Čeští hokejisté si výhrou nad Ruskem zajistili první místo ve skupině

Foto: ČTK

Čeští hokejisté si díky vítězství nad Ruskem 3:2 ještě před utkáním s Německem zajistili první místo ve skupině E. Trenér Alois Hadamczik ocenil výkon týmu, ale důrazně se ohradil proti zákrokům Arťuchina, který zranil dvě české opory - Michálka a Rachůnka.

Jevgenij Arťuchin,  foto: ČTK
Český tým pokračoval ve skvělé jízdě na světovém šampionátu. Zdolat ho nedokázalo ani Rusko s Ovečkinem v sestavě. Zápas proti sborné ovládli Češi díky dvěma gólům během jedné minuty a proměněnému trestnému střílení. Hadamczikův tým však v zápase přišel o dva klíčové hráče Milana Michálka a obránce Karla Rachůnka. Oba zranil Jevgenij Arťuchin. Od rozhodčích obdržel ale pouze dvouminutový trest. Oba Češi po druhé třetině ze zápasu odstoupili.

Alois Hadamczik,  foto: ČTK
"To je pěkné, že jsme vyhráli, ale když bychom měli ztratit takové hráče, tak to je jejich úmysl,"

řekl rozčilený trenér Alois Hadamczik. Michálek, kterého Arťuchin zasáhl loktem do hlavy má poraněný krk a nataženou krční páteř. Rachůnek odstoupil pár minut po něm. Při pádu během střetu ztratil helmu a o led si rozbil hlavu, na které má tři stehy. Oba by však podle lékařů měli být připraveni nastoupit do dalších utkání.

Vlevo Jevgenij Arťuchin,  vpravo Marek Židlický,  foto: ČTK
Útočník Patrik Eliáš hovořil po zápase o zklamání z výkonu rozhodčích i chování téměř dvoumetrového Jevgenije Arťuchina. Jak uvedl, několikrát tam byly zákroky do hlav. V NHL by za tohle dostal hráč okamžitě trest do konce zápasu a na deset zápasů distanc. Hned po zápase upozornil, že by vedení českého týmu mělo požádat o dodatečný trest pro Arťuchina, což se také stalo. Generální manažer české hokejové reprezentace Slavomír Lener potvrdil, že o potrestání ruského útočníka začal jednat už po skončení utkání.

Tomáš Plekanec slaví branku z trestného střílení,  foto: ČTK
"Vstoupil jsem do kabiny rozhodčích, hovořil jsem i se supervisorem a žádal je důsledně, aby to znovu prověřili, aby se podívali na videozáznam a zjednali nápravu, aby to uvedli do zápisu. Stejně tak jsme po zápase okamžitě jsme šli za člověkem, který rozhoduje o disciplinárních trestech, takže nám bylo sděleno, že to důsledně prověří."

Zatímco čeští hokejisté nemohli ruskému hokejistovi Arťuchinovi za jeho zákroky přijít na jméno, v Rusku se dočkal slov obdivu. V komentářích byl označen za "nejstrašlivější a nejúčinnější zbraň sborné, deprimující soupeře". Reakce na jeho zákroky takřka odsunuly porážku ruského týmu na druhou kolej. Tu přičítá ruský deník Sport-Express i "špionáži" českého trenéra Aloize Hadamczika během tréninku Rusů.

Zleva Martin Škoula,  Alexander Radulov a brankář Ondřej Pavelec a Jiří Novotný,  foto: ČTK
Složité zápasy však teprve přijdou. Brankář národního týmu Ondřej Pavelec si po zápase s Ruskem pochvaloval jak samotné utkání, tak i prozatímní výkony českého celku na šampionátu.

"Každý zápas vám dodá sebevědomí a já jsem rád, že jsme ten zápas zvládli a pořád si držíme neporazitelnost, ale ten nejtěžší zápas nás teprve čeká a my se na to musíme připravit."

Jak dodává tisk, atmosféra na šampionátu teď trpí nezdarem domácích Slováků. Minulé dny po celém městě jezdila pomalovaná auta s vlajkami. Teď už o ně nezavadíte. Jiskra zmizela i z tváří všech dobrovolníků. Drtivá většina z nich se totiž přihlásila, aby mohli na vlastní oči sledovat boj o medaili.