CK by měly platit za nesplněné sliby

Foto: Jitka Hrabánková

Zkažená dovolená by už brzy nemusela být pro tisíce Čechů a Moravanů noční můrou. Ministerstvo spravedlnosti totiž přichází do sněmovny s návrhem § do občanského zákoníku, který by připustil újmu na ztrátě radosti z dovolené. Má se vztahovat na případy, kdy cestovní kancelář zájezd zmaří, podstatně zkrátí nebo nedodrží smluvní podmínky dohodnuté s klientem.

V EU je finanční odškodnění poškozených klientů naprosto běžnou záležitostí. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nyní usiluje o to, aby se stejná praxe týkala i domácích cestovatelů.

"My se té úpravě můžeme smát, můžeme jí devalvovat, jako to dělají někteří zástupci CK, ale je třeba říci, že vyspělý svět už takové úpravy má. Občané mají právo na odškodnění, když cestovka nedodrží slíbené podmínky. Je to všude v Evropě a není důvod proč by český občan měl mít menší práva než Němec, Rakušan nebo Francouz."

Pospíšilův návrh nadzvedl ze židle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamuru. Ten jej neváhal označit za šílený.

"Nechceme odmítat práva klientům, ale považujeme to za šílený nápad z toho důvodu, že v EU se aktuálně připravuje novela směrnice o zájezdech a ta má přijít v platnost přibližně v roce 2012. Protože je to evropská směrnice, tak jí ČR musí povinně implementovat do svého právního řádu a všichni se podle toho budou muset řídit."

Mezi klienty se objevily nejen standardní protesty proti nevyhovujícímu ubytování či stravě, ale i poněkud kuriózní stížnosti na zataženou oblohu či špinavé moře. Ministr Pospíšil vysvětluje, že cestovka se bude v případě přijetí jeho návrhu zodpovídat pouze z toho, co klientům sama naslibuje.

"CK samozřejmě nemůže odpovídat za špinavé moře, pokud ve svých prospektech takové moře neslibuje. Když budeme uzavírat smlouvu s nějakou CK a v ní bude slíben určitý typ hotelu, stravy nebo krajiny, tak je přece jasné, že když je to jinak, tak mám právo na odškodnění. Pokud je ta CK korektní a nemůže garantovat čisté moře, tak to nemá slibovat. Je to pouze reflexe, že sliby, které CK svým klientům dá, je povinna dodržet. To je zcela logické a správné."

Ani tato slova však nenašla u Okamury pochopení.

"Termín zkažená radost z dovolené v navrhované směrnici není. Není ani v německé úpravě, na kterou se odvolává pan ministr a kterou jsme si nechali přeložit. Tam se uvádí odškodnění za nemajetkovou újmu, tak to nazývejme přesně a nikoliv termínem zkažená dovolená, který se líbí médiím. Věcně ale říkáme - nedělejme právní a legislativní maglajs v okamžiku, kdy tady nefungují soudy. Počkejme na legislativu EU, odmítáme tuto lokální českou úpravu."

Každopádně v otázce odškodnění za nepovedené zájezdy se snad klientům českých cestovek blýská na lepší časy.