Co přinesl nový rok

0:00
/
0:00

Nástup roku 2007 přináší v Česku řadu změn a novinek. Pět miliónů zaměstnanců a jejich zaměstnavatelé se začali řídit podle nového Zákoníku práce. Zvýšily se starobní, pozůstalostní a invalidní důchody v průměru o víc než 6 procent. Odstartovala také deregulace nájemného, která přinese v průměru asi devatenáctiprocentní zvýšení činží u bytů s regulovaným nájmem. Naopak vzrostly některé důležité sociální dávky, například rodičovský příspěvek se zdvojnásobil. Domácnosti ušetří za plyn, který podruhé za sebou zlevnil, ale na druhé straně si připlatí za elektřinu či vodu. Podívejme se na některé změny podrobněji.

Jak už bylo řečeno, od 1. ledna se zvýšily ceny elektřiny, tepla i vody. Kvůli růstu cen energií by měly zdražit i potraviny. Za co konkrétně si budeme muset připlatit, upřesňuje prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík:

"Pekárenství, maso a drůbež, a samozřejmě jsou tu další vlivy. Bude se vyrábět biolíh, budeme na to používat cukr, budeme na to používat další, řepku na bionaftu. Těchto surovin pak může být nedostatek, což může v budoucnu také vést ke zvyšování cen těch surovin."

Rodinným rozpočtům by mohlo ulevit alespoň zlevnění plynu, jehož cena se na tři měsíce o zhruba tři procenta snižuje.

Od nového roku také platí nový stavební zákon, který přináší několik novinek, jež by měly lidem usnadnit život. K řadě staveb nebudeme vůbec potřebovat stavební povolení a budou se stavět jen na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Jde například o malé rodinné domky do 150 metrů čtverečních, rekreační chaty, bazény nebo skleníky, a nebude u nich nutné ani kolaudační řízení. Jak doplňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Víšková, zjednodušení bude i v případě zahájení stavby:

"Lidé, kteří budou stavět, mohou nově využít tzv. autorizované inspektory. Ti mohou nahradit stavební úřad při povolování staveb, a tím lidem značně ulehčit přípravu na stavbu. Jsou to odborníci, kteří jsou jmenováni ministrem pro místní rozvoj, a jsou to speciálně vyškolení pracovníci, kteří mohou řadu úkonů převzít za stavební úřady a za stavebníky."

Postižení a senioři začnou od nynějška dostávat nový příspěvek na péči. Sami se rozhodnou, zda si za peníze od státu zaplatí ústav, jiné služby nebo péči v rodině. Začíná platit i nová ochrana před domácím násilím, které je podle statistik nejrozšířenějším druhem násilí u nás. Od prvního ledna začal platit Zákon na ochranu před domácím násilím, který poprvé dává policii pravomoc vykázat násilníka z bytu. Zatím to bylo naopak, útočiště musely hledat mimo domov oběti domácího násilí. Podle Drahomíra Ševčíka z občanského sdružení Bílý kruh bezpečí, jde o zásadní změnu:

"Velmi revoluční záležitostí tohoto zákona je policejní vykázání. Pomocí tohoto nástroje může policie přímo na místě, tedy v místě, kde se odehrávají incidenty a kde dochází k domácímu násilí, vykázat násilnou osobu, a to až na dobu deseti dnů z toho společného obydlí."

Měnit se také bude něco, čeho si cizinci mohou všimnout hned po přistání na ruzyňském letišti v Praze - auta na městských stanovištích taxislužby by měla mít do začátku roku 2009 žlutou barvu a vyšší standard včetně klimatizace.