Čeští vědci získávají prestiž výzkumy na Nové Guineji
Víte, že na průměrném českém stromu je v podstatě stejný počet druhů hmyzu jako na stromu v tropickém pralese? Odborníci tvrdí, že ano. To ale znamená, že mohou srovnávat, díky odborníkům z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a především díky profesorovi Vojtěchu Novotnému.
Říše hmyzu je v tropických oblastech neuvěřitelně pestrá a odborníci zkoumají proč. Právě české výzkumy na Papue vedly rovněž ke zpřesnění odhadu celosvětového druhového bohatství hmyzu. Podařilo se objevit a popsat zcela nové druhy. Výsledky výzkumů byly publikovány v nejprestižnějších časopisech, jako je Nature a Science.
"Vzhledem k počtu citací nejrůznějších článků je zřejmé, že náš výzkum má velký ohlas ve světě."
Výsledky výzkumu nám mohou poskytnout dokonce i srovnání s naší přírodou. A to srovnání je velmi překvapivé.
"Srovnávali jsme hostitelskou specializaci hmyzu v tropickém lese a v lese středoevropském. Zjistili jsme, že hmyz tropický i mírného pásma je vlastně stejně specializovaný. Navíc jsme zjistili, že na jeden druh stromu připadá v průměrů stejný počet druhů herbivorního hmyzu jak v tropech, tak v mírném pásu. To znamená, že za mimořádným bohatstvím tropických pralesů stojí především bohatství rostlin, které tam rostou."
Stačilo by tedy, že kdyby u nás rostlo více druhů stromů, měli bychom tady mnohonásobně víc druhů hmyzu než nyní, je to tak?
"Přesně tak."