Čtyři fotografové, dvě země, jeden region

Synagoga v Českém Krumlově, foto: CzechTourism

"4 fotografové, 2 země, 1 region". Tak se nazývá výstava v prostorách nově zrekonstruované českokrumlovské synagogy. Představuje práci čtyř fotografů, kteří působili na konci 19. a v první polovině 20. století v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu. Tedy místech, kde probíhá Zemská výstava Jižní Čechy - Horní Rakousko. Navíc fotografové tvořili v době, kdy byla postavena zdejší synagoga. Je to stavba poměrně netypická, má totiž věž.

Synagoga v Českém Krumlově,  foto: CzechTourism
"Tato stavba je novorománská, pochází z roku 1910 a postavil ji židovský architekt Viktor Kafka. Potom zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi v roce 1942. Synagoga byla postavena na zakázku významné českokrumlovské rodiny Ignáce Spira, což byli místní průmyslníci. Tato rodina založila mnoho papírenských podniků na Českokrumlovsku. Už dříve tu měli židé svoji modlitebnu. Ta byla v tzv. Alchimistickém domě, v centru Českého Krumlova v Široké ulici. Až v roce 1910 se zde židé dočkali své vlastní synagogy,"

uvedl jeden z autorů výstavy Jan Palkovič. Jako synagoga sloužila stavba necelých 30 let. Budova nenese klasické znaky synagogy a proto se jí podařilo přečkat i druhou světovou válku. Po válce zde měli modlitebnu američtí vojáci, kteří v Českém Krumlově pár měsíců sídlili.

Ignác Spiro,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Američtí vojáci si zde zřídili svoji vlastní modlitebnu. Z té doby pochází nápisy v předsíni. Čísla představují čísla regimentu."

Vojáky vystřídala československá církev bratrská. Zlom přišel v roce 1968, kdy se z modlitebny stala tělocvična nebo fotbalové hřiště. Synagoze pak začala hrozit demolice, ale zachránilo ji zámecké divadlo.

"Započalo se s rozsáhlou rekonstrukcí místního zámeckého barokního divadla. V něm jsou dodnes obrovské barokní originální kulisy a během rekonstrukce je bylo třeba přenést. V Českém Krumlově nebyl žádný velký sklad a pro tyto účely byla vybrána synagoga. Byla tak opět před demolicí uchráněna."

Foto: Zdeňka Kuchyňová
Osm let po revoluci byla synagoga vrácena pražské židovské náboženské obci. Ještě nedávno byl její interiér ve zbídačeném stavu. Od roku 2011 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a do synagogy se opět vrátily židovské symboly. V bývalém rabínském bytě je kavárna, v okolí relaxační park. V synagoze se konají koncerty a výstavy. A na jednu z nich vás pozveme. Na výstavu čtyř fotografů, kteří tvořili v době, kdy se stavěla synagoga, uvedl druhý z autorů výstavy Ivo Janoušek:

"Podařilo se nám nalézt 4 fotografy, kteří ve čtyřech městech, kde se letošní zemská výstava koná, tvořili ve stejném období. Jsou jimi Josef Seidel z Českého Krumlova, Kaspar Obermayer z Freistadtu, Karl Hebsacker z Bad Leonfeldenu a Josef Kashofer z Vyššího Brodu. Vidíte tu vždy fotografa s rodinou, jeho ateliér a město. A jejich fotografie, které dokumentují život regionu, jsme rozdělili do deseti kapitol, které průřezem všech společenských vrstev dokumentují dobu před sto lety. Konec 19. a první polovinu 20. století."

Ivo Janoušek,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Výstavu v synagoze slavnostně otevírala Ruth Hálová, rodačka z Českého Krumlova, která byla jedním z dětí, které zachránil Sir Nicholas Winton. Po druhé světové válce se vrátila do vlasti, kde se setkala s maminkou, která přežila Terezín.

"Když sem přišla, pamatovala si synagogu jako malé dítě a teď to viděla zrekonstruované. Byl to velmi silný zážitek i pro nás všechny, co jsme tu seděli. Na internetových stránkách města je i záznam z otevření, kde paní Hálová mluví."

Na výstavě fotografů má největší zastoupení českokrumlovský fotograf Josef Seidel. Jednotlivé kapitoly na výstavě jsou vždy doplněny o konkrétní životní příběh.

Interiér synagogy,  foto: ČT
"Máme tu například kapitolu Vrchnost. Jsou tu fotografie ze zámeckého prostředí. Máme tu i portréty Schwarzenbergů a my jsme vybrali příběh zámeckého správce Benedikta Brauna. A takovýmto způsobem je dělaná celá výstava. Vy se procházíte dobou před sto lety - je tu duchovní sféra, továrna, četníci, školství, lékaři, hostinští a hoteliéři, skláři a pivovarníci. A vždy je ta kapitola doplněna příběhem. Výstavou můžete chodit všemi směry. Ale když se začtete do prvních příběhů, tak zjistíte, že vás ty portréty výstavou vedou."

Mnohé z fotografií nebyly v těchto velikostech ještě na žádné výstavě představené. Fotografie tvoří skeny ze skleněných desek. Na výstavě si tak čtete příběh člověka a díváte se mu do očí. Například se podařilo objevit vnuka Josefa Kashofera, který fotil ve Vyšším Brodě. Na výstavu poskytl například fotografie dědečkova ateliéru. Na výstavě je jediná žena, učitelka klavíru Fanny Postulka.

Interiér synagogy,  foto: Jitka Erbenová  (cheva),  Wikimedia Commons,  Licence CC BY-SA 3.0
"Byla Němka žijící v Krumlově. Za druhé světové války učila ve svém soukromém bytě židovské děti. A je zajímavé, že jedním z těch židovských dětí byl například Petr Eben, který se v Českém Krumlově narodil. My jsme si dali za cíl najít i příběh obyčejného sedláka, rolníka. To jsou příběhy, které v archivu nenajdete, proto jsme pracovali s pamětníky. Na dnu otevřených dveří jsme sem pamětníky pozvali a sami si mohli před otevřením výstavu projít. Bylo to pro nás neskutečně emotivní, protože i oni zjistili o svých předcích něco navíc. Fotografie, které tu vidíte, jsou ze stejné doby, ze které pochází tato budova a osobnosti z Českého Krumlova a okolí."

Příště se vydáme do ateliéru Josefa Seidla v Českém Krumlově, kde se můžete v dobových kulisách i oblečení vyfotit.

10
48.810719400000
14.315023900000
default
48.810719400000
14.315023900000