Chodské slavnosti v Domažlicích lákají desítky tisíc lidí

chodske_slavnosti4.jpg

Domažlice čeká o tomto víkendu opět nápor návštěvníků. Proběhnou tam totiž tradiční Chodské slavnosti, které každoročně přilákají desítky tisíc návštěvníků z Česka i ze zahraničí. Jaké budou ty letošní, na to se Milena Štráfeldová zeptala ředitele Městského kulturního střediska Kamila Jindřicha.

V pátek začínají v Domažlicích opět Chodské slavnosti. Jaký program jste pro návštěvníky připravili tentokrát?

"Pátek začne tradičním zahájením u brány na náměstí. Během zahájení představíme zahraničí soubory, které v letošním roce přijedou z Estonska, ze Sicílie a ze sousedního Německa. A hned od půl sedmé bude pokračovat pořad Ozvěny folkloru. Jedná se o kapely, které jsou inspirovány folklorem, ale folklor nehrají. Takže můžeme slyšet například Navostro, Chodskou vlnu, Kukulín nebo Čankišou z Brna. A od soboty do neděle bude celé město patřit pouze folkloru."

Jaké soubory se tam vystřídají během těch dvou dnů?

"Žádný z režisérů nevynechá chodské soubory, takže na všechny se dostane. A to jak soubory dětské, tak dospělé, z různých vesnic i z města Domažlice. A myslíme si, že vzniklo dost nových pořadů, které budou jistě zajímavé i pro tradiční návštěvníky Chodských slavností."

Chodské slavnosti ovšem doprovází taky Vavřinecká pouť. Co přinese tentokrát?

"Tu je určitě třeba zmínit, protože ta byla vlastně tím původním svátkem. Chodské slavnosti mají tradici až od r. 1955, v letošním roce tedy slavíme 55 let od prvního ročníku. A když bych zmínil poutní mše svaté na Vavřenečku, tak se budou konat dvě, jedna v sobotu v deset hodin a v neděli 15. 8. taky od deseti hodin, na návrší Vavřenečku."

Novinkou letošních Chodských slavností je Oratorium. Můžete říct, o co se jedná?

"Přesně tak. Chodské oratorium, původní chodský muzikál, má premiéru v sobotu od devíti hodin a bylo vytvořeno speciálně pro Chodské slavnosti. Já jsem oslovil paní Martu Skarlantovou, se kterou již několik let velmi dobře spolupracujeme. Vytvořila námět a napsala libreto, hudbu složil pan Josef Kuneš a Marta Skarlantová bude celé představení taky režírovat. To vše vzniklo za velké podpory Českého rozhlasu Plzeň."

Kolik návštěvníků letos očekáváte? Bývají to desítky tisíc...

"Každý rok se statistiky pohybují kolem osmdesáti tisíc návštěvníků, resp. tak tomu bylo v posledních letech. A my doufáme, že ani vrtkavé počasí, které teď hlásí meteorologové, nerozmluví návštěvníkům návštěvu města."

Foto:www.chodskeslavnosti.cz