ČR prohrálo spor s Evropskou komisí o pomazánkové máslo

Foto: ČTK

Česko u Soudního dvora EU prohrálo letitý spor o pomazánkové máslo. Tímto názvem už není možné tradiční český výrobek označovat. Neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku. Máslo musí podle norem Unie obsahovat přes 80 procent tuku. Unijní předpisy doporučují například označení "roztíratelný tuk". Českým mlékařům se verdikt nelíbí.

Foto: ČTK
Evropská komise zažalovala Česko u lucemburského tribunálu v roce 2010. Češi se pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však komise zamítla. Vztahovala se pouze na prodej na tuzemském trhu, kde se podle české argumentace prodávalo pomazánkové máslo v jiném obalu než klasické máslo. Praha ale neuspěla ani se žádostí o to, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To se uděluje za účelem propagace tradičních produktů se specifickým charakterem a vlastnostmi. České pomazánkové máslo má asi třetinu tuku a vyrábí se už od 70. let. Proč se začalo vyrábět, shrnuje předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

"Byl určitý nedostatek mléčného tuku, takže bylo potřeba vyvinout výrobek, který bude mít nižší množství tuku. Druhý takový důvod bylo připravit výrobek zdravé výživy. Třetí důvod bylo připravit mléčnou pomazánku na bázi mléčného tuku, která bude roztíratelná bezprostředně po vyjmutí z ledničky."

Foto: Bruno Neves / Stock.XCHNG
Čeští výrobci nyní musí produkt přejmenovat. Z rozsudku navíc vyplývá, že bezodkladně. Evropská komise může v případě zdržení Česko znovu zažalovat, lze ale také navrhnout uvalení peněžitých sankcí. Jednou z alternativ pro nový název je "České pomazánkové", máslová pomazánka nebo nátěrka. Michal Němec z mlékárenské sekce Potravinářské komory si ale myslí, že změna názvu bude pro českého spotřebitele matoucí.

"Spotřebitel si za 40 let, co je tento výrobek na trhu, zvykl na určitý název a vyhledává ho. Pokud bude tento výrobek pod jiným názvem, tak už ta orientace toho spotřebitele je narušená, určitě to bude komplikace. Mlékárny samozřejmě jsou připraveny na to, se s tím nějakým způsobem budou muset vypořádat, nicméně je to pro ně docela výrazná komplikace."

Podle ředitele Choceňské mlékárny Pavla Marka dokonce hrozí, že koncem prodeje másla a výměnou za smetanovou pomazánku by produkt ztratil kvalitu a tím i zákazníky.

České ministerstvo zemědělství také zahájí kroky ke změně vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky, která je podle soudu v rozporu s unijními předpisy. Podle ministra Petra Bendla z ODS by změna vyhlášky mohla trvat několik měsíců.

"Musíme upravit vyhláškou celou tu záležitost a ta standardně trvá dva až tři měsíce. Do té doby se pomazánkové máslo bude moci prodávat."

Jan Březina,  foto: Oficiální web Jana Březiny
Výrobci by tak měli relativně dlouhý čas na změnu názvů na obalech či v reklamě. Úřad podle ministra Bendla bude analyzovat, zda verdikt dává Česku ještě nějaký prostor pro uznání názvu. Podle europoslance Jana Březiny stále šance je.

"Myslím si, že se ten proces musí zopakovat, to znamená (Evropská) komise se musí znovu požádat o výjimku. Samozřejmě my musíme do té doby respektovat rozhodnutí a verdikt toho soudu, ale pakliže nechceme ztratit, tak do toho boje musíme znovu."

Z českého pohledu jde o druhý podobný neúspěch v poslední době. Potravinářská společnost Hamé totiž neuspěla u Evropské komise s žádostí o zařazení marmelády na seznam tradičních zaručených specialit. Název marmeláda se smí podle Unie používat jen pro výrobky z citronů a pomerančů.