Chytré „oko“ z ČVUT jde do světa
Unikátní český přístroj, umožňující handicapovaným plnohodnotně ovládat počítač očima, je po několikaletém vývoji a několika oceněních od minulého týdne v prodeji. Přístroj byl vyvinut na pražské Katedře kybernetiky ČVUT. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
„Základem zařízení je kamera, která je pevně přichycena k brýlové obrubě, aby snímala přímo pohyby oka. Je to tedy nezávislé na pohybech hlavy. Uživatel se nijak nemusí omezovat ve svém pohybu, pokud se ještě dokáže pohybovat, protože ta kamera se vždy pohybuje s ním.“
Říká Marcela Fejtová. Jak jednoduché, že? Ve světě například existují systémy, kdy je kamera zabudována například v monitoru. Jenže to má právě nevýhody, kterým se odborníci z ČVUT chtěli vyhnout.
„Tam je potom vždy primární problém v tom, že je nutné rozpoznávat složitou scénu. Tím pádem je ta aplikace finančně daleko náročnější jak na kvalitu kamer, tak na následující algoritmy. My to máme v tomto směru velice jednoduché, protože máme oko takříkajíc v přímém přenosu pořád.“
Přístroj se normálně připojí k počítači přes rozhraní USB, protože se tváří jako běžná myš. Proto je s ním také možné ovládat jakékoli aplikace, zatímco jiné systémy potřebují ještě dodatečný software. Český nález se bude smět od příštího roku prodávat také v ostatních státech Evropské unie. A dá se očekávat velký zájem. Na Marcelu Fejtovou se už delší dobu obracejí zahraniční charitativní organizace s dotazem, kdy bude možné přístroj koupit. Není divu, obdobné systémy stojí v přepočtu asi 130 000 korun, zatímco ten český – a možno říci kvalitnější – necelých 40 000 korun. Podle Marcely Fejtové ale další vývoj systému neustrnul. Nyní je ale pozornost tvůrců zaměřena dalšími směry.
„Princip zařízení je možné využít s výhodou i v některých medicínských a průmyslových aplikacích. Teď tedy doděláváme to oko pro handicapované a pak se chceme věnovat dalším aplikacím právě do medicíny a průmyslu.“