Dalo se zabránit škodám při povodni?
Uplynuly tři týdny od kritického večera ze 13. a 14. srpna, kdy se hlavním městem Prahou prohnala pětisetletá voda. Vltava v Praze dosáhla neuvěřitelného průtoku 5300 kubíků za sekundu, což představuje zhruba pětisetletou vodu. V Praze se evakuovalo kolem čtyřiceti tisíc obyvatel z Karlína, Smíchova, Chuchle, Troji a dalších městských částí. Připomínám, že poslední odhady škod způsobené povodněmi se pohybují kolem 100 miliard korun. Dalo se předejít tak vysokým škodám?
"Večer ve 22:00 hodin jsme dostali informace, že voda stoupne jen o 20 centimetrů. Sám jsem pak zjistil, že voda stoupá o 15 centimetrů za hodinu."
Co na to z Povodí Vltavy?
"Já bych chtěl říci, že Povodí Vltavy je plné odborníků a nikoli politiků. Pan primátor měl dost přesných informací, které byly vyhodnocovány z hodiny na hodinu."Tvrdí ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler.
V krizovém štábu na magistrátě hlavního města Prahy v době povodní působil z Povodí Vltavy Pavel Uher.
"Pravda je, že jsme očekávali stoupání Vltavské hladiny pomaleji, ale není pravda, že jsme neměli dost informací. Limigraf v Chuchli pravidelně dodával informace o hladině. Kolem desáté hodiny večerní jsme již věděli, že voda bude stoupat rychleji, než jak jsme zprvu očekávali."
Otázkou však stále zůstává, zda-li se dalo předejít škodám? Spor, který mezi magistrátem a Povodím Vltavy vznikl, dokazuje, jak komplikované a nepřehledné je pátrání po odpovědných osobách.