Kauza vlastnictví svatovítské katedrály se vrací na začátek

r_2100x1400_radio_praha.png

Čtrnáct let se táhly spory o to, kdo je vlastníkem svatovítské katedrály v Praze. Ačkoliv dva soudy rozhodly o tom, že patří katolické církvi, Nejvyšší soud jejich rozsudky zrušil a celý případ se tak vrací na začátek. Kauzu sleduje Milena Štráfeldová:

Je opravdu těžké zjistit, kde tato kauza ve skutečnosti začala. Je to v roce 1954, kdy se celý areál Pražského hradu jako sídlo prezidenta stal majetkem československého lidu? Tehdy o tom svým nařízením rozhodla vláda a převod posvětil parlament. Nebo až v roce 1992, kdy církev požádala o navrácení katedrály a přilehlých nemovitostí, které původně patřily Metropolitní kapitule? Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2005 rozhodl, že katedrála patří církvi. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se ale odvolal k vyšší instanci. Od samého začátku argumentoval tím, že soud se případem vůbec neměl zabývat:

"Jestliže toto vládní nařízení neuznává, tak vykládá věc, kterou je oprávněn vykládat, měnit a rušit jedině náš Ústavní soud. A ten to odmítl,"

vysvětluje právní zástupkyně Úřadu pro zastupování státu Milada Šípková. Podle Úřadu měla církev podat nikoli určovací, ale restituční žalobu. Městský soud ovšem verdikt obvodního soudu potvrdil a Správa Pražského hradu v roce 2006 chrám církvi vydala. Úřad se poté obrátil na Nejvyšší soud a ten předchozí rozsudky minulý pátek zrušil. Potvrdila to jeho mluvčí Marika Komoňová:

"Nejvyšší soud konstatoval, že vlastnictví k předmětným nemovitostem přešlo na stát v důsledku vládního nařízení o Chráněné oblasti Pražského hradu. Předmětné nemovitosti včetně chrámu sv. Víta byly uvedenou právní normou nezpochybnitelně převedeny na stát. Soudy nemohou popírat faktický i právní účinek takové právní normy."

Chrám sv.Víta, foto: www.czechtourism.cz
Celý případ se tak po 14 letech vrací na začátek, k obvodnímu soudu. A právní pře mohou znovu trvat řadu let. Jaká ale bude bezprostřední budoucnost katedrály? Mluvčí Pražského hradu Petr Hájek po vynesení rozsudku Nejvyššího soudu prohlásil, že očekává, že církev nyní chrám hradní správě vrátí. A hned také dodal, že bude zrušeno zvláštní stokorunové vstupné, které církev do katedrály zavedla a které vyvolalo vlnu pobouření mezi turisty i pravidelnými návštěvníky. A co si o tom, komu by katedrála měla patřit, myslí náhodně oslovení Pražané?

"Já jsem křesťanka, věřím v Boha, ale že by katedrála sv. Víta měla patřit církvi, to jsem zásadně proti. Protože to je státní památka, naše česká památka, tak proč by měla patřit církvi?"

"Myslím, že státu. Já prostě církev ... bála bych se toho, co se s tím bude dít."

"Státu! Církev na to nemá peníze a není schopná to zabezpečit tak jako stát."

Ročně katedrála na svou údržbu potřebuje kolem 20 milionů korun.