Dědeček: Spojuje nás láska k mé osobě

Písničkář Jiří Dědeček je od dubna předsedou českého PEN klubu. Zúčastnil se také červnových voleb za Stranu zelených. Než k obojímu došlo, připravil k vydání desku Řekněte to mýmu psovi, která je momentálně na českém trhu.

'Řekněte to mýmu psovi'
Od hravé odrhovačky k temné reflexi stáří - takové je rozpětí nové desky Jiřího Dědečka. Titul odkazuje k jedné ze čtyř známých písní, ostatní písně na desce jsou novinky z osobního archivu autora. Na dotaz Radia Praha Dědeček řekl, že jeho archivy jsou ještě bohaté. Volba těchto čtyř souvisela s tématem desky.

"Určitě jsou velmi bohatě, protože když se podíváte na tu knížku, která mně vyšla, je to už asi pět let, jmenovala se Blues pro slušný lidi, což byl takový bilanční svazek, sebrané spisy by se to dalo nazvat - tak z toho sotva třetina je zhudebněná. A zbytek jsou texty, které na něco takového čekají, a nebo taky nečekají, zůstanou bez hudby. kromě toho píšu dál, takže archivy se i plní. Ale tady konkrétně u těch čtyř starých písniček na tomhle albu, tam šlo o to, že já jsem potřeboval podtrhnout tu linii stárnutí, přibližování se smrti. Tak ta písnička Řekněte to mýmu psovi je vzdor tomu názvu přesně na to téma a proto jsem si ji tam vybral. A ty archivy, mám-li odpovědět stručně na vaši otázku, jsou-li bohaté: Ano."

Tisk napsal: "Na rozdíl od současných českých písničkářů se Dědeček nevzdaluje od sociálních témat, vnímá dobu, ve které žije, i sebe sama, svůj věk a své limity, svá selhání i své touhy a své sny. Nepoučuje, není zhrzeným bardem ani vizionářem budoucnosti. Vidí svět kolem sebe očima básníka," napsal recenzent Vladimír Hulec o nové desce Jiřího Dědečka Řekněte to mýmu psovi. Jiří Dědeček na desce spolupracoval s doprovodnou skupinou:

"To je opravdu zvláštní společnost, když se díváte na ten booklet, tak je tam prof. Novák - kytara, prof. Krasničan - akordeon, pak je tam slepý jazzový pianista Tomáš Pavlán, je tam Marcel Pindel jako underground z Původního Bureše na bicí. A spojuje nás v podstatě jediná věc a to je láska k mé osobě."

Spolu je ale diváci na koncertech neuvidí, výjimkou budou některé prázdninové festivaly.