Vítězství vykoupené ztrátou obránce

Radek Martínek, foto: ČTK

Čeští hokejisté vydřeli v prvním zápase na mistrovství světa v Bratislavě výhru nad Lotyšskem 4:2. Úřadující světoví šampioni v zápase základní skupiny D dvakrát prohrávali, ale v poslední třetině dokonali obrat. Přišli však o obránce Radka Martínka.

Foto: ČTK
Čeští hokejisté měli v sobotu v bratislavské Orange aréně prakticky domácí prostředí, protože Češi měli v devítitisícovém hledišti drtivou převahu. Začátek utkání byl opatrný, ale po oboustranně promarněných přesilových hrách udeřili v desáté minutě Lotyši. Brankáře Ondřeje Pavelce překonal po rychlém protiútoku Lauris Darzinš. O osm minut později měli čeští fanoušci první důvod k radosti. Voráčkovu samostatnou akci zakončil dorážkou kapitán Tomáš Rolinek. Hned na začátku druhé části ale houževnatý soupeř opět udeřil, když druhou branku vsítil po rychlém protiútoku Roberts Bukarts. Český tým vyrovnal až po jedenácti minutách, když Patrik Eliáš vybruslil zpoza branky a z úhlu překonal brankáře Edgarse Masalskise podruhé. Už po 75 sekundách třetí třetiny si Češi poprvé v zápase vypracovali vedení. Přihrávku Patrika Eliáše zakončil přesnou střelou Martin Havlát. Minutu před koncem utkání rozhodl o české výhře definitivně Roman Červenka po chybě Krisjanise Redlihse.

Zleva Patrik Eliáš a Edgars Masalskis,  foto: ČTK
Český národní tým se na výhru pořádně nadřel, přiznal útočník Patrik Eliáš:

"My jsme to i očekávali. Tady se opravdu nedá nikdo podcenit. Udělali jsme dvě chyby, které nás stály góly. Myslím, že síla týmu se ukázala tím, že jsme se vrátili do hry a její většinu jsme měli pod kontrolou, měli jsme více ze hry. Jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit důležité góly hned na začátku třetí třetiny."

Kvůli nevybíravému zákroku lotyšského obránce Arturse Kuldy bratislavský zápas nedohrál obránce Radek Martínek, pro kterého turnaj skončil. I tento moment zmínil ve svém hodnocení brankář Ondřej Pavelec:

Zprava Martin Havlát a Edgars Masalskis,  foto: ČTK
"Potom, co se zranil 'Marťas', se prakticky hrálo na pět obránců, což pro kluky bylo ohromně těžké. Já jsme hrozně rád, že se to odbojovalo a první zápas je za námi, protože všichni věděli, jak je důležitý. Nečekalo nás nic jednoduchého, Lotyši hráli dobře, čekali na protiútoky, z první střely dali gól, hned ve druhé třetině dali gól znovu. My jsme však dokázali vyrovnat, pak to Martin Havlát pěkným gólem otočil a udrželi jsme to. Důležité vítězství, ale v pondělí nás nečeká nic lehkého, znovu se musíme připravit."

Martínkovo zranění v neděli popsal lékař hokejové reprezentace Radek Holibka:

Radek Martínek,  foto: ČTK
"Včera mu ještě udělali vyšetření CT hlavy a krční páteře. Tam se více méně nic závažného neprokázalo, jenom nějaká povrchní poranění hlavy a samozřejmě otřes mozku. Dnes už je docela dobrý. Samozřejmě šampionát pro něj nešťastně skončil. Stěžuje si ještě na mírné bolesti krční páteře a hlavy, ale jinak by už chtěl jít do domácího ošetření. Ještě mu chtějí doplnit magnetickou rezonanci hrudní páteře, protože tam nějakou mírnou bolest má, ale uvidíme, jestli to bude ještě tady na Slovensku, nebo už v Česku."

Radek Martínek opustil bratislavskou nemocnici v neděli. Ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu řekl:

"Otřes mozku a nějaké natržené vazy za krkem. Říkali, že bych to měl mít dva týdny. Cítím se jako by měl přejel parní válec. Pamatuji si akorát, že jsem odehrával puk, a pak už jsem cítil jenom ránu. Moc jsem se na to těšil, a takhle to dopadlo. Odehrál jsem ani ne jednu třetinu a mám po mistrovství."

Alois Hadamczik,  foto: ČTK
Trenér Alois Hadamczik tak musel hned po sobotním utkání přemýšlet, koho dopíše na soupisku za zraněného Radka Martínka:

"Uvidíme, jaký bude Martínkův stav. Kdyby náhodou byl ten zákrok posouzen jako faul, tak by nám možná mohli udělit výjimku a povolit dopsat dalšího hráče. Když nepovolí, tak dopíšeme Milana Michálka a podržíme útočníky do chvíle, dokud je nebudeme muset napsat. Tomáše Plekance samozřejmě napíšeme, protože už tady je, ale dalšího útočníka nenapíšeme, necháme to volné. Obránce, kterého jsme chtěli poslat domů, tady necháme a uvidíme, jak se bude vyvíjet situace. V daný moment bychom nemuseli napsat útočníka, pokud by se nikdo nezranil, a mohli bychom tím pádem mít místo, kdyby náhodou se něco stalo, ještě pro obránce."

Lotyšský obránce Arturs Kulda byl na mistrovství světa v Bratislavě potrestán disciplinární komisí Mezinárodní hokejové federace zákazem startu na tři zápasy.

klíčové slovo:
spustit audio