Co říkal Husák 20. srpna 1968?
Dobová svědectví i zapomenuté rozhlasové nahrávky týkající se srpnových událostí roku 1968 lze od konce minulého týdne nalézt na internetových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů, věnovaných právě oné 40 let staré historii.
Fotogalerie, zvukové záznamy, ale také přehled tehdejší nomenklatury, denní svodky, a v neposlední řadě například seznam obětí okupace obsahují stránky Ústavu pro studium totalitních režimů v oddíle věnovaném roku 1968, na internetové adrese www.ustrcr.cz/cs/srpen-1968. Dozvíte se zde například, že celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných. Proti dosud uváděným 94 obětem byl jejich počet upřesněn jen nedávno, po dlouhém zkoumání dokumentů tehdejší veřejné bezpečnosti, prokuratury, zdravotníků i vojenských orgánů. Stránky přinášejí jejich jména, osobní data, důvody smrti a v mnoha případech i fotografie.
Mezi cenná svědectví doby však jistě patří také záznamy vysílání Československého rozhlasu krátce před okupací, podle ředitele ústavu Pavla Žáčka z těch možná deseti nejsvobodnějších dní tehdejšího vysílání. Ze záznamů se tak lze třeba dozvědět, že ústřední postava pozdější normalizace, tehdy místopředseda vlády Gustáv Husák, ještě 20. srpna, doslova pár hodin před invazí, takto hájil demokratizační proces a prvního tajemníka KSČ Alexandra Dubčeka:
"Sú tu také tendencie pribrzdiť tento demokratizačný proces, trošku pozatvárať tie dvere. I pred zjazdom Komunistickej strany Slovenska pozorovať také veľmi čulé úsilie rôznych ľudí na vysedených miestach ako udržať si pozície, ako udržať si miesta, ako udržať si moc v tej alebo onej miere. Ja som pevne presvedčený, že tento prúd, nový prúd, predstavovaný u nás súdruhom Dubčekom, že je tak silný v českom i slovenskom národe, že niet už tej sily, aby mu voľakto dvere pozatváral, aby dneska niekto nás dostal späť alebo teda uzavrel nám ďalšie perspektívy."
Audiozáznamy z roku 1968 byly po invazi zabaveny a rozhlasové kotouče dlouho ležely nepovšimnuté ve fondech Archivu bezpečnostních složek, který dnes spravuje Ústav pro studium totalitních režimů, říká jeho ředitel Pavel Žáček. "Byly nalezeny ve fondu, zachovaném po Státní bezpečnosti, v Archivu bezpečnostních složek. Byl to vlastně materiál, který se týkal vyšetřování činnosti rozhlasu, rozhlasových pracovníků a také osob, které zabezpečovaly vysílání. Nachází se tam vlastně několik set pásek, z nichž jednoznačně jsou některé identifikovatelné, že jsou původem originály z rozhlasu, ale u některých - a to jsou právě z těchto dnů po 20. srpnu - to tak jasné není. Státní bezpečnost je využívala potom v následných čistkách."
Na internetových stránkách ústavu budou záznamy přibývat postupně, jak se je bude dařit ve spolupráci s Českým rozhlasem a Českou televizí digitalizovat. Kromě jejich zveřejnění a v jistém smyslu popularizace poznatků o roce 1968 jsou podle Žáčka záznamy přínosné i pro samotnou výzkumnou práci ústavu. "Určit časovou osu některých událostí po okupaci je velmi obtížné, proto pro mě i pro některé mé kolegy je zajímavé, kdy bylo něco vysíláno, jak se to odrazilo třeba v reakci těch osob, které se Sověty připravovaly okupaci, připravovaly jim paralyzaci ministerstva vnitra, letiště, ale také vysílání rozhlasu a Československé televize."