CROSS THE LINE/ České sklo v Izraeli

Foto: archiv Českých center

Skleněné originály zapůjčené exkluzivně pro tuto akci od patnácti sklářských firem z České a Slovenské republiky představuje výstava v Českém domě v Jeruzalémě, která potrvá do konce února.

„ Historie českého skla je součástí historie naší země. Sklářská tradice tu máme více než dvoutisíciletou historii. Český křišťál byl poprvé vytvořený na konci 17. století a od té doby okouzlil lidi po celém světě,“říká iniciátor výstavy, ředitel Českého centra v Izraeli Robert Mikoláš. Dalším důvod proč toužil přivézt české sklo do Izraele je ryze osobní: „ Tím bylo mé přátelství se světoznámým architektem, designérem a sklářem Bořkem Šípkem.“

Foto: archiv Českých center
Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Kurátor Petr Nový kladl důraz nejen na aktuální design, ale také na nadčasovost, originalitu, excelentní řemeslo a v neposlední řadě – komerční využití. Díky tomu celá expozice přehledně ukazuje, jakým směrem se ubírají současné trendy českého ručního sklářství. „Výstava představuje patnáct pečlivě vybraných sklářských firem a značek, zavedených i nových. Prezentujeme vedle sebe jak tradiční, ale stále živé, nadčasové a komerčně úspěšné vzory, tak aktuální designovou tvorbu. Ve všech případech se jedná o exkluzivní ruční výrobky zdobené technikami brusu, malby, hutních postupů. Představujeme jedinečnou variabilitu dnešního českého a slovenského luxusního skla, které ve světě nemá konkurenci – jde o skutečné umění bez hranic, “ vysvětluje svou koncepci autor výstavy Pavel Nový. Výběr pouhých patnácti producentů z široké škály dvou set českých sklářských firem znamenal podle jeho slov výzvu, protože se Česká republika stále udržuje na světové špičce v produkci ručně vyráběného skla, a to i přes silné konkurenční tlaky.

V ukázkách nechybí inspirace tradičními vzory, unikátní moderní doplňky, designérské projekty. Zastoupeny jsou firmy ALDIT, BLAŽEK GLASS, BROKIS, BYSTRO DESIGN, CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, EVANS ATELIER, GOLDBERG GLASS, ILLOLA, LADISLAV ŠEVČÍK; LHOTSKÝ, MOSER, RONA, RÜCKL CRYSTAL, ŠÍPEK TEAM a VERREUM.

Podle ředitele Českého centra Roberta Mikoláše má české sklo v Izraeli skvělou pověst. Proto věří, že výstavu se podaří příští měsíc přivézt do Tel Avivu a zprostředkovat ji dalším obdivovatelům české sklářské tradice.