého mužstva má brankář Tomáš Vokoun.

"Já nevím, jestli to podceňování dokáže pomoct nebo ne. Na druhou stranu tady ti kluci, kteří tady jsou, tak jsou hodně silní. My jsme byli kousíček od vyřazení z turnaje s nejhorším výsledkem v historii a ukončili jsme to zlatou medailí, jenom to ukazuje, že sport je nevyzpytatelný a nic se nedá dopředu narýsovat."

A Vokounův výkon vyzdvihl i kouč Růžička, který se tak s reprezentací rozloučil opravdu triumfálně. Česká republika po pěti letech získala zlatou medaili z mistrovství světa.

klíčové slovo:
spustit audio