Čeští středoškoláci příjemně překvapili ekonomické odborníky

Zleva: Richard Šimůnek, Vendula Mráčková a Jakub Sochor, foto: autor
0:00
/
0:00

V Praze byly minulý týden oznámeny výsledky prvního ročníku unikátní soutěže o podnikání a zahraničních investicích, kterou pro středoškoláky zorganizovala vládní agentura Czechinvest a mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement. Soutěž si klade za cíl rozvíjet ekonomické uvažování českých studentů. Podle organizátorů výsledky celého projektu předčily očekávání. Více už se dozvíte od Zdeňka Vališe.

Výkonná ředitelka organizace Junior Achievement Vendula Mráčková,  foto: autor
Do soutěže, která probíhala pod záštitou vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, se přihlásilo 107 studentských týmů z celé České republiky. Jejich úkolem bylo zpracovat studii na jedno ze dvou zvolených témat: v čem je Česká republika zajímavá pro zahraniční investory nebo jak se podniká firmám v jejich regionu. Jak říká výkonná ředitelka organizace Junior Achievement Vendula Mráčková, studenti se museli naučit práci v terénu. Jenom tak mohli uspět v soutěži. To je ale zároveň hlavní pozitivum soutěže.

"Umožnila mladým lidem opustit brány školy, vyrazit do světa, setkávat se představiteli firem, získávat informace, dávat je dohromady, smysluplně je formulovat. Myslím, že jim také umožnila poznat, co je čeká, až odejdou ze škol. A to je vlastně také cíl Junior Achievement, připravovat mladé lidi na praxi, pro vlastní podnikání nebo pro úspěšný vstup do firem. Na druhé straně firmám připravujeme vzdělané, šikovné zaměstnance. K tomuto účelu ta soutěž rozhodně přispěla."

Porota složená z ředitelů odborů vládní agentury pro podporu podnikání a investic Czechinvest vybrala do pražského finále pět nejlepších prací za každé z témat. V první kategorii, tedy na co přilákat zahraniční investory do Česka, zvítězili dva 15letí studenti z Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí Michal Šimůnek a Jakub Sochor. Jejich studie prezentovala Českou republiku jako vhodnou lokalitu pro umístění investice nadnárodní telekomunikační společnosti. A jak k takovému závěru dospěli? Podle Michala Šimůnka jim trval sběr nejrůznějších informací v terénu asi tři týdny.

Zleva: Michal Šimůnek,  Vendula Mráčková a Jakub Sochor,  foto: autor
"Něco jsme našli také na internetu, pak jsme to dali dohromady a jsme tady."

Měli jste nějakou podporu ze strany školy?

"Ve škole o tom ani nevěděli."

Dělali jste to tedy skoro ilegálně..

"Dalo by se to tak říci."

A jak jste se o soutěži dozvěděli?

"Jeden kolega mě dal odkaz na internet, přečetl jsem si to a velmi mě to zaujalo. Chtěli jsme tedy zkusit, co umíme, a tak jsme do toho šli."

Nebudete mít teď ve škole nějaké výhody, až zjistí, že jste v soutěži zvítězili?

"Nějaké výhody by neškodily."

Jaké výhody by očekával Jakub Sochor?

"Možná by učitelé mohli přimhouřit oči u některých známek. Blíží se konec roku."

V kterých předmětech byste potřebovali větší shovívavost?

"Ve fyzice" (říká Michal Šimůnek)

"Já bych to potřeboval v latině" (říká Jakub Sochor)

Petr Čermák,  foto: autor
A co říká Vendula Mráčková tomu, že oba mladí studenti se soutěže zúčastnili nezávisle na škole?

"To jste získal velice zajímavé informace. Já si toho přístupu obou studentů velice cením, protože mnoho studentů hlásilo opačný přístup. O soutěži je informovala paní učitelka, pan ředitel apod.. Oficiálně jsme oslovili ředitele škol. Jestliže si ale někteří studenti tu soutěž našli sami, o to víc jsme rádi, protože to svědčí o velmi žádoucí osobní aktivitě."

První místo v druhé kategorii získala trojice studentů z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze, a to za studii o přínosech automobilky TPCA (Toyota-Peugeot-Citroen) pro region Kolínska i pro celou Českou republiku. Petr Čermák vysvětluje, proč si pro svou studii vybrali právě kolínskou automobilku.

"TPCA nás velmi zaujal poté, co jsme shlédli její internetové stránky, protože se chlubila tím, jak podporuje celý región. Chtěli jsme tedy o tom zjistit víc."

Navíc, jak podotýká Václav Kuzmík, společnost TPCA vyšla studentům ochotně vstříc, na rozdíl od jiných firem.

"Obrátili jsme se na více firem, ale nakonec jsme si vybrali TPCA. Ta nám odpověděla a byla ochotná poskytnout všechny informace, které nás zajímaly. Ostatní firmy buď neměly čas, nebo vůbec neodpověděly, popřípadě odpověděly pozdě."

Josef Stráský  (vlevo) a Václav Kuzmík,  foto: autor
A další z trojice, Josef Stráský, dodává.

"V zahraničí, v západní Evropě, v Japonsku jsou společnosti zvyklé spolupracovat právě tímto způsobem, jako TPCA."

Myslíte si, že vás nyní TPCA nějak pochválí za vaši studii, která zvítězila? "To nedokážu posoudit. Předpokládám, že jim napíšeme, že jsme zvítězili. Snad nám pošlou blahopřejný e-mail."

Generální ředitel Czechinvestu Radomil Novák považuje všechny studentské práce, které se probojovaly do finále za velmi kvalitní. Některé by prý mohly i konkurovat profesionálním projektům, které zpracovávají jeho pracovníci. Novák dokonce s úsměvem prohodil, že pracovníci Czechinvestu by se už měli začít obávat o svá místa.

Radomil Novák,  foto: autor
"Některé ty projekty byly konkurenční z toho pohledu, že jejich závěry byly velmi správné. Z hlediska konkurence Czechinvestu by se samozřejmě musely ještě prověřit jazykové schopnosti. Před kvalitou prací ale klobouk dolů. To, co je důležité, aby studenti uměli, je najít si cestu k informacím, které potřebují ke zpracování vlastní práce a tito studenti dokázali, že jsou na to perfektně vybaveni, že dokáží celkem v krátkém časovém úseku informace vyhledat, zanalyzovat a udělat z toho závěry."

A které studentské projekty generálního ředitele nejvíce zaujaly?

"Překvapilo mě tam několik projektů. Jednak mě překvapily oba vítězné projekty. Analýza dopadů TPCA na region byla udělána velmi dobře i zhodnocení nepřímé tvorby pracovních míst. Nejvíce mě na té studii ale zaujalo zhodnocení bariér pro podnikání. Zobrazení podnikatelského prostředí, ve kterém se nacházíme, bylo velmi trefné. Zaujaly mě rovněž práce, které vyhodnocovaly z hlediska dopadů na region malý či střední podnik. Ukázaly, že i malý či střední podnik, pokud je šikovný, dokáže mít na region výrazné dopady."

Radek Špicar,  foto: autor
Vicepremiér Martin Jahn se kvůli zasedání vlády nemohl vyhlášení výsledků soutěže zúčastnit. Finalistům ale vzkázal, že ekonomika potřebuje čím dál více mladých lidí, kteří mají dobrý úsudek, jsou schopni strategicky přemýšlet a prosadit své nápady. Pokud budou podle Jahna všichni naši středoškoláci tak schopní jako účastníci soutěže, nemusíme mít obavy, že bychom v konkurenci ostatních zemí neuspěli. Jahnův náměstek Radek Špicar se Radiu Praha přiznal, že ho úroveň zpracování projektů studentských týmů také nesmírně překvapila.

"Vzpomněl jsem si na svou odbornou úroveň na střední škole. Ti dnešní středoškoláci jsou skutečně mnohem, mnohem dále. Tlak na vedoucí funkce lidí bude v budoucnu velmi intenzivní, protože, až se tito středoškoláci dostanou do pracovního procesu, bude to znamenat obrovské zkvalitnění lidských zdrojů, které má Česká republika. Máme se tedy na co těšit."

Vítězové z obou kategorií získali "chytré" mobilní telefony Smart Phone. Zároveň budou mít možnost strávit jeden pracovní den po boku vicepremiéra Martina Jahna. Podle Radka Špicara by se neměli nudit.

"Jak sám znám kalendář pana místopředsedy, myslím, že to bude poměrně náročné. Budou si muset přivstat, absolvovat tu první ranní squashovou hodinku. Potom už to bude ten klasický kolotoč schůzek a jednotlivých jednání. Snad budu schopen i já se postarat o to, aby to byl zajímavý program, který ukáže vítězům soutěže, co to obnáší být místopředsedou vlády České republiky. Popřípadě jim to možná vnukne i nějakou inspiraci pro jejich budoucí profesi."