Církev zavedla vstupné do katedrály sv. Víta
Katedrála sv. Víta patří od tohoto týdne plně katolické církvi. Už v červnu o jejím navrácení rozhodl pražský městský soud - na pravomocný rozsudek se přitom čekalo celých třináct let. A toto úterý katedrálu předala Správa Pražského hradu svatovítské metropolitní kapitule i fakticky. O to, jaké změny to přináší pro návštěvníky nejvýznamnějšího chrámu v České republice, se zajímala Milena Štráfeldová:
"Provoz vlastně zůstává dá se říct stejný, jako byl předtím. Došlo akorát ke zkrácení neplaceného prostoru, aby v přední části katedrály došlo ke zklidnění. Protože katedrála je především církevní objekt, který má sloužit pro bohoslužby."
Do katedrály tedy dál chodí turisté z celého světa a jejich průvodci se snaží překřičet jeden druhého:
Oproti minulosti se však ve vstupu do svatovítského chrámu tlačí mnohonásobně víc lidí. Církev pro neplacený provoz vyčlenila jen několik málo metrů, další prostor oddělují provazy a ochranka za ně propouští návštěvníky po jednom. Důsledně přitom kontroluje vstupenky- církev totiž vzápětí do převzetí katedrály zavedla vstupné. Dospělý za prohlídku chrámu s hroby českých králů zaplatí sto korun, rodina s dětmi dvojnásobek. Do tohoto týdne bylo vstupné do katedrály zahrnuto do celkové vstupenky na Hrad."Katedrála sv. Víta nebyla vlastně nikdy samostatně zpoplatněna, byla vždycky součástí návštěvnických okruhů A a B. Úprava návštěvnického provozu a zpoplatnění katedrály je od 6. září plně v kompetenci součastného majitele, Metropolitní kapituly u sv. Víta, a Správa Pražského hradu nemůže do jeho vlastnických práv nijak zasahovat,"
tvrdí Alena Veliká z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Vstupné do ostatních částí Hradu se však Správa snížit nechystá. Návštěvníci tak celkově za prohlídku památek na Pražském hradě zaplatí až o několik set korun víc. A jak tuto změnu přijímají například průvodci turistů?
"Já s tím bytostně nesouhlasím. Já jsem vychovaná v masarykovském duchu a myslím si, že tady šlo především o peníze. Zaprvé tu není vůbec kvalitní průvodcovská služba, lidi nejsou v podstatě vůbec informováni, to vstupné je úplně mimo vstupné do objektu Pražského hradu. Já jsem z toho až smutná, je mi to moc líto,"
uvedla například Věra Štěpánková z Pražské informační služby. Václav Soukup z kapituly však tvrdí, že smyslem zavedení vstupného bylo celkové zklidnění liturgického prostoru chrámu. Vstupné se tak nevztahuje na věřící a poutníky:
"Kdokoliv přijde k ochranné službě a řekne, že se jde pomodlit, že je věřící, pustí ho bez zaplacení."
Ani zavedení vstupného do katedrály sv. Víta však nepostačí na to, aby byly finančně pokryty její opravy a běžný provoz. Ten si ročně vyžádá kolem dvaceti milionů korun. Tyto náklady nebude církev moci ani nadále uhradit ze svých zdrojů a bude o finanční příspěvek žádat stát.