Chovatel zachránil topící se gorilku Moju

Moja, foto: MF Dnes, 30.8.2006

V úterý zažila pražská zoo obrovské drama. Chlouba pavilonu goril, dvacetiměsíční mládě Moja, se málem utopila. Jen díky včasnému zásahu chovatele se gorilku podařilo zachránit. Připomeňme, že Moja se v Česku těší velké popularitě - i díky tomu, že spolu s ostatními gorilami z pražské zoo patřila mezi aktéry rozhlasové reality show Odhalení. Podrobnosti o záchraně Moji zjišťovala Martina Lustigová.

Událost, která ohrozila život malé Moji, se stala v úterý ráno. A jak to všechno bylo? Na to jsem se zeptala zachránce malé gorilky, chovatele Marka Ždánského: "Já jsem (v úterý) ráno přišel do práce, šel jsem do přípravny, zrovna pršelo. Koukám se na monitor a vidím, že gorily jsou ve výběhu. Šel jsem se na ně ven podívat, dokud tam ještě nejsou návštěvníci a je klid. Takže jsem to obešel, směřoval jsem k venkovnímu výběhu, k vodnímu příkopu a viděl jsem, že všichni, jak Richard, tak všechny tři samice, jsou na břehu a koukají do vody. Já jsem přišel až k vodnímu příkopu a uviděl jsem, že metr od břehu leží ve vodě Moja hlavou dolů. Tak jsem neváhal a skočil jsem tam. Je tam hloubka přes 2,5 metru, ještě ke všemu byla docela zima. Moju jsem vyndal a začal jsem s ní trošku klepat. Musel jsem vlézt ke gorilám, v tu chvíli jsem s nimi byl v přímém kontaktu. Pro zajímavost, Richard váží 215 kilogramů. Já jsem byl přímo mezi gorilami, ony nic nedělaly, jen na mě koukaly. Moja se najednou probrala, viděla mě - zná mě, ale nikdy ji nedržela lidská ruka - a začala řvát. V tu chvíli na zavolání úplně na dotek přišla Kamba, se kterou mám asi nejlepší vztah. Té jsem Moju dal a ona si ji vzala na záda. V tu chvíli kolegyně, která běžela pro pomoc, začala otevírat ložnici, kam chodí gorily na úklid, takže se zvedla dvířka a gorily se sebraly, protože už byly kompletní, a odešly. Mě potom vyndali z toho výběhu."

Kdyby Marek Ždánský nereagoval tak pohotově, hrozilo malé Moji, že se utopí. Nejen mláďata, ale ani dospělé gorily totiž neumějí plavat. Situace nebyla nebezpečná jen pro Moju, ale také pro jejího zachránce. "Dá se říct, že jsem riskoval život, protože jedna rána nebo jakékoliv kousnutí je u goril smrtelné, protože jejich síla je nepředstavitelná. Ale je vidět, že s nimi máme dobrý vztah. Ony asi čekaly, že Moje v tu chvíli pomáhám. Takže všechno proběhlo naštěstí v pořádku."

A jak Marek Ždánský dodává, dramatická událost skupinku goril ani nijak zvlášť nerozrušila. "Já si myslím, jak jsme je pozorovali, že jakoby se ani nic nestalo. Všechno je v pohodě. Odpoledne přišly na zavolání, každá gorila dostala od nás do ruky krmení. Všechno bylo v pohodě." První kontakt Moji s člověkem tak měl šťastný konec.

Moja, která je považována za nejvzácnější přírůstek pražské zoo za poslední roky, se narodila v prosinci 2004. Od narození žila se svými rodiči, tedy Kijivu a Richardem, a dalšími gorilami bez lidského kontaktu. Letos květnu bylo po měsících dohadů díky testům DNA potvrzeno, že mládě je samice.