Concertino Praga vyhlásilo vítěze 45. ročníku, vyhrála rakouská flétnistka

Český rozhlas toto pondělí zveřejnil výsledky jubilejního 45. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Mezi oceněnými jsou i mladí muzikanti z České republiky. Porota přitom vybírala mezi čtyřmi desítkami nahrávek například z Bulharska, Itálie, Německa, Rakouska, Ruska nebo Slovenska. Jedna dorazila dokonce až ze Singapuru.

Letošní ročník soutěže byl vypsán pro dechové nástroje - flétnu, hoboj, klarinet, fagot a trubku. Mezinárodní soutěži přitom předcházelo národní kolo:

"Národní rozhlasové soutěže České republiky se zúčastnilo celkem 49 kandidátů, což je velice dobrá účast. Tradičně nejobsazovanější kategorií byla flétna s 18 soutěžícími a dále klarinet, který měl s oborem trubka po 11 soutěžících. Národní porota v čele s profesorem Jiřím Válkem vybrala k postupu do mezinárodní soutěže celkem sedm kandidátů,"

Tomáš Chmelár
uvedl na tiskové konferenci ředitel soutěže Concertino Praga Tomáš Chmelár. Tento víkend zasedala mezinárodní porota a ta vybrala vítěze jednotlivých kategorií a absolutní vítězku letošního ročníku. Cenu Heleny Karáskové získala sedmnáctiletá rakouská flétnistka Veronika Blachuta.

I v dalších kategoriích uspěli především zahraniční účastníci, tradičně se na prvních místech umístili mladí interpreti z Ruska. Úspěšní byli ale i studenti hudebních škol s Německa, Slovinska, Bulharska nebo Slovenské republiky. Čeští interpreti získali několik čestných uznání. Nejúspěšnější byl hráč na trubku Walter Hofbauer, který ve své kategorii obsadil 2. místo. První cena přitom nebyla udělena. Walter Hofbauer je v soutěži Concertino Praga už podruhé:

"Zajímá mne poměřit síly s ostatními, poznat je. A potom třeba je super dostat možnost jet na turné, které je součástí soutěže. Byl jsem na ní i minule, v minulém ročníku, a měl jsem šanci poslechnout si třeba ruského trumpetistu, který byl opravdu skvělý,"

říká student druhého ročníku Pražské konzervatoře. Stejně jako další laureáty soutěže ho v červnu čeká koncert vítězů v pražském Rudolfinu. Mladí interpreti se poté zúčastní 43. ročníku Jihočeského festivalu Concertino Praga a zahrají i v Jindřichově Hradci, Bechyni, Českém Krumlově a v Třeboni.

Zuzana Růžičková
Na to, proč se v mezinárodní soutěži, kterou pořádá Český rozhlas, umísťuje na prvních místech tak málo českých interpretů, jsme se zeptali cembalistky a dlouholeté členky porot hudebních soutěží Zuzany Růžičkové:

"To je od roku. Někdy se urodí, někdy se urodí méně. Už jsme měli dost českých vítězů."

Už tady padlo jméno houslistky Shizuky Ishikawy, která byla před lety vítězkou Concertina Praga. Jsou mezi jeho laureáty podobně slavní hráči?

"Samozřejmě, máme tam Felzmanna, kterého už dnes ani nezaplatíme, kdybychom chtěli, aby přijel do poroty. Máme cellistu Gorochova a další a další."

V příštím ročníku Concertina Praga budou soutěžit komorní tělesa od dua až po kvinteto. I tam bude platit, že nikomu z mladých interpretů nesmí být víc než 18 let.