Čtvrteční český tisk se věnuje mimo jiné napětí ve vládní ČSSD

r_2100x1400_radio_praha.png

Napětí uvnitř nejsilnější vládní strany, které ve středu vyvrcholilo mimořádným zasedáním klubu poslanců ČSSD, patří k hlavním tématům komentářů čtvrtečních českých deníků.

Ranní mimořádné jednání sedmdesátičlenného klubu ČSSD iniciovala skupina zhruba dvaceti jeho poslanců. Své výhrady formulovali v dopise, který předali klubovému vedení. Smyslem dopisu je údajně vyzvat stranické špičky ke zlepšení vzájemné komunikace. Nespokojeným signatářům dopisu je podle komentátora Práva Alexandra Mitrofanova blízká myšlenka menšinové vlády ČSSD s podporou KSČM. S komunisty by se nové vedení bezpochyby sblížilo, ČSSD by však jako strana utrpěla, varuje Mitrofanov v Právu.

Marin Komárek si v Mladé frontě Dnes všímá klidu, s jakým premiér podobným problémům ve své straně zpravidla čelí. Podle deníku se zřejmě domnívá, že důvody pro to, aby zůstal v Kramářově vile, jsou silné. "Pro Špidlu hraje vlastně jen jedna jediná, ale silná věc. Chůze po tenkém reformním laně je sice riskantní, ale všechny ostatní varianty jsou pro ČSSD ještě riskantnější," uvádí Komárek a podotýká, že premiér není člověkem, který by ze scény odešel dobrovolně. "Bude bojovat, neboť je přesvědčen o svém poslání," soudí Martin Komárek v redakčním komentáři MfD.


Soukromí politiků je ohroženo. Ministerstvo vnitra připravuje ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem návrh, který by mohl do soukromí politiků neblaze zasáhnout. Představitelé vlády a parlamentu by se měli podrobovat přísným bezpečnostním prověrkám kvůli tajným informacím kolujícím mezi státy Evropské unie. Deník Právo píše, že v praxi by rozsáhlé prověřování politiků znamenalo, že úřad bude shromažďovat i ty nejdůvěrnější informace o majetkových a jiných osobních poměrech členů vlády a zákonodárců.


Aero Vodochody
Stát vyplatí podle Lidových novin další miliardy korun za záruky. Náklady státu kvůli uzavřeným zárukám letos mohou dosáhnout až 24 a půl miliardy korun. O značnou část - téměř polovinu - se mohou postarat například náklady na závazky zbrojovky Aero Vodochody, pokud se nezlepší její hospodaření. Další necelé tři miliardy korun je státní záruka pro centrální banku, která ručí za neevidované závazky bývalé IPB a případné soudní spory, které po sobě zkrachovalá banka zanechala.


Společnost Sazka převedla halu, ve které se má za několik měsíců odehrát mistrovství světa v hokeji, na občanské sdružení Zelený ostrov. To je tvořeno sportovními svazy, které zároveň vlastní Sazku a z jejích výnosů financují sport. Sazce se tak podle Hospodářských novin otevírá nová možnost, jak zabezpečit financování stavby Sazka Areny. Zástupci bank, které se Sazkou jednají, deníku potvrdili, že vtažení svazů do hry by mohlo Sazce otevřít cestu k poskytnutí šestimiliardového úvěru, který na halu potřebuje. Sazka nyní jedná s Českou spořitelnou, Citibank, ČSOB a Živnostenskou bankou. Zároveň připravuje vydání dluhopisů.


Lidé, kteří přišli o peníze po pádu obchodníka s cennými papíry Private Investors, se marně domáhají vrácení svých financí. Lidové noviny konstatují, že Městský soud v Praze zamítl odvolání 18-ti klientů. Poškození se snažili domoci náhrady škody za nesprávný postup Komise pro cenné papíry při výkonu správního dozoru nad obchodníkem.


Policisté mají ostudu - vyděrač utekl z léčky a ještě je okradl. Mladá fronta Dnes zjistila, že neznámý pachatel vydíral provozovatelku jedné z havířovských čerpacích stanic. Chtěl, aby mu na místním hřbitově nechala krabici s penězi. Detektivové z ostravského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na vyděrače nastražili past. Do krabice vložili odposlech a zaměřovací zařízení a bankovky nahradili kousky papíru. Místo obklíčili příslušníci speciálních jednotek. Pachatel však vyřadil z provozu a odcizil obě štěnice za několik desítek tisíc korun a utekl. Policie neúspěšnou akci tajila.


V obchodu s anaboliky se točí stovky milionů korun a nebezpečné steroidy si mohou koupit i děti. Hospodářské noviny podotýkají, že je to byznys který je praktický stejný jako obchod s drogami. Přitom nejsnadnější cesta, jak anabolika koupit, je navštívit posilovnu. Stát proti tomu nemůže zasáhnout. V současné době je možné postihnout pouze ty, kdo anabolika nabízejí mladistvým do 18-ti let. Ministerstvo školství chce proto firmy obchodující s anaboliky trestat. V létě předloží parlamentu antidopingový zákon, podle kterého bude obchod s anaboliky trestný.


Mladá fronta Dnes se zaměřila na Pražský hrad a jeho nájemníky. Na této prestižní adrese, která dřív patřila českým králům, totiž bydlí několik desítek nájemníků a řada z nich má vyměřený běžný regulovaný nájem.Právě to se nelíbí týmu prezidenta Václava Klause, který hledá způsob, jak atraktivní byty uvolnit a využít pro turistické účely. Snadné to však nebude. Hrad musí najít pro všechny náhradní ubytování.


Student Martin Jelínek, který loni v prosinci brutálně napadl a zbil pedagoga Univerzity Hradec Králové Jana Laška, zřejmě nebude potrestán. Podle policie byl totiž v době útoku nepříčetný. Pokud to jeho zdravotní stav po hospitalizaci na psychiatrickém oddělení dovolí, bude moci patrně i dostudovat, informuje čtvrteční Mladá fronta Dnes.