Chameleoni se vybarví v nové zoo

Foto: archiv ChamiZOO
0:00
/
0:00

Známe zoo krokodýlí i zoo papoušcí. Teď by se k nim mohla přidat zoo specializovaná na chameleony. Její zakladatel Libor Červínek teď hledá v Brně vhodné prostory. Opravdu mění chameleoni barvu podle prostředí, nebo je to jen mýtus? Jak se žije s 50 chameleony v bytě 2+1? A dokáží svého majitele kousnout? To vše se dozvíte od Libora Červínka, kterého zaujala tahle zvířátka už jako malého kluka.

Foto: archiv ChamiZOO
"Prvotní impuls byla dovolená v Chorvatsku, ze které jsem si přivezl nějaké místní gekony. To bych asi neměl říkat, ale bylo to tak. Takhle jsem se dostal k teraristice. Když jsem se později rozhodoval, jakého dalšího ještěra si pořídím, tak jsem se rozhodl pro chameleony."

Teď jste se rozhodl založit zoo. Měla by se jmenovat ChamiZOO.

"Když jsme vymýšleli název, tak jsme původně navrhovali Chameleoní zoo. Pak jsme se rozhodli pro mezinárodnější název, kdyby se zoo v budoucnosti dařilo. Každý to vyslovuje jinak, ale nám to nevadí."

Jak se v dnešní době zakládá nová zoo?

"Založit zoo je opravdu složité. Proto budeme otevřeným chovem. Abychom dostali status zoologické zahrady, je v dnešní době téměř nereálné. Musí se splnit hromada požadavků."

Foto: archiv ChamiZOO
Kolik druhů a kusů chameleonů by lidé mohli vidět?

"Máme přichystáno asi 14 druhů a 80 kusů. Máme je ve svých domovech a nově v pronajatém zázemí."

Kolik chameleonů máte doma?

"Když spočítám i mláďata, tak je to asi 50. Bydlím v bytě 2+1 a chameleoni jsou úplně všude. Jsou na chodbě, v kuchyni. Naproti kuchyňské lince mám celou stěnu s terárii. Jsou i v pokoji, kde spím. Musí se udržovat permanentní vysoká teplota. To je dobré v zimě, kdy nemusíme používat topení. Přes léto to bude drsnější, ale doufám, že se to brzy změní."

Říká se, měnit barvu jako chameleon. Pozoroval jste, jak chameleoni mění barvu?

"'Ano. Ale chameleon nemění barvu podle prostředí. To je velký mýtus. Mění barvu podle nálady, aktuálního rozpoložení. Například samice, když jsou gravidní, tak mění barvu. Pokud je chameleonovi dobře, je venku na sluníčku, tak se krásně vybarví. Ale není to tím, že sedí na zeleném stromu, ale proto, že se mu tam líbí."

Foto: archiv ChamiZOO
Máte doma spokojené chameleony? A jakou mají barvu?

"Barvy mých chameleonů jsou velmi rozdílné. Chovám například chameleony pardálí, kteří jsou z Madagaskaru. U tohoto druhu je obrovská škála zbarvení. Na Madagaskaru jsou různá pohoří, prolákliny, řeky. Chameleoni nemohli k sobě, tak vznikly úplně odlišné barevné formy. Třeba z malinkých ostrůvků, které se úplně odtrhly od Madagaskaru, tak tam jsou chameleoni tyrkysově modří nebo bílí. Naopak na ostrově dosahují červených barev."

Jak se dnes získávají chameleoni do chovu?

"Jednak ze zavedených evropských chovů, ale u vzácnějších druhů je to složitější. Je kolem toho hromada papírování. Musí se nastavit kvóty, které potom vlády jednotlivých zemí schvalují. Pak exportér napíše: dneska chameleoni odletěli, zítra čekejte na letišti. Tam přiletí dřevěná krabice a v ní jsou chameleoni."

Máte svého oblíbeného chameleona, kterého do zoo nedáte a necháte si ho doma?

Foto: archiv ChamiZOO
"To je záludná otázka. Ale myslím, že moji oblíbení tam budou, protože se s nimi budu chtít pochválit."

Je nějaká vlastnost, kterou si na chameleonech ceníte?

"Jsou féroví. Když se jim někde nelíbí, tak to dají hned najevo."

Kousl vás někdy?

"Ano. Nevím, jestli je to jen můj názor, ale musí se to čekat. Počítám s tím pokaždé, když tam strkám ruce, proto mě to ani nepřekvapuje."