Čeští turisté získali ocenění

turisti3.jpg

Cenu ministra životního prostředí získal za svoji činnost Klub českých turistů. Vznikl roku 1888 a od té doby jeho členové vyznačili množství zajímavých a atraktivních tras nejen po celé České republice. Díky obětavé práci tisíců jeho členů se po turistických značkách pravidleně vydávají miliony milovníků a obdivovatelů přírody. Předseda klubu Jan Havelka v rozhovoru pro Radio Praha uvedl.

"Klub českých turistů byl první, kdo začal vodit lidi do přírody, aby jim ukázal, jak je hezká. To je první předpoklad toho, že ji budeme chtít chránit. Za více než 100 let přivedl do přírody miliony lidí a vyznačil 39 000 pěších turistických tras a dnes se spolupodílí na značení cyklotras, kterých už je také kolem 30 000 kilometrů."

Síť turistických tras je v ČR mimořádně kvalitní a hustá...jsou Češi také tak aktivní turisté?

"Tato tradice vznikla ve střední Evropě a je jedinečná svojí infrastrukturou. Není to jen u nás. V Česku je vyjímečné to, že vznikl jeden klub, který značil celé území (do roku 1945 samozřejmě v pohraničí existovaly německé splolky s vlastním značením). Jednotný systém a jeho jednoduchost jsou považovány za jedinečné, říkají to cizinci, není to samochvála."

Značené trasy Klubu českých turistů najdeme nejen v Česku, ale i na Slovensku a v dalších místech Evropy, např. v zakarpatské oblasti Ukrajiny, na dalmátských ostrovech, např. na Krku a v rumunském Banátu.