Zlato nahradil bronz

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V minulém roce získali čeští hokejisté na 74. mistrovství světa v Německu zlaté medaile, byť jejich výkony v průběhu turnaje nebyly vždy nejlepší. Letos na Slovensku hráli výborně, přesto mistrovský titul neobhájili. Stačilo k tomu málo - vybrat si slabší chvilku v semifinále. Přesto asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že obdiv hokejových fanoušků si plně zasloužili a některé jejich akce by se klidně mohly stát součástí učebnic ledního hokeje.

Foto: ČTK
Pro české hokejisty vše začalo v sobotu, v poslední dubnový den, v bratislavské Orange aréně výhrou nad Lotyšskem 4:2. Úřadující světoví šampioni v zápase základní skupiny D dvakrát prohrávali, avšak v poslední třetině dokonali obrat góly Martina Havláta a Romana Červenky. Co však bylo mnohem horší, český výběr přišel o obránce Radka Martínka, kterého nevybíravým zákrokem zranil lotyšský obránce Arturs Kulda. Zraněný hokejista, pro něhož bohužel hned v úvodu šampionát skončil, po nedělním opuštění bratislavské nemocnice ke svému zdravotnímu stavu řekl:

"Otřes mozku a nějaké natržené vazy za krkem. Říkali, že bych to měl mít dva týdny. Cítím se jako by měl přejel parní válec. Pamatuji si akorát, že jsem odehrával puk, a pak už jsem cítil jenom ránu. Moc jsem se na to těšil, a takhle to dopadlo. Odehrál jsem ani ne jednu třetinu a mám po mistrovství."

Slabou útěchou bylo, že lotyšský obránce Arturs Kulda byl potrestán disciplinární komisí Mezinárodní hokejové federace zákazem startu na tři zápasy.

V dalších utkáních základní skupiny Češi porazili Dány 6:0 a Finy 2:1. Neztratili tedy ani bod.

Alois Hadamczik,  foto: ČTK
Prvním soupeřem svěřenců trenéra Aloise Hadamczika v osmifinále byli domácí Slováci, kteří v základní skupině vyhráli pouze jednou. Zřejmě i proto vstoupili do svého klíčového zápasu s výrazně pozměněnou sestavou. Od počátku se sice tlačili do útoku, přehrát českou obranu se jim ale nedařilo. Navíc Ondřej Pavelec chytal spolehlivě. Po výborném výkonu porazili čeští hokejisté domácí reprezentaci 3:2 a jako první si zajistili postup do čtvrtfinále. O čtvrtou výhru doposud neporažených úřadujících šampionů na turnaji se zasloužil útok Patrika Eliáše, který vstřelil všechny branky vítězů. Postup do čtvrtfinále šampionátu přinesl českému výběru potřebný klid, potvrdil útočník Patrik Eliáš:

"Poslední dva zápasy byly každý jiný a oba dva jsme zvládli, což je nesmírně důležité, protože v těch dalších bojích nás budou čekat Rusové, kteří jsou technicky vybavení, Němci, kteří hrají zarputilý hokej, podobně jako Fini. Víme, jak na ty různé systém hrát. A je důležité, že jsme získali ty body, protože se můžeme uklidnit do dalších dvou zápasu, které budou nesmírně těžké."

Jevgenij Arťuchin v souboji s Petrem Hubáčkem,  foto: ČTK
V dalším utkání čeští hokejisté porazili celek Ruska 3:2 a s předstihem si zajistili postup do play off z prvního místa v osmifinálové části. Prestižní duel byl v úvodu zejména taktickou bitvou, ve které oba celky myslely na obranu a do útoku se příliš nehnaly. Sborná nasadila do zápasu poprvé na turnaji hvězdného útočníka Alexandra Ovečkina, jehož přítomnost na ledě ale příliš znát nebyla. "Předvedl " se však obrovitý útočník Jevgenij Arťuchin, který zranil bez puku Milana Michálka. Rozhodčí jej za úder na hlavu vyloučili jen na dvě minuty, nejlepší český střelec na turnaji přitom musel předčasně do kabiny. V závěru druhé části tentýž hráč opět po odehrání puku srazil Karla Rachůnka, jenž si při pádu na led rozbil hlavu. I přes krev na ploše a české protesty ale švýcarsko-americká dvojice rozhodčích Reiber, Sterns ruského hráče nevyloučila. Čeští hokejisté ostře odsoudili zákroky ruského útočníka. Podle nich by se takoví hráči vůbec neměli dostat na led.

Znovu skvělý brankář národního týmu Ondřej Pavelec si po zápase s Ruskem pochvaloval jak samotné utkání, tak i prozatímní výkony českého celku na šampionátu:

Zleva Martin Havlát,  Alois Hadamczik a lékaři Radomír Holibka a Zdeněk Ziegelbauer,  foto: ČTK
"Každý takový zápas vám dodá sebevědomí, a já jsem rád, že jsme ten zápas zvládli. Stále si držíme neporazitelnost, ale ten nejtěžší zápas nás teprve čeká a my se na něj musíme připravit. Ale jak říkám, jsem rád, že jsme ten zápas zvládli, protože to nebylo nic jednoduchého. Doufám, že v tom budeme pokračovat."

A také pokračovali. I šestý zápas na mistrovství světa v Bratislavě vyhráli, když porazili bez větších problémů Německo 5:2. Dvě branky vstřelil Tomáš Plekanec, tři asistence si připsal Jaromír Jágr. Radost Čechům ale pokazilo tentokrát nezaviněné zranění hned dvou hráčů - útočníků Petra Průchy a Martina Havláta. Lékař týmu Radomír Holibka po utkání prozradil více:

"Petr Průcha utrpěl poranění krku, má tam obrovský hematom s povrchní tržnou ránou. Měl tam velký otok, měl dechové a polykací potíže, dostal protiotokovou léčbu. Martin Havlát utrpěl kontuzi, zhmoždění levého ramenního kloubu. Vykloubený neměl ani ramenný kloub, ani lopatkový kloub, ty vypadají dobře. Má ale velký otok na přední a zevní straně ramene, který je výrazně bolestivý a omezuje mu zatím pohyb."

Jaromíra Jágr se raduje po gólu do americké branky,  foto: ČTK
Naštěstí Petr Průcha mohl nastoupit hned v dalším utkání proti hokejistům USA, Martin Havlát léčil bolestivé rameno. První zápas se zámořským celkem ale vyzněl jednoznačně pro české barvy - jasné vítězství 4:0 a tři branky Jaromíra Jágra. Přesto nebyl devětatřicetiletý útočník s výkonem týmu příliš spokojený, zejména v první třetině:

"Nehráli jsme dobře, měli jsme štěstí daleko větší než v jiných zápasech a díky Bohu, že Ondra chytal výborně. Hlavně v první třetině měl hodně vynikajících zásahů. Oni nás přebruslovali, byli daleko rychleji na puku, měli daleko více šancí. My jsme působili takovým ospalým dojmem, připadalo mi, že jsme vůbec neměli nohy. Já jsem se také cítil hrozně už na rozbruslení. Říkal jsem si, že už to je tady zase."

Zápas se Švédskem,  foto: ČTK
V pátečním semifinále čekalo české hokejisty opakování bitvy z loňska proti Švédům. Češi šli po bezbrankové úvodní třetině na začátku druhé části do vedení zásluhou gólu Patrika Eliáše, ale soupeř čtyřmi brankami zápas zvrátil na svou stranu. Patrik Eliáš sice poté ještě snížil, ale při závěrečné hře bez brankáře Švédové završili své vítězství na konečných 5:2. Podle střelce obou českých gólů Patrika Eliáše rozhodla závěrečná třetina:

"My jsme si řekli v kabině, že pořád chceme hrát ze zajištěné obrany. Vím, že jsme prohráli 2:1, ale bylo spoustu času na to ten gól dát, a myslím, že šance tam byly. Švédský tým je mladý, má spoustu energie, a vyloženě jenom čekali na protiútoky. Tam jsme prostě zbytečně propadali, velmi často, snad pětkrát, jeli dva na jednoho, tři na jednoho, nebo čtyři na dva. Samozřejmě to se nedá chytat."

V neděli odpoledne se pak Češi utkali o bronzové medaile s celkem Ruska, který v semifinále podlehl Finsku 0:3. Boj to byl litý, obě mužstva se střídala ve vedení. Zlom nastal ve druhé třetině, kdy Roman Červenka dokonal svůj hattrick. Dvě branky v utkání přidal Petr Průcha, po jedné přidali Jan Marek a Tomáš Plekanec, a tak čeští hokejisté zdolali celek Ruska vysoko 7:4. Kapitán české reprezentace Tomáš Rolínek neskrýval vekou radost z vítězství a zisku bronzových medailí:

Foto: ČTK
"Je to sice třetí místo, ale my jsme na tom turnaji jenom jednou prohráli. Škoda toho zápasu v pátek. Chtěli jsme bojovat o tu zlatou medaili, to se ale nepovedlo. Myslím, že po tomto turnaji je úspěchem i ta bronzová medaile. Rivalita mezi Ruskem a námi je v posledních letech zase veliká, jako v minulosti, a samozřejmě to těší dvojnásobně, že je porážíme teď na velkých turnajích. To byl hokej nahoru, dolů, něco jako druhá třetina proti Švédsku. My jsme si v kabině řekli, že takto s nimi samozřejmě nemůžeme hrát.Oni jsou výborní bruslaři a takto bychom neuspěli. Proto jsme to ve druhé třetině změnili. Musím ale říct, že za ten dnešní hokej by si Rusové zasloužili bronzové medaile, ale chvála Bohu je máme my. Jsme strašně šťastní, super výsledek pro mne. To svědčí o kvalitě týmu. Musím pochválit od gólmana Ondry Pavelce celý tým, jak to šlapalo celý turnaj. Klobouk dolů před tímto týmem. Mám pocit, že takto silný tým už se těžko bude skládat."

klíčové slovo:
spustit audio