Cestovní kanceláře budou muset uvádět konečnou cenu zájezdů s výjimkou leteckých

Foto: Evropská komise

Také jste se nechali někdy zlákat nízkou cenou zájezdu a později se ukázalo, že by si za něj cestovní kancelář účtovala vyšší částku? S tím by měl být konec, Senát ve čtvrtek přijal zákon, kterým mimo jiné ukládá cestovním kancelářím zveřejňování konečné ceny zájezdů.

Foto: Evropská komise
Nově budou muset ale uvádět pouze součet těch položek, které znají v okamžiku prodeje zájezdu. Výjimkou jsou letecké zájezdy - např. tzv. palivový příplatek nemusí být v době prodeje zájezdu známý a může se měnit.

Senátor ČSSD Karel Korytář si od nových pravidel slibuje, že eliminují nekalou soutěž.

„Cestovní kanceláře jsou povinny uvádět informace o konečné ceně zájezdu. Pokud ta cena má ještě další položky, které lze vyčíslit samostatně, tak tuto možnost taky má. Pokud nelze vyčíslit některou z položek, což např. je palivový příplatek, tak o tom musí zákazníka informovat. Důvodem je to, co se děje dneska u cestovních kanceláří, kdy kanceláře avizují nízkou cenu, třeba tři tisíce, výsledek nakonec je bez informace pro zákazníka daleko vyšší.“

Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur říká, že novela je jakýmsi kompromisem mezi různými požadavky.

"Ministerstvo financí původně navrhovalo uvádění pouze jedné souhrnné ceny u všech zájezdů tady jsme vysvětlili, že bychom se stali jedinou zemí v EU, která by toto zavedla. I v sousedním Německu platí nikoli uvádění pouze jedné souhrnné ceny, ale uvádění součtu položek," upřesňuje Okamura. Povinnost uvádět konečnou cenu zájezdů ukládá kancelářím novela zákona o cenách. Pokud ji podepíše prezident bude rozdíl oproti dosavadní praxi zásadní.

"Vznikl zde poprvé právní rámec, který jasně stanovuje, že cestovní kanceláře musí dávat do součtu všechny položky, které znají v okamžiku prodeje, což u osmdesáti procent zájezdů znamená, že bude jen jedna jediná souhrnná cena. Proč? Protože osmdesát procent zájezdů v České republice jsou zájezdy pozemní dopravou - Chorvatsko, Slovensko, Itálie...a další zájezdy, kde žádné palivové poplatky a podobné příplatky nejsou, protože se nejedná o letecké zájezdy. Segment leteckých zájezdů, to je cca dvacet procent na českém trhu. V rámci nich také dojde ke zjednodušení, protože my předpokládáme, že jedinou položkou, která půjde vydělit, bude ve většině případů pouze ten palivový příplatek."

Za porušení pravidel daných zákonem hrozí cestovním kancelářím pokuta až deset milionů korun. Podle senátora ODS Jaroslava Kubery může menší cestovní kanceláře zničit.

"Taková pokuta je samozřejmě likvidační. Pokud malá cestovka uvede v katalogu mylně něco, co bude podle zákona špatně, tak může dostat pokutu 10 milionů korun. Oni naštěstí, když se obrátí na Ústavní soud, tak to nepochybně vyhrají. Ale ta cestovka, než se to vyřídí, už může být v exekuci a je zničená. "

S tím, že pokuta může být pro některé cestovní kanceláře likvidační, souhlasí i Tomio Okamura. "Já mám dojem, že v rámci té novely zákona o cenách nedošlo k dostatečné ´selekci´ jiných nekalých obchodních praktik a ta pokuta je podle našeho názoru brána trošku komplexně na všechny možné případy, které se ani netýkají cestovního ruchu."