Čeští krajané ve Spillville studují historii přistěhovalectví do Ameriky
Kdybychom dnešní krajanskou rubriku začínali jako u filmu - titulky, stála by na nich jména: Kovarik, Blahnik, Cwach, Tlusty, Hadacek nebo Dostal. A především Michael a Steven Klimesh. Tak se totiž jmenují členové společnosti Czech Heritage Partnership ze Spillville v Iowě. Právě tady za svého amerického pobytu trávil prázdniny Antonín Dvořák. Předseda společnosti Českého dědictví Michael Klimesh navštívil letos v září slovenský Ružomberok a na kongresu SVU mluvil o nejnovějších plánech tohoto krajanského spolku. Milena Štráfeldová ho pozvala k mikrofonu:
"Za dva roky, v roce 2010, oslavíme 150. výročí kostela sv. Václava. Je to nejstarší český katolický kostel v Americe."
Kostel se hřbitovem byl v posledních letech opraven do původní podoby. Dodnes tu jsou i varhany, na které hrál Antonín Dvořák. Skladatel ve Spillville prožil v létě r. 1893 několik týdnů a složil tu například svůj slavný Americký kvartet. V domě, kde Dvořák žil, je dnes Billy Clocks Museum s výstavou vyřezávaných historických hodin. A přímo v místnostech, kde se svou rodinou trávil prázdniny, je dnes stálá výstava, která autora Novosvětské připomíná. Na uchování a propagaci těchto památek má velký podíl právě společnost Czech Heritage Partnership a zejména bratři Michael a Steven Klimeshovi. Sami jsou potomci nejstarších českých přistěhovalců ve Spillville a historií Čechů se zabývají už mnoho let. Navazují tak vlastně na práci Cyrila Klimeshe, autora knihy Přicházeli odjinud:"Jednou z posledních akcí Czech Heritage Partnership byl křest českého vydání knihy našeho bratrance Cyrila, která se v originále jmenuje Přišli na toto místo a popisuje historii Spillville v Iowě a jeho českých osadníků."
Michael a Steven Klimeshové v této historické práci pokračují. Právě k výročí kostela se jejich společnost chystá zveřejnit výsledky nových výzkumů:"Máme spoustu obrázků, a tak doufáme, že se nám podaří vydat cédéčko nebo DVD s obrazovým materiálem i s texty. Ukáže vývoj, k němuž došlo po roce 1854, dokonce i předchozí historii, a hlavně období kolem r. 1900."
Do tří let by také rádi vydali dodatek ke knize Cyrila Klimeše, kde chtějí publikovat své přednášky a studie k historii českých přistěhovalců v Iowě. Pod hlavičkou Czech Heritage Partnership vzniká i nové Centrum rodinné historie.
"To se chce zaměřit na oblast Spillville a Protivína v Iowě a jejich okolí, které osídlili Češi. Věříme, že to povede k lepšímu pochopení toho, jak Češi osídlovali Západ, jaké mezi sebou měli kontakty, proč odcházeli na určitá místa na západě Iowy, v Minnesotě, Nebrasce a jinde. To je pro nás velký úkol."
Společnost českého dědictví ve Spillville se ale také věnuje pořádání koncertů české hudby. Zve si na ně i umělce z Česka i Evropy. V loňském roce tu vystupoval například klavírní virtuóz Radoslav Kvapil, sopranistka Marta Vávrová uvedla Dvořákovy Biblické písně, letos tu koncertoval Vladislav Bláha. Na původní varhany v kostele sv. Václava pravidelně hraje Joan De Vee Dixon:"Nazval bych jí varhanicí Czech Heritage Partnership. Uvádí mši pro Spillville na varhany a navíc získává velkou popularitu i v Česku. Před rokem tam měla první koncerty."
Koncerty v kostele sv. Václava mají stále větší návštěvnost. Kromě vážné hudby se však ve Spillville hraje i bluegrass, na oslavě Masopustu tu vystupují zdejší kapely Larry Novotny Band nebo Malek´s Fisherman Band, Czech Folk Dancers a další. Za organizací koncertů stojí znovu hlavně bratři Klimeshové. Za propagaci české kultury ve světě získal Michael Klimesh v roce 2006 cenu českého ministra kultury Artis Bohemiae Amicis.