Pravda nebo účelová lež?

Jan Vidím (vlevo) a Jan Kubice, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Organizovaný zločin údajně pronikl v Česku do státní správy. Policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády Jiří Paroubek prý omezují činnost Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a ovlivňují vyšetřování. Poslancům ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost to v pondělí, čtyři dny před volbami, řekl šéf útvaru Jan Kubice. Premiér Paroubek ho označil za lháře. Kubice a někteří politici Občanské demokratické strany se podle něj spikli, aby poškodili Českou stranu sociálně demokratickou. A k čemu poslanci dospěli?

Jan Vidím  (vlevo) a Jan Kubice,  foto: ČTK
Především je nutno říci, že dokumenty předložené poslancům jsou tajné, a proto nikdo z účastníků jednání nemohl potvrdit ani vyvrátit řadu informací, které do médií unikly. Jisté je, že poslanci na závěr schůzky přijali usnesení, které v poměru hlasů osm ku sedmi přehlasovali sociální demokraté a komunisté. Místopředseda branného výboru, sociální demokrat Petr Ibl citoval z usnesení, že předložená zpráva "neobsahuje žádné důkazy o ovlivňování vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ze strany ministra vnitra, policejního prezidenta nebo předsedy vlády. Materiál však obsahuje řadu vážných podezření, která musí být nadále důsledně šetřena."

Jiný názor má předseda sněmovního výboru, občanský demokrat Jan Vidím: "Z předloženého materiálu vyplývají přesvědčivé poznatky o propojení organizovaného zločinu, nájemních vražd, korupce vysoce postavených policistů, vysokých státních úředníků a některých představitelů ČSSD." Když Jan Vidím hovořil o vyšetřování vraždy a korupce, měl na mysli zastřelení kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a rozsáhlou korupční kauzu biolíh.

Jan Kubice,  foto: ČTK
Šéf resortu vnitra František Bublan soudí, že Jan Kubice postupoval chybně, když materiály ukázal nejprve poslancům: "To je podle mne minimálně nestandardní postup, to jsem ještě nikde nezažil. Navíc, když jsem si teď přečetl tu analýzu, tak to není žádná analýza, to ne. Kdybych měl takového analytika třeba na tajné rozvědce, tak ho na hodinu vyhodím, protože to jsou pouze posbírané určité informace, to, co se jim hodí, a bez jakéhokoliv závěru, bez jakékoliv rozvahy. To není analýza."

Ministr vnitra František Bublan
Proč závažné informace zveřejnil těsně před volbami vysvětlil Jan Kubice takto: "Je to proto, že teprve teď vlastně oznámili, že mí lidé z týmu Poker jsou podezřelí z páchání trestné činnosti. Pokud by řekli, že jim bylo sděleno obvinění, tak ani nemrknu, ale že jsou podezřelí, to prostě nepřipouštím. Já mám na Útvaru seznam pěti set lidí, kteří jsou podezřelí ze závažné trestné činnosti, a také nezveřejňuji, že jsou podezřelí."

Nezařazený poslanec Tomáš Vrbík tvrdí, že to, co se z materiálů dozvěděl, není vůbec důvodem k zachování klidu: "Prorůstání organizovaného zločinu a vysokých představitelů státní správy je dnes problémem. Můj dojem, který jsem získal z toho jednání, je, že minimálně prostřednictvím některých institutů, jako je například Inspekce ministra vnitra, je zde snaha minimálně zkomplikovat pozici vyšetřovatelů. kteří se těmito kauzami zabývají."

Snahu ovlivnit vyšetřování však jednoznačně odmítli ministr vnitra, policejní prezident i nejvyšší státní zástupkyně. Jak se věci skutečně mají ale v této chvíli zřejmě nelze jednoznačně tvrdit.