Denní souhrn zpráv

MŽP: Nové stavby by měly povinně zadržovat nebo vsakovat dešťovou vodu

Ministerstvo životního prostředí chce zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu, nebo ji vsakovat. Informoval o tom ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Novela by mohla platit od příštího roku. Podle Brabce investoři budou muset u nových objektů budovat retenční nádrže či vodu vsakovat a uvolňovat pozvolně například prostřednictvím jezírek, možností bude také využívání dešťové vody na podporu zalévání nebo na zelenou střechu. "Zadržování vody v krajině i v urbanizovaném prostředí je jedním z klíčových opatření pro dotaci podzemních vod, a tak i jedním z nejdůležitějších opatření v boji se suchem," uvedl Brabec. Podle něj už celá řada developerů tato opatření dělá dobrovolně. Zvýšit by se měla taky dotační podpora pro zelené střechy u rodinné a bytové výstavby. Loni ministerstvo na prevenci a řešení důsledků sucha uvolnilo přes dvě miliardy korun, letos přidá 500 milionů navíc.

Podle odborníků z projektu InterSucho je nedostatek vody, který v Česku trvá od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

Výběr mýta v dubnu kvůli pandemii a klidnějšímu provozu klesl o 19 procent

Stát na mýtných poplatcích v dubnu vybral přes 740 milionů korun. To je i přes letošní rozšíření systému o 19 procent méně. Informovala o tom společnost CzechToll, která výběr elektronického mýta v Česku zajišťuje. Podle ní se na výběru mýta projevila koronavirová krize. Intenzita dopravy totiž klesla na dálnicích i na zpoplatněných silnicích první třídy. V předchozích měsících výběr meziročně rostl, zejména kvůli lednovému rozšíření zpoplatněných silnic o více než 900 kilometrů. Ještě v březnu stát vybral více než 998 milionů korun, což bylo meziročně zhruba o 3,5 procenta více.

Autobusoví dopravci demonstrativně projeli Prahou, chtějí řešit dopady koronavirové krize

Asi padesát autobusů v úterý dopoledne demonstrativně projelo centrem Prahy. Provozovatelé vnitrostátních i mezinárodních spojů a také výletních autobusů chtěli upozornit na problémy, které jim působí koronavirová krize. Většina firem kvůli pandemii koronaviru přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit. Podle organizátorů mají dopravci od začátku nouzového stavu až milionové měsíční ztráty. Firmy proto žádají vládu o podpůrná opatření, jejich návrhy předali zástupci firem po protestní jízdě ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO). Ten chce problém řešit společně s dalšími resorty. Bude například nutné stimulovat poptávku, uvedl.

Obcím i krajům ve čtvrtletí klesl přebytek hospodaření

Obce v prvním čtvrtletí hospodařily s přebytkem 12,6 miliardy korun, meziročně o 3,2 miliardy korun méně. Kraje vykázaly přebytek pět miliard korun, což je v meziročním srovnání o tři miliardy korun méně. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem financí. Z výsledků podle úřadu vyplývá, že dopady šíření koronaviru příjmy obcí ke konci března ještě výrazně neovlivnily. "Významný dopad lze však předpokládat ve výsledcích za měsíc duben, kdy pokles celostátního daňového inkasa se již začne promítat v poklesu sdílených daňových příjmů obcí a krajů, a tím i jejich celkových příjmů," uvedlo ministerstvo financí. Sdílené daňové příjmy představují zhruba 70 procent celkových příjmů obcí a zhruba třetinu příjmů krajů. Podle Sdružení místních samospráv budou mít obce letos v důsledku vládních opatření proti epidemii koronaviru příjmy nižší o zhruba 50 miliard korun. Z toho daňové příjmy se sníží asi o čtvrtinu.

ČR uspěla ve dvou arbitrážích s podnikatelem Václavem Fischerem o 10 miliard

Ministerstvo financí uspělo ve dvou arbitrážích, které proti Česku vedl podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. Kvůli údajným pochybením státu Fischer dohromady požadoval víc než 10 miliard korun. O první arbitráži rozhodl soudní tribunál minulý týden a o druhé v pondělí. Podnikatel tvrdil, že Česká republika podle něj řadou údajně nesprávných úředních rozhodnutí a jednání neochránila jeho investice při jeho vytěsnění z akciové společnosti CK Fischer. Václav Fischer proti Česku vede ještě třetí arbitráž. V ní si nárokuje v přepočtu zhruba 575 milionů korun za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem.

Prodej nových osobních aut v Česku klesl o čtvrtinu

V Česku klesá zájem o nová osobní auta. Jejich prodej klesl o čtvrtinu. Informují o tom statistiky „Sdružení dovozců automobilů“ za uplynulé 4 měsíce. Podle nich přibylo letos v registru vozidel přes 60 tisíc nových osobních aut - to je zhruba o 20 tisíc registrací méně než loni. Podle sdružení za to můžou hlavně přísná opatření proti šíření koronaviru. Naopak výrazně přibylo elektromobilů a hybridních vozidel.

Lesy ČR po skončení nouzového stavu obnoví akci s názvem Dny za obnovu lesa

Lidé se budou moct znovu zapojit do sázení stromků. Státní podnik Lesy České republiky od poloviny května opět vyhlásí takzvané Dny za obnovu lesa. Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Akce začala už 4. března, po necelých dvou týdnech ji ale přerušila epidemie nového typu koronaviru. První obnovený termín lesních prací pro veřejnost bude 22. května v revíru Razová na Lesní správě Bruntál. Loňského sázení stromů se zúčastnilo 31 tisíc dobrovolníků.

Českem zněly kostelní zvony jako poděkování za práci zdravotníků

V úterý v pravé poledne se po celém Česku na minutu rozezněly kostelní zvony jako poděkování všem zdravotníkům za jejich nasazení v boji proti epidemii koronaviru. Česká biskupská konference požádala duchovní správce, aby toto zvonění ve farnostech zajistili. Vyjádření díku podpořili také členové zdravotnických záchranných služeb. Na svých vozech zapnuli sirény. Rozeznění sirén záchranářských vozidel podpořila na základě žádosti ministra zdravotnictví také Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Úterý bylo vybráno záměrně, na 12. květen totiž každoročně připadá Mezinárodní den zdravotních sester.

Začíná Pražské jaro. Proběhne v on-line podobě a koncerty budou přenášet i ambasády a Česká centra

Začíná jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, který bude v mnoha ohledech výjimečný. Publikum totiž nebude přítomno v koncertních sálech. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival uskuteční on-line. Základem alternativního programu bude 11 živě přenášených koncertů. Všechny bude možné bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Vybrané koncerty zprostředkuje Česká televize a Český rozhlas. Do zahraničí budou vystoupení zprostředkována sítí Českých center a velvyslanectví České republiky. "Všechny nahrávky vznikly originálně pro Pražské jaro. Některé byly pořízeny v předchozích ročnících, některé budou zcela nové. A vznikají unikátním způsobem. Hudebníci v několika zemích budou hrát svůj part. Vznikne tak zajímavý dialog umělců v karanténě," řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Pražské jaro je nejstarší hudební festival klasické hudby v České republice. Za roky své existence si festival vybudoval věhlas a celosvětový respekt. Pravidelně se koná v měsíci květnu a vždy začíná hudebním cyklem Má Vlast Bedřicha Smetany. Na festivalu vystupují špičkoví světoví umělci.

V Česku se ochladilo až o 20 stupňů, na horách napadl sníh

V noci na úterý se v Česku oproti neděli ochladilo až o 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Nejchladněji bylo na Luční boudě v Krkonoších, kde teplota klesla až na minus sedm stupňů. Mrzlo ale i v nižších polohách, hlavně na západě Čech. Ve vyšších polohách na severu a východu země napadlo přes deset centimetrů sněhu. Na Sněžce je teď zhruba čtvrt metru sněhu. Velkou část republiky rovněž v pondělí zasáhly silné bouřky a vítr. Podle ČHMÚ dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Vítr lámal stromy a shazoval střechy, na řadě míst také přívalové deště zaplavily sklepy. Chladné počasí bude potrvá v Česku i v dalších dnech.

Počasí na středu

Oblačno až zataženo, na severu zpočátku polojasno. Na jihu místy déšť, který se později odpoledne a večer rozšíří na většinu území. Na severozápadě srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na horách kolem 5 stupňů Celsia.