Denní souhrn zpráv

Petříček: Případné další omezení cestování by muselo být přiměřené

Po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Muselo by ale jít o přiměřený krok, napsal na dotaz ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V současnosti se v souvislosti s omezením cestování kvůli pandemii koronaviru vláda opírá o zákon o bezpečnosti České republiky ve spojení s krizovým zákonem, uvedl. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března. Petříček zdůraznil, že v případě prodloužení omezení cestování musí jít o přiměřený krok. "Zákaz na rok a více už bych, stejně jako někteří ústavní právníci, osobně považoval v současné situaci za nepřiměřený," uvedl.

O tom, že by hranice měly být uzavřené jeden rok, hovořil v neděli na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v březnu uvedl, že cestování by mohlo být omezeno rok či dva. "Jsem zastáncem postupného uvolňování cestování po skupinách obyvatel v nejbližších týdnech a měsících, nikoliv letech," dodal Petříček. Neomezené cestování není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) otázkou letošní letní sezony. Češi by mohli případně vyjet do vybraných zemí s nízkým rizikem nákazy. Mohlo by to být Chorvatsko nebo Slovensko. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů.

Prymula: Poslední čísla kolem koronaviru jsou poměrně příznivá

Během pondělí zatím stoupl počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku o 92 na 6838. Stejný nárůst byl i v neděli, kdy byl přírůstek za posledních pět dnů nejnižší. Vyléčených od dnešního rána přibylo 248 na 1559. Vzhledem k vyššímu nárůstu počtu vyléčených se snížil počet lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Je jich 5085, což je o 203 méně než dnes ráno. Vyplývá to z údajů aktualizovaných ke dnešním 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 194 lidí, během dneška počet vzrostl o pět, což je méně než v neděli.

Vláda schválila vyplácení příspěvků OSVČ i po 30. dubnu

Živnostníci a podnikatelé postiženi opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Návrh schválila vláda, informovala na twitteru inistryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh zákona, který ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident, umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června. Podmínky programu Pětadvacítka se podle dřívějšího vyjádření ministryně nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení.

Od 9. dubna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. O příspěvek je již nyní možné požádat do 29. června. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

Zeman potvrdil Putinovi účast na odložených oslavách konce války

Prezident Miloš Zeman potvrdil svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že se zúčastní odložených oslav 75. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Rusko oslavy plánované na 9. května odložilo kvůli epidemii koronaviru, nový termín zatím nestanovilo. Zeman očekává, že se tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí uskuteční v září. Řekl to v rozhovoru na Frekvenci 1. Putin tento týden rozhodl o odkladu oslav výročí konce války. Rizika spojená s epidemií koronaviru jsou podle něj příliš vysoká. Oslavy se podle Putina uskuteční v náhradním termínu v letošním roce. Kreml pozval k účasti na květnových oslavách hlavy 17 států světa včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zatímco Trump avizoval, že nepřijede, Zeman, stejně jako Macron, účast potvrdil.

Ode dneška mohou otevřít řemeslníci nebo farmářské trhy

Ode dneška mohou znovu otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalóny. Fungovat mohou také psí salóny, povoleno je rovněž konání svateb do deseti lidí a s venkovním tréninkem mohou v menších skupinách začít profesionální sportovci. Vláda plán otevírání obchodů a uvolnění dalších činností rozdělila do pěti etap od dnešního dne až do pondělí 8. června. Řada radnic je připravena farmářské trhy okamžitě obnovit. Musí ale dodržet některá opatření. Stánky budou dál od sebe, návštěvníci budou mít k dispozici jednorázové rukavice a dezinfekci. Zrušené jsou doprovodné kulturní programy a ochutnávky. V hlavním městě například začnou fungovat trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Hlásí se také zájemci o obnovené svatby. Tento týden se už budou konat první obřady v Liberci nebo Karlových Varech. Limit deseti účastníků zahrnuje i oddávajícího a matrikáře. Snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos. Přítomní mají dodržovat odstup nejméně dva metry, výjimku mají snoubenci a členové jedné domácnosti. Dezinfikovat se musejí ruce podané ke gratulaci a také všechny pomůcky použité při obřadu.

Prymula pro Primu: Hobbymarkety rizikem, pravidla se asi zpřísní

Hobbymarkety, které se lidem otevřely už před Velikonocemi, jsou podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly kvůli velké koncentraci lidí rizikem v šíření koronaviru. Pravidla pro ně se zřejmě zpřísní, mohl by být například omezen počet nakupujících, řekl televizi Prima. Případné změny v pravidlech pro hobbymarkety navrhne zřejmě už tento týden, uvedla Prima. V Česku byla kvůli vládním opatřením od 14. března uzavřená většina prodejen. Postupně se režim uvolňuje, hobbymarkety dostaly výjimku už před Velikonocemi, veřejnost je vzala útokem. Vláda otevření hobbymarketů umožnila před Velikonocemi, aby si lidé mohli nakoupit potřeby na zahrádky na prodloužený víkend.

Štáb navrhne u pendlerů nahradit karanténu testem

Ústřední krizový štáb navrhuje rozvolnění některých opatření zavedených kvůli šíření nákazy novým koronavirem na státních hranicích. Vládě navrhne, aby přeshraniční pracovníci a lidé cestující do Česka za obchodními aktivitami na méně než tři dny nemuseli po příjezdu do země na dva týdny do karantény, pokud se prokážou negativním testem na covid-19. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Rozvolnění by podle něj mohlo začít platit od 27. dubna, dnes by ho měla projednat vláda. Negativní test by podle Hamáčka neměl být starší než tři dny, pravidelní pendleři by podstupovali testování jednou za deset dní. Zdravotnickému personálu, sociálním pracovníkům a zaměstnancům integrovaného záchranného systému a kritické infrastruktury zůstanou výjimky.

Pokud by po 30. dubnu nebyl v Česku prodloužen nouzový stav, přineslo by to podle předsedy Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) řadu komplikací. Nebylo by podle něj možné centrálně nakupovat ochranné prostředky, kontrolovat režim na hranicích či ukládat pracovní povinnost. Nouzový stav v Česku platí od 12. března, vláda ho může vyhlásit nejvýše na měsíc. Menšinová vláda ANO a ČSSD proto žádala dolní komoru o prodloužení o dalších 30 dnů, což jí doporučil právě Ústřední krizový štáb. Politické špičky se ale přiklonily ke kratší době. Hamáček zopakoval, že podle jeho názoru bude nutné o prodloužení nouzového stavu požádat znovu.

Žaloudík: Opatření kvůli koronaviru by se měla rychle uvolnit

Opatření zavedená v ČR kvůli nemoci covid-19 by se měla co nejrychleji uvolnit a vše by se mělo vrátit do původní situace, řekl ČTK senátor a onkolog Jan Žaloudík (za ČSSD). Podle něj se křivka případů láme a nákaza postupně odeznívá. Pokud by případy začaly narůstat, je možné se k opatřením vrátit, uvedl. Sám ale návrat nákazy nepředpokládá. Žaloudík, který je bývalým ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně a stále má v ústavu jako lékař částečný úvazek, vystoupil na téma koronaviru v Senátu. Video pak sdílelo na internetu mnoho lidí. Mluvil v něm například o tom, že na rakovinu zemře ročně v ČR asi 30.000 lidí, což je jeden člověk každých 20 minut. Oproti tomu je v ČR kolem 6800 potvrzených případů covid-19, bezmála 200 lidí zemřelo.

"Nezpochybňuju nic, vláda se nemohla zachovat jinak," řekl. Situace je ale podle něj nyní jiná. "Teď už tady máme nějakou zkušenost a měli bychom to postupně uvádět do normálu. Čím rychleji to uděláme, tím méně se budeme sebepoškozovat," řekl ČTK Žaloudík. Poukázal při tom na ekonomické dopady nebo na omezování provozů nemocnic, pro které podle Žaloudíka už pominuly důvody. Podle Žaloudíka by se ani nemělo řešit, kolik lidí půjde do kostela, nebo jak to bude se školkami, když dětem se většinou nákaza vyhýbá. Podle Žaloudíka panuje mezi lidmi strach. "Stačí se ale lidí zeptat, kolik nemocných s covid-19 nebo případů úmrtí na něj mají ve svém okolí. Většinou to bude nula," řekl Žaloudík. Podle něj by také lidé měli odkládat roušky, nechat by si je měli například lékaři, zubaři nebo třeba kadeřníci, kteří přicházejí přímo do kontaktu s lidmi.

Hygienici všech krajů musí ode dneška používat chytrou karanténu

Chytrá karanténa, zavedená kvůli epidemii koronaviru, se ode dneška rozšiřuje do všech krajů. Jde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací mezi krajskými hygienickými stanicemi, odběrovými místy a laboratořemi prostřednictvím elektronických žádanek a webové aplikace. Systém podle dřívějších vyjádření odborníků postupně nahradí plošná opatření omezující život v Česku. Chytrá karanténa má za pomoci moderních technologií umožnit urychlené vyhledání potenciálně nakažených koronavirem. Součástí systému mají být i takzvané paměťové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal.

Vysoké školy se ode dneška částečně otevírají studentům

Vysoké školy se částečně otevřou pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Školy se kvůli epidemii koronaviru 11. března pro studenty zavřely. Vysokých škol se uvolnění opatření bude týkat jako prvních, až v dalších týdnech by se částečně mohly pro žáky otevřít střední a základní školy. Studenti posledních ročníků studia budou moct přijít na individuální konzultace či zkoušky včetně státnic a rigorózních zkoušek. V omezeném počtu do pěti osob se budou moct také věnovat laboratorní, experimentální nebo umělecké práci, a to zejména za účelem vypracování závěrečných prací a kvůli klinické a praktické výuce a praxi.

Zoo chtějí po vládě dřívější otevření venkovních areálů

Zoologické zahrady chtějí po vládě otevření venkovních areálů dříve než na konci května. Za březen a duben přišly na tržbách v součtu zhruba o 100 milionů korun a trvání uzavření jim může způsobit rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Vyplývá to ze společné tiskové zprávy jedenácti českých zoologických zahrad, kterou ČTK zaslaly zoo v Děčíně a ve Dvoře Králové nad Labem. Venkovní prohlídky v zoo by podle vládou přijatého uvolnění omezení měly opět začít 25. května. Celé zoo by měly být přístupné od 8. června. Zoo jsou uzavřené od poloviny března.

Ředitelé zoologických zahrad požádali dopisem vládu o přehodnocení nařízení. Poukázali na to, že finanční soběstačnost zoologických zahrad činí přibližně 50 až 80 procent. "Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet chovy často kriticky ohrožených druhů," uvádí stanovisko ředitelů zahrad. Poukázali na to, že zoo jsou většinou příspěvkové organizace měst či krajů a nemohou tedy čerpat státní finanční pomoc na pokrytí ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců. Na zoologické zahrady lze podle jejich představitelů nahlížet stejně jako na každý jiný veřejně přístupný park, kde je pohyb lidí bez omezení. Zoo podle nich mohou počty návštěvníků snadno regulovat a zajistit kontrolu nad tím, aby se návštěvníci u expozic či na dětských hřištích neshlukovali.

Ve věku 87 let zemřela v Itálii herečka Frantová Pelikánová

V Římě zemřela ve věku 87 let herečka Jitka Frantová Pelikánová. Informovala o tom stanice Frekvence 1, které to sdělil její spolupracovník Stefano Di Rienzo. Frantová Pelikánová žila v Itálii od emigrace po roce 1968. Jejím manželem byl exilový publicista a později italský politik Jiří Pelikán. Před pěti lety jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy, což vyvolalo protesty kvůli její údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ona sama odmítla, že by spolupráci s komunistickou tajnou policií podepsala. Frantová Pelikánová byla Zemanovou příznivkyní, ještě v neděli dopoledne mu napsala dopis, jehož předání také rozhlas zprostředkoval. Herečka také uvedla, že její onemocnění nesouviselo s koronavirem.

"Jitko, měl jsem Tě moc rád. Byla jsi obdivuhodná herečka. Světlo věčné ať Ti svítí! Tvůj Miloš Zeman," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Se svým manželem Jiřím Pelikánem, někdejším ředitelem Československé televize a v letech 1955 až 1963 generálním tajemníkem a předsedou Mezinárodního svazu studentstva, odešla herečka do exilu v roce 1969. Díky jazykovým schopnostem se uplatnila na divadelních scénách v Itálii, Německu i Rakousku. Jiří Pelikán získal italské občanství a v roce 1979 se stal poslancem Evropského parlamentu. Zemřel v roce 1999, jeho manželka v Itálii žila až dosud, do vlasti se pravidelně vracela a pohostinně hrála divadlo.

Pražský Máj byl před 45 lety nezvyklým úkazem obchodu

Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Budova znikla na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček. Podle historika architektury Rostislava Šváchy stavba pohotově reagovala na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high-tech Renza Piana a Richarda Rogerse. V tomto smyslu měl Máj ohlas i v zahraničních architektonických časopisech.

V březnu 2006 podal Švácha návrh na prohlášení Máje za památku, mimo jiné v reakci na to, že tehdejší majitel budovy Tesco Stores ČR plánoval nejprve její demolici, pak rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo kultury prohlásilo Máj za kulturní památku v říjnu 2006 jako významný doklad architektury 70. let 20. století, navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenává v interiéru pojetí stylu high-tech. Definitivní verdikt o památce padl v lednu 2007.

Počasí

Jasno, na severovýchodě přechodně až polojasno. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, na severovýchodě 10 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 8 °C.