V Concertinu Praga stále soutěží hudební nahrávky

Soutěž Concertino Praga si drží několik unikátů mezi hudebními soutěžemi pro mladé umělce ve světě. Patří k nejstarším z nich, ročník, který právě skončil, byl čtyřicátý čtvrtý. A unikátní je i způsobem soutěžení.

Anastasia Vorotnaja
Absolutní vítězkou letošního ročníku se stala čtrnáctiletá Anastasia Vorotnaja z ruského Togliatti. Studentka moskevské konzervatoře získala také Cenu Heleny Karáskové v kategorii klavír i zvláštní cenu za nejlepší provedení povinné skladby Bohuslava Martinů Tři české tance. Mladá klavíristka vyhrává mezinárodní soutěže už od svých 7 let.

Porotě Concertina Praga předsedal prezident Evropské unie hudebních soutěží pro mládež Frank Reich. Připomněl, že v Praze se nehodnotí živé výkony, ale nahrávky.

"Je to velmi neobvyklý postup. Autora kompozice a název díla známe, co neznáme, je interpret. Národnost, věk, pohlaví, to je neznámé, máme toliko čísla. To je právě zvláštnost této soutěže, že je zcela anonymní, a probíhá pouze prostřednictvím reprodukovaných nahrávek."

Formát rozhlasové soutěže založené na nahrávkách vznikl v polovině 60. let, ale podle vedoucího soutěže Tomáše Chmelára je nosný i do budoucnosti.

"Přece jen je to něco jiného, práce ve studiu a živé koncertní vystupování, nicméně ukazuje se, že ti interpreti, kteří jsou skvělí ve studiu, jsou schopni i na velkých koncertních pódiích vystoupit a podat dobré výkony."

Žádné editace soutěžní nahrávky podle Chmelára nejsou dovoleny.

Porota letos vybírala z 18 nahrávek z Kanady, Irska, Chorvatska, Rakouska, Ruska, Běloruska, Bulharska a České republiky. V kategorii housle získala první cenu Julie Svěcená, v kategorii violoncello zvítězil Rus Vsevolod Guzov a mezi kytaristy se uspěla nejlépe Veronika Hrdová. Podle porotce Čeňka Pavlíka souvisí umístění Čechů a Rusů s tím, že povinné skladby jsou z českého, respektive slovanského repertoáru.

"Myslím, že to tak opravdu je, že pro zahraniční účastníky je těžké proniknout do výrazového rejstříku Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů."

Laureáti 44. ročníku soutěže Concertino Praga se představí 20. června na slavnostním Koncertu laureátů v pražském Rudolfinu. Poté se mladí hudebníci zúčastní 42. ročníku putovního Jihočeského festivalu Concertino Praga. Hlavní vítězce Český rozhlas vydá profilové CD.