Laureáty Concertina Praga čeká závěrečný koncert v Rudolfinu a Jihočeský festival

Koncertem laureátů v pražském Rudolfinu vyvrcholí tuto sobotu už 42. ročník rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Pak se mladí hráči rozjedou po jihočeských městech, kde se zúčastní jubilejního 40. ročníku Jihočeského festivalu. Koncert v Rudolfinu a další vystoupení laureátů v Jindřichově Hradci bude živě přenášet Český rozhlas a poprvé v historii i internet. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Během letošního ročníku tradiční soutěže Českého rozhlasu Concertino Praga zněly dechové nástroje: flétna, klarinet, hoboj, trubka a poprvé také fagot. Jen z České republiky ji svými nahrávkami obeslalo 70 mladých interpretů.

"Takováto účast byla v daném ročníku srovnatelná zhruba před dvaceti lety,"

uvedl vedoucí soutěže Tomáš Chmelár. Do samotné soutěže pak postoupilo celkem 29 nahrávek z devíti zemí. Anonymně je posuzovala mezinárodní porota, v níž byli zastoupeni renomovaní interpreti z České republiky, Francie, Maďarska, Slovenska, Švédska a Slovinska. Podle jejího předsedy Prof. Jiřího Hlaváče byla letos porota mimořádně jednotná. V každé z kategorií téměř jednomyslně udělila 1. a 2. místo. Vítězkou Concertina Praga se stala osmnáctiletá flétnistka Daniela Kochová z Rakouska, v jednotlivých nástrojích se umístili hráči z Ruska, Maďarska nebo Bulharska.

"Jsem velmi rád a potěšen tím, že v plejádě vynikajících zahraničních interpretů se neztratili ani naši zástupci,"

ocenil Prof. Hlaváč. Laureáty Concertina Praga se tak stali fagotista Jan Hudeček, trumpetista Pavel Janeček a vítězkou v kategorii hoboj Denisa Gřonková z Ostravy:

/ukázka z koncertu pro hoboj a orchestr C dur od Jana Václava Stamice v podání Denisy Gřonkové/

Pro sedmnáctiletou studentku ostravské konzervatoře je 1. místo v Concertinu Praga dosud největším oceněním:

"Zatím jsem se zúčastnila pouze soutěží na hudebních školách, kde jsem v r. 2006 vyhrála Národní soutěž v kategorii hoboj."

Prof. Hlaváč připomněl, že cenou v soutěži Concertino Praga zahájila svou mezinárodní kariéru řada slavných interpretů:

"Václav Hudeček, Shizuka Ishikawa, vynikající flétnista Martin Kofler, který udělal velkou kariéru, dneska je pedagogem v Salcburku, houslista Rjepin... To jsou stovky lidí. Ta podstata je ale myslím v něčem jiném. Concertino jednak dokáže objevit, čili vytipuje. Pak je tu ale druhá věc, ono začíná stimulovat i touhu lidí, kterým se to poprvé povedlo. Řekli si, že by se mohli prosadit i v dalších letech, a tak zvítězili i v seniorských soutěžích."

V příštím ročníku Concertina Praga budou soutěžit malé komorní soubory od dvou do pěti hráčů.