Češi stále nejraději jezdí do Chorvatska

Jak jsou na tom tuzemské cestovní kanceláře? Jezdí Češi stále tolik do Chorvatska a co zajímá českého zákazníka při výběru zájezdu nejvíce? Na tyto otázky odpovídal Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Letošní hlavní turistická sezona se už naplno rozběhla. V té loňské došlo k úpadkům několika cestovních kanceláří. Mohlo by k něčemu podobnému dojít i letos?

"V České republice máme v současné době 1100 cestovních kanceláří, a z nich loni zkrachovalo 5, předloni 3. To znamená, že každoročně přibližně necelé 0,5 procenta trhu cestovních kanceláří ukončí svou činnost, tedy i v letošním roce lze předpokládat, že nějaké cestovní kanceláře svoji činnost ukončí. Nicméně v poměru k celkovému počtu je stav v naší zemi dokonce mnohem lepší než v mnohých tradičních západních zemích, například v Dánsku, které je také malou, avšak tradiční západní zemí, kde z 600 cestovních kanceláří za poslední 3 roky zkrachovalo 15, přičemž Dánsko má polovinu obyvatel než Česká republika. V tomto ohledu tedy není třeba být nijak znepokojený."

Projevila se letos nějak v zájmu o nabídky cestovních kanceláří ekonomická krize?

"Cestovní kanceláře připravily pro letošní rok pro český trh přibližně 2 miliony zájezdů, z toho je 80 procent pozemní dopravou a přibližně 20 procent letecky. V segmentu pozemní dopravy poklesy v letošním roce již ve srovnání s loňským rokem nezaznamenáváme, naopak jsou kolem nás mnohé destinace, které již loni podle oficiálních statistik zaznamenaly nárůst českých turistů. Je to například Rakousko, Maďarsko či Chorvatsko. A to je právě proto, že v segmentu, který tvoří přibližně 20 procent nabídky cestovních kanceláří, to jsou ty dražší, tedy letecké zájezdy, došlo v letošním roce k meziročnímu poklesu přibližně o 15 až 20 procent, loni byl tento pokles větší - přibližně 30 procent, a došlo tím pádem k přelivu některých klientů, kteří měli původně v plánu letět na dovolenou letadlem, nicméně v rámci toho, že šetří, tak si vybrali raději levnější dovolenou v nějaké bližší zemi. V segmentu leteckých dovolených zaznamenáváme letos pokles přibližně o 15 až 20 procent."

Vy jste už zmiňoval Chorvatsko, které je oblíbenou destinací Čechů. Platí to stále?

"Chorvatsko loni navštívilo 814 tisíc českých turistů za účelem dovolené. Je to jednoznačně první místo, co se týče popularity zahraničních dovolenkových destinací. Na druhém místě je Slovensko, třetí je Itálie, čtvrté je Řecko, které je také zároveň nejpopulárnější českou leteckou dovolenkovou destinací. Když to jednoduše podtrhnu a sečtu, tak Češi absolvovali loni 4,5 milionu zahraničních dovolených a 5,9 milionu tuzemských dovolených. Z počtu zahraničních dovolených plnou polovinu Češi trávili pouze v těch vyjmenovaných čtyřech zemích."

Zmiňoval jste i dovolenou v tuzemsku. Je třeba letos o ní větší zájem než loni? Máte nějaké informace?

"Loni Češi absolvovali 10,4 milionu dovolených, z toho, jak už jsem říkal, 4,5 milionu bylo v zahraničí, 5,9 milionu v tuzemsku. Tato čísla loni znamenala desetiprocentní pokles zahraničních dovolených a dvacetiprocentní nárůst tuzemských dovolených. Zatímco do předloňska, to znamená do té doby než začala krize, tuzemská dovolená stagnovala a zahraniční dovolená po mnoho let trvale rostla, tak loni krize způsobila obrat tohoto trendu a narostla nám tuzemská dovolená na úkor zahraniční. V letošním roce už vidíme, že další poklesy, především u neletecké dovolené směrem do zahraničí, už nezaznamenáváme, situace se začíná stabilizovat. Neočekáváme, že bude v letošním roce také dvacetiprocentní meziroční nárůst tuzemské dovolené, jako tomu bylo loni. Myslíme si, že zase se to bude postupně přibližovat trendu, který byl do doby než začala ekonomické krize. Proto zájem o tuzemskou dovolenou samozřejmě letos ještě trvá, nicméně už nebude tak velký, jako tomu bylo v loňském krizovém roce."

O co se vlastně Češi nejvíce zajímají, když si vybírají dovolenou?

"Musím říci, že to, co zajímá České turisty zřejmě nejvíc, je na prvním místě cena zájezdu. V současné době, především v případě Řecka, došlo k zajímavému jevu. Zájezdy se nasmlouvávají přibližně na podzim předchozího roku, aby je cestovní kanceláře mohly už zkraje zimy vytisknou v katalozích a zahájit prodej na první chvíli. Nikdo však neočekával, že u této nejpopulárnější zahraniční české letecké dovolenkové destinace, kterou navštívilo 384 tisíc českých turistů v loňském roce, dojde v dubnu k takovým potížím, tedy k různým demonstracím a stávkám, kterém sníží zájem o nákup dovolené do Řecka. Došlo tedy k nepředvídatelné situaci, která způsobila pro klienta velmi dobrý okamžik, tedy nejlevnější zájezdy do Řecka vůbec v české historii co se týče last minute. Přesto, že jsou tam určité problémy, co se týče cenového hitu, rozhodně je letošním hitem Řecko právě z těchto důvodů. Cena je to, co lidi nejvíce zajímá."