Čeští krajané ve Spillville studují historii přistěhovalectví do Ameriky

Spillville, Iowa

Kdybychom dnešní krajanskou rubriku začínali jako u filmu - titulky, stála by na nich jména: Kovarik, Blahnik, Cwach, Tlusty, Hadacek nebo Dostal. A především Michael a Steven Klimesh. Tak se totiž jmenují členové společnosti Czech Heritage Partnership ze Spillville v Iowě. Právě tady za svého amerického pobytu trávil prázdniny Antonín Dvořák. Předseda společnosti Českého dědictví Michael Klimesh navštívil letos v září slovenský Ružomberok a na kongresu SVU mluvil o nejnovějších plánech tohoto krajanského spolku. Milena Štráfeldová ho pozvala k mikrofonu:

"Tato oblast byla pro mnoho osadníků výchozím bodem nebo tudy procházeli při své cestě na západ Spojených států. Říká se, že pro Čechy jsme brána Západu. A my doufáme, že to díky našim informacím můžeme i dokázat,"

Michael Klimesh (vpravo)
řekl mi Michael Klimesh o Spillville na severovýchodě Iowy. V městečku dnes žije jen necelých čtyři sta obyvatel, pro historii českých přistěhovalců do Ameriky má ale velký význam. Je totiž považováno za nejstarší českou osadu ve Spojených státech. Sami Češi ji přitom nezaložili. Na tom má zásluhu Němec Joseph Spielman, který se tu usadil v roce 1854. Vzápětí ale začaly přicházet české rodiny a už v roce 1860 tu byl položen základní kámen ke kostelu sv. Václava:

"Za dva roky, v roce 2010, oslavíme 150. výročí kostela sv. Václava. Je to nejstarší český katolický kostel v Americe."

Kostel sv. Václava
Kostel se hřbitovem byl v posledních letech opraven do původní podoby. Dodnes tu jsou i varhany, na které hrál Antonín Dvořák. Skladatel ve Spillville prožil v létě r. 1893 několik týdnů a složil tu například svůj slavný Americký kvartet. V domě, kde Dvořák žil, je dnes Billy Clocks Museum s výstavou vyřezávaných historických hodin. A přímo v místnostech, kde se svou rodinou trávil prázdniny, je dnes stálá výstava, která autora Novosvětské připomíná. Na uchování a propagaci těchto památek má velký podíl právě společnost Czech Heritage Partnership a zejména bratři Michael a Steven Klimeshovi. Sami jsou potomci nejstarších českých přistěhovalců ve Spillville a historií Čechů se zabývají už mnoho let. Navazují tak vlastně na práci Cyrila Klimeshe, autora knihy Přicházeli odjinud:

"Jednou z posledních akcí Czech Heritage Partnership byl křest českého vydání knihy našeho bratrance Cyrila, která se v originále jmenuje Přišli na toto místo a popisuje historii Spillville v Iowě a jeho českých osadníků."

Michael a Steven Klimeshové v této historické práci pokračují. Právě k výročí kostela se jejich společnost chystá zveřejnit výsledky nových výzkumů:

"Máme spoustu obrázků, a tak doufáme, že se nám podaří vydat cédéčko nebo DVD s obrazovým materiálem i s texty. Ukáže vývoj, k němuž došlo po roce 1854, dokonce i předchozí historii, a hlavně období kolem r. 1900."

Do tří let by také rádi vydali dodatek ke knize Cyrila Klimeše, kde chtějí publikovat své přednášky a studie k historii českých přistěhovalců v Iowě. Pod hlavičkou Czech Heritage Partnership vzniká i nové Centrum rodinné historie.

"To se chce zaměřit na oblast Spillville a Protivína v Iowě a jejich okolí, které osídlili Češi. Věříme, že to povede k lepšímu pochopení toho, jak Češi osídlovali Západ, jaké mezi sebou měli kontakty, proč odcházeli na určitá místa na západě Iowy, v Minnesotě, Nebrasce a jinde. To je pro nás velký úkol."

Výstava o Antonínu Dvořákovi ve Spillville
Společnost českého dědictví ve Spillville se ale také věnuje pořádání koncertů české hudby. Zve si na ně i umělce z Česka i Evropy. V loňském roce tu vystupoval například klavírní virtuóz Radoslav Kvapil, sopranistka Marta Vávrová uvedla Dvořákovy Biblické písně, letos tu koncertoval Vladislav Bláha. Na původní varhany v kostele sv. Václava pravidelně hraje Joan De Vee Dixon:

"Nazval bych jí varhanicí Czech Heritage Partnership. Uvádí mši pro Spillville na varhany a navíc získává velkou popularitu i v Česku. Před rokem tam měla první koncerty."

Koncerty v kostele sv. Václava mají stále větší návštěvnost. Kromě vážné hudby se však ve Spillville hraje i bluegrass, na oslavě Masopustu tu vystupují zdejší kapely Larry Novotny Band nebo Malek´s Fisherman Band, Czech Folk Dancers a další. Za organizací koncertů stojí znovu hlavně bratři Klimeshové. Za propagaci české kultury ve světě získal Michael Klimesh v roce 2006 cenu českého ministra kultury Artis Bohemiae Amicis.